Miasta promują podatników. Liczne zniżki z kartą mieszkańca

Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki - takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki.

Publikacja: 04.10.2024 19:07

Jednym z bardziej popularnych wśród mieszkańców benefitów są zniżki na bilety komunikacji miejskiej

Jednym z bardziej popularnych wśród mieszkańców benefitów są zniżki na bilety komunikacji miejskiej

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

- Dzięki bezpłatnym biletom wstępu do atrakcji turystycznych mieszkańcy odkrywają swoje miasto na nowo, są swoistymi turystami we własnym mieście. W efekcie wracają do ulubionych miejsc i kupują bilety wstępu - wylicza Paulina Chełmińska z gdańskiego ratusza.

Komunikacja za darmo, zniżki w lokalach

W stolicy Podkarpacia można już wyrobić sobie Rzeszowską Kartę Mieszkańca. - Do tej pory oferowaliśmy państwu aplikację RzeszówToMy, dzięki której można dowiedzieć się, co się dzieje w mieście, a teraz oferujemy nową wersji tej aplikacji - Rzeszowską Kartę Mieszkańca, która oferuje dodatkowe bonusy - mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Inne duże miasta podobne rozwiązania wprowadziły już kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Od listopada 2017 roku mieszkańcy Gdańska mogą złożyć wniosek o Gdańską Kartę Mieszkańca. Do tej pory wydano ok. 330 tys. takich kart. Trzeba mieszkać na stałe lub czasowo w Gdańsku i tu płacić podatki. 

Czytaj więcej

Finanse samorządów: Po jednych trudnych negocjacjach, przed kolejnymi

- Karta upoważnia do korzystania bezpłatnie raz w roku z 30 najważniejszych atrakcji w Gdańsku, ponad 200 rabatów w różnych punktach usługowych i gastronomicznych, pozwala na zakup biletów na komunikację miejską oraz korzystanie z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dzieciom i młodzieży oraz osobom uprawnionym do bezpłatnych przejazdów - wylicza Paulina Chełmińska z gdańskiego magistratu.

Jeszcze więcej benefitów

Lublin swoją kartę mieszkańca wprowadził w lipcu 2020 roku. - Ten program dedykowany jest osobom, które rozliczają podatek dochodowy u nas i deklarują w zeznaniu podatkowym nasze miasto jako miejsce zamieszkania - mówi Justyna Góźdź z lubelskiego ratusza. Obecnie jest ok. 20,5 tys. aktywnych kart.

Lubelska Karta Miejska uprawnia do korzystania z systemu zniżek, ulg, preferencji i jak komunikacja miejska, kultura, np. Centrum Kultury w Lublinie, Dzielnicowe Domy Kultury, sport, czy gastronomia. 

LKM nadawane jest okresowo na rok. Potem trzeba ją przedłużać - pokazując co rok, że rozliczamy podatki w Lublinie.

Poznań wprowadził kartę mieszkańca pod nazwą OK Poznań w kwietniu 2022 roku. Mogą z niej skorzystać mieszkańcy miasta, którzy tu rozliczają podatek. Daje ona liczne benefity (ulgi i zniżki) świadczone przez lokalnych partnerów biznesowych oraz publicznych partnerów (miejskie i wojewódzkie jednostki organizacyjne).

Czytaj więcej

Największy atak w historii. Oszuści wzięli na cel miejską komunikację

Na koniec sierpnia program OK Poznań zgromadził 62,8 tys. użytkowników i 90 partnerów. Karta oferuje łącznie 209 benefitów.

- Użytkownicy najchętniej korzystają ze zniżek w miejskich pływalniach i termach, ogrodzie zoologicznym, palmiarni i instytucjach kultury. Aktualnie pracujemy nad uruchomieniem kolejnych benefitów, zwiększa się także liczba partnerów komercyjnych - wylicza Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

Karta ma zachęcać mieszkańców do aktywnego korzystania z oferty miasta

Z kolei Karta Krakowska to program lojalnościowy miasta wprowadzony w 2018 roku, w ramach którego został utworzony system zniżek, ulg, preferencji i uprawnień dla mieszkańców.

Obecnie w programie uczestniczy ponad 362 tys. osób. Posiadanie karty uprawnia do korzystania ze zniżek i preferencji m.in. w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu.

Największym zainteresowaniem cieszą się zniżki na zakup wybranych biletów okresowych komunikacji miejskiej w Krakowie tzw. „bilet mieszkańca”, którego wprowadzenie zachęciło część osób do zmiany środka transportu na komunikację zbiorową.

Użytkownicy karty chętnie korzystają z 20 proc. zniżki na zakup biletów wstępu do muzeów i galerii, dla których organizatorem jest miasto, a także z możliwości zakupu biletu ulgowego na wystawy stałe Zamku Królewskiego

Także Karta Łodzianina oferuje system zniżek, który ma zachęcać mieszkańców do aktywnego korzystania z oferty kulturalno-rozrywkowej i usługowej miasta. Posiada ją już 390 tys. osób, a ich liczba stale rośnie.

- Dzięki bezpłatnym biletom wstępu do atrakcji turystycznych mieszkańcy odkrywają swoje miasto na nowo, są swoistymi turystami we własnym mieście. W efekcie wracają do ulubionych miejsc i kupują bilety wstępu - wylicza Paulina Chełmińska z gdańskiego ratusza.

Komunikacja za darmo, zniżki w lokalach

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Zacięta walka o pieniądze podatników. „Pozwalają zmieniać miasto na lepsze”
Podatki
Będzie przedłużenie zwolnienia z kas fiskalnych także dla samorządów
Podatki
Podatki i opłaty lokalne do zmiany. Przedstawiamy postulaty samorządów
Podatki
Małe miasta mniej pazerne na podatek od nieruchomości
Podatki
Ciechanów wygrywa w Trybunale Sprawiedliwości. Chodzi o VAT od fotowoltaiki