Dwa urzędy marszałkowskie: opolski i podkarpacki, proponują stypendia studentom medycyny. Zachodniopomorski – studentom pielęgniarstwa. W ten sposób samorządowcy dbają o zapewnienie kadr w newralgicznych częściach sfery publicznej. Samorząd Województwa Opolskiego zaprosił studentów medycyny (z całego kraju) do starania się o stypendium województwa w wysokości 2 tysięcy złotych miesięcznie. Stypendysta zobowiązuje się do przepracowania w placówkach ochrony zdrowia w regionie opolskim tylu miesięcy, przez ile pobierał stypendium. A można je dostawać od dziewięciu do 27 miesięcy (czyli do trzech lat studiów).
– Według naszych analiz, najlepiej jakby corocznie zatrudnienie otrzymało 50 lekarzy. Stajemy przed wyzwaniem, jakim jest zachęcenie odpowiedniej liczby studentów kształcących się na kierunku lekarskim do podjęcia pracy w naszych szpitalach po zakończeniu nauki – przyznaje marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. W tej edycji studenci mogli składać aplikacje do końca października. W poprzedniej stypendia uzyskało 27 osób. Większość kształci się na Uniwersytecie Opolskim – 21, ale trzech studentów jest ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, są też studenci z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Akademii Śląskiej w Katowicach. Spośród stypendystów z tego programu 11 odbywa staż w szpitalach w regionie, sześcioro jest rezydentami. A w poprzednim roku akademickim 26 osób ukończyło studia i niedługo rozpocznie staże.
Podkarpacie dla lekarzy
Podobny projekt wprowadzają właśnie regionalne władze Podkarpacia. Właśnie trwa nabór wniosków do programu „Podkarpackie wspiera lekarskie specjalizacje deficytowe”. Jest przeznaczony dla studentów IV, V i VI roku kierunku lekarskiego, którzy zobowiążą się do pracy w szpitalach podległych samorządowi województwa, w specjalizacjach uznanych za deficytowe. Stypendium będzie wynosiło 3000 zł miesięcznie i może zostać przyznane na rok, dwa lub trzy lata, w zależności od tego, na którym roku kształci się student. Samorząd jest przygotowany na podpisanie umów z 30 przyszłymi medykami. A samorząd województwa zachodniopomorskiego prowadzi drugi rok program stypendialny „Wybieram pielęgniarstwo”.
Czytaj więcej
Znacząco wzrosły koszty, które ponoszą samorządy lokalne na pomoc społeczną. Najbardziej podniosły się wydatki przeznaczone na domy i ośrodki pomocy społecznej. To wynik wysokiej inflacji, ale też starzenia się społeczeństwa.
– To efekt współpracy władz samorządu województwa oraz Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie oraz koszalińskiej i szczecińskiej Izby Pielęgniarek i Położnych. Umowę w zeszłym roku podpisało 26 osób, w tym obecnie trwa ocena wniosków – relacjonuje Emilia Wolf z biura prasowego urzędu marszałkowskiego. Stypendium przyznawane jest na dziewięć miesięcy w wysokości 1000 zł.