Ruszają samorządowe loterie podatkowe. Ale trzeba w mieście złożyć PIT

Samochody, nagrody pieniężne i rzeczowe można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Aby wziąć w nich udział wystarczy rozliczyć w nich PIT za 2022 rok.

Publikacja: 20.02.2023 10:26

Ruszają samorządowe loterie podatkowe. Ale trzeba w mieście złożyć PIT

Foto: Adobe Stock

- Pieniądze z rozliczanych na rzecz miasta podatków pozwalają zmieniać stolicę Wielkopolski na lepsze. Dzięki nim budowane są nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Wpływy z PIT-ów pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków. To dzięki nim seniorzy mogą korzystać z pomocy "Złotej rączki" i innych ułatwień –wyliczają poznańscy urzędnicy

Podatki zmieniają miasta i gminy

Trwa okres rozliczeniowy z fiskusem za 2022 rok. Od zeszłej środy dla większości podatników dostępne są już e-PIT-y, czyli rozliczenia, które za nas przygotował Urząd Skarbowy. Żeby je sprawdzić, trzeba zalogować się na stronie podatki.gov.pl.

Wraz ze startem okresu rozliczeniowego podatków samorządy rozpoczęły ofensywę w namawianiu mieszkańców, zwłaszcza tych nowych do składania PIT-ów u nich.

- Aktywizuje i zazielenia, buduje i wspiera innowacje, dba o czystość i stawia na udogodnienia, udziela dotacji i organizuje transport, edukuje i upowszechnia sport... – zabrakłoby liter alfabetu, by wymienić wszystkie działania, które miasto podejmuje na rzecz zrównoważonego rozwoju i podnoszenia jakości życia mieszkańców – wyliczają krakowscy urzędnicy.

Podkreślają, że te działania są możliwe m.in. dzięki wpływom z podatków od osób fizycznych rozliczanych pod Wawelem. A do tego władze miasta konsekwentnie i z powodzeniem zachęcają prowadząc kampanię „Płacę podatki w Krakowie”.

Jak podkreślają urzędnicy z Krakowa udział podatku PIT to znacząca pozycja w łącznej sumie rocznych dochodów budżetowych miasta.

W 2021 roku wpływy z tego tytułu zasiliły kasę miejską kwotą 2 mld 019 mln zł. Na taki wynik złożyło się 675 378 podatników – osób, które rozliczyły podatek dochodowy w Krakowie, co oznacza, że jeden podatnik wniósł do miejskiego budżetu średnio prawie 3 tys. zł.

- Wciąż mamy jednak o kogo zabiegać – mieszkańców jest nadal więcej niż podatników, a miasto może pochwalić się dodatnim saldem migracji. Dlatego od dwunastu lat, na kilka tygodni przed terminem rozliczenia z fiskusem przypominamy mieszkańcom – tym nowym i tym, którzy odprowadzają jeszcze podatek w innych miejscowościach – że wpływy z PIT są ważne nie tylko dla rozwoju miasta, ale także dla utrzymania miejskich usług na wysokim poziomie – podkreśla Dariusz Nowak, z krakowskiego magistratu.

Można zyskać nagrodę, a na pewno liczne zniżki w mieście

Zresztą podobne akcje zachęcające prowadzą także inne samorządy. I te duże, i te małe. A niektóre wręcz kuszą podatników różnymi nagrodami, które można wygrać w loteriach podatkowych. Warunek jest jeden : rozliczanie podatku w danym mieście.

I tak w Lublinie w tym roku można wygrać samochód osobowy Suzuki Swift Hybrid oraz piętnaście nagród pieniężnych. W Kielcach po raz drugi w tym roku odbędzie się loteria podatkowa.

Ale w tym roku nowością będzie nagroda główna o wartości 10 tys. zł, która zostanie wylosowana spośród wszystkich zgłoszeń. Przyznane zostanie także 10 nagród po 2 tys. zł – pięć nagród dla nowych podatników i pięć dla osób, które po raz kolejny będą rozliczać podatek w Kielcach.

Także w gminie Potęgowo na Pomorzu podatnicy mogą wygrać 10 tys. złotych: To nagroda I stopnia. W loterii można także wygrać telewizor 65-calowy czy tysiąc złotych.

Na loterię podatkową po raz pierwszy zdecydowały się także władze Warszawy. Każdy uczestnik ma szansę na wygranie samochodu hybrydowego oraz innych atrakcyjnych nagród: rowerów elektrycznych czy smartwatchów.

Samorządy podkreślają, że mieszkańcy rozliczający u nich podatki mogą liczyć także na liczne zniżki z oferty miasta. Wystarczy wyrobić kartę mieszkańca.

W Krakowie dodatkowa ulga przysługuje m.in. na bilety komunikacji miejskiej, w instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu, także tych komercyjnych.

Obecnie Kartę Krakowską posiada już ponad 305 tys. mieszkańców. Na podstawie rocznego zeznania podatkowego wystąpiło o nią prawie 57 tys. osób.

Także w Poznaniu można korzystać z tańszych biletów do miejskich instytucji kultury, sportu i rekreacji, do zoo i Palmiarni.

Zniżki są też na wydarzenia kulturalne i sportowe, ofertę fitness i edukacyjną. Rabaty przysługują w licznych restauracjach i kawiarniach. Tańsze są też wizyty czy zabiegi w centrach medycznych i gabinetach kosmetycznych, rabaty w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Uczestnicy programu będą mogli 10 razy wejść za złotówkę na obiekty Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji (na pływalnię, lodowisko czy korty), zapłacą tylko połowę ceny za bilety do Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, 30 proc mniej za wejściówkę do zoo czy na spektakle repertuarowe w Teatrze Polskim.

Poza tym na Termach Maltańskich dostają godzinę gratis do biletu 2-godzinnego i 30 min. gratis do biletu 1-godzinnego na basenach sportowych.  Za miniony rok z fiskusem trzeba rozliczyć się najpóźniej do 2 maja.

- Pieniądze z rozliczanych na rzecz miasta podatków pozwalają zmieniać stolicę Wielkopolski na lepsze. Dzięki nim budowane są nowe chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola. Wpływy z PIT-ów pozwalają organizować bezpłatne zajęcia dla dzieci, a także ogólnodostępne imprezy i festiwale dla wszystkich poznanianek i poznaniaków. To dzięki nim seniorzy mogą korzystać z pomocy "Złotej rączki" i innych ułatwień –wyliczają poznańscy urzędnicy

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Zacięta walka o pieniądze podatników. „Pozwalają zmieniać miasto na lepsze”
Podatki
Będzie przedłużenie zwolnienia z kas fiskalnych także dla samorządów
Podatki
Podatki i opłaty lokalne do zmiany. Przedstawiamy postulaty samorządów
Podatki
Małe miasta mniej pazerne na podatek od nieruchomości
Podatki
Ciechanów wygrywa w Trybunale Sprawiedliwości. Chodzi o VAT od fotowoltaiki
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?