Większe strefy płatnego parkowania. Kierowcy muszą się do tego przyzwyczaić

Władze Warszawy chcą rozszerzyć strefę płatnego parkowania. Już w środę rozpoczynają się konsultacje z mieszkańcami w tej sprawie. Strefy powiększają też inne miasta.

Publikacja: 14.11.2023 13:59

W Warszawie strefy płatnego parkowania będą się powiększać

W Warszawie strefy płatnego parkowania będą się powiększać

Foto: PAP, Albert Zawada

- W tym roku i w następnych latach rozszerzamy Strefę Płatnego Parkowania głównie na południe i północ od centrum. To wnioski kolejnych Rad Osiedla o sukcesywnie wdrażane w mieście – mówi Tomasz Sikora, z wrocławskiego magistratu.

Przybędzie parkometrów na warszawskim Mokotowie?

W Warszawie 15 listopada ruszają konsultacje społeczne na temat zmian w strefie płatnego parkowania na Mokotowie. - Uwagi do projektów będzie można zgłaszać do 15 grudnia. Dla mieszkańców zaplanowano spotkania w punktach konsultacyjnych oraz online – podaje stołeczny ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że strefa płatnego parkowania ma przede wszystkim chronić potrzeby parkingowe lokalnej społeczności, a w drugiej kolejności ma pozwalać na odpłatne parkowanie dojeżdżającym spoza dzielnicy.

Czytaj więcej

Ważą się losy krakowskiej Strefy Czystego Transportu. Sprawa nie jest przesądzona?

"Właśnie odpłatność ma wpływ na ograniczenie zainteresowania parkowaniem wśród przyjezdnych, zwiększając tym samym szanse na znalezienie miejsca parkingowego mieszkańcom z najbliższej okolicy" – tłumaczy warszawski ratusz.

Proces konsultacji poprzedziło przygotowanie przez miasto propozycji zmian na ulicach przed ewentualnym wprowadzeniem strefy płatnego parkowania dla kolejnych rejonów Mokotowa. Strefa płatnego parkowania została wprowadzona w części tej dzielnicy na początku 2023 roku, a teraz ZDM chce poznać opinie osób, które mieszkają lub pracują w pozostałych obszarach Mokotowa.

W Warszawie 15 listopada ruszają konsultacje społeczne na temat zmian w strefie płatnego parkowania na Mokotowie

"Podczas konsultacji mieszkańcy będą mogli zapoznać się z koncepcją zmian organizacji ruchu i parkowania w części Mokotowa dla obszaru ograniczonego ulicami Żwirki i Wigury od zachodu; ulicami Woronicza, Domaniewską i Idzikowskiego od południa; ulicą Czerniakowską od wschodu oraz ulicami Gagarina, Różaną i Kulskiego od północy" – podaje ratusz.

Urzędnicy podkreślają, że aby ułatwić dyskusję, konsultowany obszar został podzielony na cztery mniejsze obszary. I dla każdego z nich odbędą się spotkania stacjonarne. Pierwsze 23 listopada – w Ogrodzie Jordanowskim, ul. Odyńca, a ostanie 5 grudnia w LO im. Stefana Banacha, ul. Dolna 6.

Zaplanowano też spotkania on-line. Pierwsze 22 listopada o godz. 17 na Youtube, a kolejne 7 grudnia na platformie Zoom. Wszystkie uwagi związane z powiększeniem strefy można przesyłać na adres sppnmokotow@zdm.waw.pl.

Walka o parkowanie na Saskiej Kępie i Kamionku

Warszawscy urzędnicy podkreślają, że decyzję o zmianach granic strefy płatnego parkowania podejmuje Rada Warszawy. Zanim dojdzie do głosowania, stołeczny Zarząd Dróg Miejskich przygotowuje analizy i projekty niezbędne do podjęcia decyzji.

"Aby jak najlepiej odpowiadały one potrzebom lokalnej społeczności, zostaną one skonsultowane z mieszkańcami" – tłumaczą władze Warszawy.

Wrocław powiększa strefę płatnego parkowania, Poznań nie

Strefy płatnego parkowania zwiększają się także w innych miastach. W tym roku i w kolejnych Wrocław sukcesywnie rozszerza swoją strefę płatnego parkowania głównie na południe i północ od centrum.

- To wnioski kolejnych Rad Osiedla sukcesywnie wdrażane w mieście. Obecnie strefą obejmowane są osiedla Powstańców Śląskich, Gaj, Tarnogaj – mówi Tomasz Sikorka, z wrocławskiego magistratu.

Sikorka zapowiada, że w przyszłym i kolejnym roku strefa sukcesywnie rozszerzy się ona na Śródmieście - Ołbin i Nadodrze. - Nie ma na razie planów zmiany opłat. Warto pamiętać, że mieszkańcy zameldowani w SPP płacą 100 zł rocznie. Pozostali średnio w zależności od strefy 40 zł za dzień – dodaje wrocławski urzędnik.

Ale już ZDM w Poznaniu nie planuje w najbliższym czasie poszerzenia strefy płatnego parkowania.

Obecnie wykonywane są badania napełnienia - zarówno w funkcjonującej strefie jak i w części przylegającego do niej obszaru - by na tej podstawie podjąć decyzje o ewentualnym poszerzeniu strefy lub zmianie w niej stawek – zapowiada Agata Kaniewska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu.

Od stycznia weszły w życie zmiany dotyczące Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Kierowcy muszą płacić za zostawienie aut w okolicy placu Hallera oraz na północnej części Mokotowa.

W marcu Rada Warszawy podjęła uchwałę w sprawie rozszerzenia strefy o Saską Kępę czy Kamionek. Jednak zaskarżył ją wojewoda mazowiecki. Sprawa trafiła do sądu administracyjnego. – Nie uznajemy skargi, podtrzymujemy argumentację. Bardzo cieszymy się, że będziemy mogli spierać się w tej sprawie z miastem w Wojewódzkim Sądzi Administracyjnym – odpowiadał miastu wojewoda mazowiecki Tobiasz Bocheński. W WSA sprawę przegrał, ale złożył kasację do NSA i obie strony czekają teraz na jego rozstrzygnięcie.

Odrzucenie kasacji nie będzie oznaczać, że strefa na Saskiej Kępie i Kamionku pojawi się z dnia na dzień, a raczej za kilka miesięcy, bo wcześniej ZDM musi zorganizować przetarg na dostawę oraz instalację parkomatów, a następnie ich montaż oraz reorganizację ruchu, co wymaga kilku miesięcy.


- W tym roku i w następnych latach rozszerzamy Strefę Płatnego Parkowania głównie na południe i północ od centrum. To wnioski kolejnych Rad Osiedla o sukcesywnie wdrażane w mieście – mówi Tomasz Sikora, z wrocławskiego magistratu.

Przybędzie parkometrów na warszawskim Mokotowie?

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej
Materiał partnera
Niebanalne podróże po Mazowszu. Doskonały wybór na majówkę
Materiał partnera
Sen o niekończących się szutrach
Materiał partnera
Dolny Śląsk zaprasza do aktywnego spędzania czasu
Materiał partnera
Olsztyn? Rowerem!