Praca nad morzem kusi specjalistę i menedżera. Nowy ranking

Trójmiasto wygrało w tym roku w krajowym rankingu najbardziej atrakcyjnych miast pod kątem przeprowadzki za pracą.

Publikacja: 05.12.2023 17:34

Ofertę pracy w Trójmieście przyjęłaby aż co druga z badanych osób

Ofertę pracy w Trójmieście przyjęłaby aż co druga z badanych osób

Foto: adobestock

Chociaż Warszawa pozostaje największym w Polsce rynkiem pracy dla specjalistów i menedżerów, stolica straciła w tym roku pozycję lidera w rankingu, w którym firma rekrutacyjna Antal porównuje atrakcyjność relokacyjną polskich miast. I to mimo że w tym roku 48 proc. badanych specjalistów i menedżerów wskazało Warszawę jako preferowane miejsce przeprowadzki „za pracą” – czyli o 6 pkt proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej od trzech lat.

Jednak w oczach uczestników badania Antal jeszcze bardziej zyskało Trójmiasto – oferta pracy w Gdańsku, Sopocie czy Gdyni skusiłaby co drugą z badanych osób, czyli aż o 15 pkt. proc. więcej niż przed rokiem. I właściwie trudno się temu dziwić, skoro czołowe pomorskie miasta regularnie trafiają do czołówek rankingów oceniających jakość życia.

Ważny kontakt z naturą

Karolina Węgiel, konsultantka w Antal Poland, specjalizująca się w rekrutacji dla sektora nowoczesnych usług dla biznesu, zwraca uwagę na tegoroczny wzrost atrakcyjności relokacyjnej niemal wszystkich dużych miast. W tym Wrocławia, który ofertą pracy skusiłby do przeprowadzki 46 proc. badanych specjalistów i menedżerów (to o 13 pkt proc. więcej niż przed rokiem) czy Katowic, które z 38 proc. wskazań (o 16 pkt proc. więcej niż w 2022 roku) dorównują już niemal zajmującemu czwarte miejsce Krakowowi (39 proc.).

Czytaj więcej

Samorządowcy chcą więcej pieniędzy i samodzielności

– Tegoroczny skok Trójmiasta oraz wzrost atrakcyjności innych dużych miast można przypisać dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu, który przyciąga nowe inwestycje i tworzy miejsca pracy. Istotną rolę odgrywa także rozwój infrastruktury, w tym doskonalenie transportu publicznego i inwestycje w nowoczesne rozwiązania, a z kolei kontakt z naturą przyciąga profesjonalistów poszukujących równowagi między pracą a życiem prywatnym – wyjaśnia Karolina Węgiel.

Kusi większy rynek pracy

Nie bez znaczenia jest też fakt, że widoczne od jesieni minionego roku pogorszenie koniunktury na rynku pracy dotyka w mniejszym stopniu duże ośrodki miejskie, gdzie wybór ofert zatrudnienia dla specjalistów i menedżerów jest znacznie większy niż w mniejszych miastach. One zaś, w tym Częstochowa, Sosnowiec czy Radom, w tegorocznym badaniu Antala straciły na atrakcyjności i są atrakcyjne tylko dla 2–5 proc. badanych profesjonalistów.

To duże aglomeracje – w tym Warszawa, Kraków, Wrocław i Trójmiasto – przyciągają najwięcej inwestycji w rozwijającym się sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, który pod koniec I kwartału tego roku zatrudniał w Polsce ponad 435 tys. osób (głównie specjalistów i menedżerów), czyli o ponad 32 tys. więcej niż rok wcześniej.

Według danych branżowej organizacji ABSL, w Krakowie w centrach usług pracowało na koniec marca tego roku prawie 98 tys. osób, w Warszawie ponad 95 tys., we Wrocławiu ponad 63 tys., zaś w Trójmieście prawie 38 tysięcy. ABSL zaznacza, że stosując mnożnik opracowany przez firmę EY, łączną liczbę miejsc pracy wygenerowanych przez centra usług w Polsce należy szacować na 783,5 tys.

W dwóch największych ośrodkach tych usług, czyli w Krakowie i w Warszawie, oznacza to odpowiednio ponad 76 i 78 tys. dodatkowych miejsc pracy. Stolica pozostaje też liderem pod względem liczby aktywnych centrów usług biznesowych; na koniec I kwartału tego roku miała ich już 356, podczas gdy Kraków – 284, Wrocław – 220, a Trójmiasto – 212.

Czytaj więcej

Turystyka w Polsce wraca do stanu sprzed pandemii. Miasta biją rekordy

Według niedawnego raportu Europejskiego Konsorcjum Badań Politycznych (ECPR) Warszawa jest też największym ośrodkiem pracy umysłowej opartej na wiedzy (brain business) w Europie Środkowo-Wschodniej, głównie dzięki dużej liczbie pracowników w sektorze ICT, w mediach oraz w reklamie i marketingu.

Jak obliczają autorzy raportu, ogółem aż 16,1 proc. dorosłych mieszkańców stolicy Polski pracowało w zeszłym roku na specjalistycznych stanowiskach umysłowych (przy 5,8 proc. średniej w całej Europie), co przekłada się na 285,4 tys. miejsc pracy. Kolejne miejsca w rankingu ECPR zajęły Budapeszt – 253 tys. i Bukareszt – 239,3 tys.

Duży płaci więcej

Dodatkowym argumentem wzmacniającym atrakcyjność dużych miast – istotnym w czasach wysokiej inflacji, a także odwrotu od pracy zdalnej – są wynagrodzenia. Chociaż płacową przewagę aglomeracji ogranicza gwałtowny wzrost kosztów kupna i wynajmu mieszkań, widoczny zwłaszcza w Krakowie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu, to duże miasta kuszą możliwością wyższych zarobków.

Jak wynika z danych GUS, we wrześniu tego roku liderem płacowym wśród polskich miast był lider sektora usług biznesowych – Kraków. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw (w firmach z co najmniej dziesięcioma pracownikami) przekraczało tam 9,6 tys. zł brutto. Drugie miejsce ze średnią płacą o ponad 800 zł niższą zajęła Warszawa (8,8 tys. zł brutto), a na trzecim miejscu uplasował się Gdańsk (8,7 tys. zł brutto), wyprzedzając Katowice (8,6 tys. zł) i Wrocław (8,3 tys. zł brutto).

O ponad 2 tys. mniej – ok. 6,1 tys. zł brutto – wynosiły we wrześniu br. średnie wynagrodzenia w Białymstoku czy w Kielcach. Te dwa ośrodki, gdzie przeciętna płaca była we wrześniu najniższa spośród miast wojewódzkich w Polsce, wybrało w badaniu Antal tylko (odpowiednio) 8 i 6 proc. profesjonalistów gotowych do przeprowadzki za pracą.

Chociaż Warszawa pozostaje największym w Polsce rynkiem pracy dla specjalistów i menedżerów, stolica straciła w tym roku pozycję lidera w rankingu, w którym firma rekrutacyjna Antal porównuje atrakcyjność relokacyjną polskich miast. I to mimo że w tym roku 48 proc. badanych specjalistów i menedżerów wskazało Warszawę jako preferowane miejsce przeprowadzki „za pracą” – czyli o 6 pkt proc. więcej niż przed rokiem i najwięcej od trzech lat.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek pracy
Samorządowcy dostaną podwyżki. "Fluktuacja kadr nie jest wysoka"
Rynek pracy
Jakie płace w regionach? Większe podwyżki tam, gdzie zarobki niższe
Rynek pracy
Skromne podwyżki w samorządach. "Podział na lepszych i gorszych urzędników"
Rynek pracy
W których województwach mieszkańcy zarabiają najgorzej?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Rynek pracy
Dolny Śląsk najlepiej płacił w przemyśle, Mazowsze w budownictwie
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży