Dlaczego jest to tak ważne dla samorządów? - Aż 48 proc. odprowadzanego podatku PIT wraca do Poznania. Te pieniądze pozwalają zmieniać miasto na lepsze. Dzięki nim budowane są chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola, organizowane są zajęcia dla dzieci, a także bezpłatne festiwale – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.
Możesz dostać bilet na Open'er Festival
Ostatni dzień kwietnia to w tym roku ostateczny termin złożenia najpopularniejszych deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Jeśli podatnik się spóźni się z zapłatą podatku, naliczone zostaną odsetki podatkowe za zwłokę.
Do ostatniego dnia samorządy kuszą mieszkańców, by właśnie na ich terenie złożyły deklarację podatkową za ub. rok. Jest się o co bić, bo im więcej podatników, tym wyższe wpływy do kasy miasta.
Nic więc dziwnego, że samorządy szukają różnych metod, by skusić potencjalnych podatników. Wiele miast i miasteczek organizuje specjalne konkursy czy loterie dla nich. - Jeżeli ktoś jeszcze nie złożył PIT-u, musi się spieszyć. Zeznanie podatkowe można złożyć online – korzystając z usługi „Twój e-PIT” czy systemu e-Deklaracje – oraz w urzędach skarbowych – w formie papierowej – przypomina gdyński ratusz.
Czytaj więcej
Samochody, rowery elektryczne, pieniądze, a nawet karty miejskiej – można wygrać w loteriach podatkowych organizowanych przez samorządy. Warunek jest jeden – trzeba w nich rozliczyć PIT za 2023 rok.