Aktualizacja: 21.11.2024 10:53 Publikacja: 22.11.2022 16:41
Rzeczniczka TSUE uznała, że gminy nie powinny płacić podatku VAT od inwestycji w OZE realizowanych na nieruchomościach mieszkańców
Foto: Adobe Stock
Polskie gminy odniosły wstępne zwycięstwo przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, w sprawie o niepotrzebne opodatkowanie gmin przy instalowaniu Odnawialnych Źródeł Energii na nieruchomościach mieszkańców. W projekcie brało udział kilka gmin, Ciechanów był jego liderem.
Julianne Kokott, rzecznik generalna TSUE, oceniła w oficjalnej opinii, opublikowanej na stronie Trybunału 10 listopada, że gmina nie powinna być podatnikiem VAT w projekcie, w którym gminy instalowały na nieruchomościach swoich mieszkańców instalacje OZE, a mieszkańcy ponosili 25 proc. kosztów, za to instalacje te po pięciu latach przechodziły na ich własność. Projekty były finansowane z funduszy unijnych. Opinia Kokott oznacza, że choć jeszcze nie ma wyroku TSUE, to polskie gminy mają ogromne szanse na wygraną, bo ze specyfiki pracy tego jednego z najważniejszych sądów UE wynika, że późniejsze wyroki TSUE zwykle są zgodne z opinią rzecznika.
Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki - takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki.
Loteriami czy konkursami z atrakcyjnymi nagrodami, ale też systemem zniżek – miasta kuszą mieszkańców, by podatek rozliczali tam, gdzie mieszkają. Dziś ostatnia szansa, by złożyć PIT za 2023 rok.
Kasy rejestrujące nie będą obowiązkowe w jednostkach samorządu terytorialnego jeszcze w przyszłym roku.
Mocniejsze powiązanie wysokości podatku ze sposobem użytkowania nieruchomości i jej wartością oraz likwidacja niektórych zwolnień – takich zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych chce duża część samorządów.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Małe miasta częściej obniżają stawki podatku od nieruchomości względem ich wartości maksymalnej, natomiast miasta duże częściej uchwalają stawki podatkowe w wysokości ich górnej granicy.
Pion śledczy IPN w Warszawie zakończył śledztwo w sprawie zbrodni popełnionych przez Niemców na obywatelach polskich w obozie koncentracyjnym Dachau. Umorzył je, bo prawdopodobnie sprawcy nie żyją. Ale nie ma takiej pewności.
Aplikacja Pro Speed Test miała być pomocą przy reklamacjach jakości stacjonarnego internetu. Od kilku tygodni nie ma już certyfikatu Urzędu Komunikacji Elektronicznej. I nie ma go dziś nikt. Co planuje regulator?
– Należy zmienić podstawę programową. Dziś nauczyciel nie ma czasu zająć się dzieckiem, bo musi pędzić z programem – mówi w podcaście „Szkoła na nowo” prezes ZNP Sławomir Broniarz.
Gospodarstwa domowe w przyszłym roku za prąd będą nadal płacić po 500 zł/MWh. Z tzw. mrożenia cen nie będą mogły jednak już korzystać samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Samorządy są podzielone w sprawie wstrzymania wsparcia dla nich.
Prezeska Banku Rosji przyznała w parlamencie, że niemal wszystkie zasoby, jakie są w rosyjskiej gospodarce, zostały już wykorzystane. Stagnacja i wysoka inflacja są nieuchronne.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Boom na sztuczną inteligencję sprawił, że potężny strumień pieniędzy inwestorów został skierowany właśnie na projekty AI. Eksperci mówią już o bańce spekulacyjnej, a Europejski Bank Centralny ostrzega przed załamaniem rynku.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas