Zacięta walka o pieniądze podatników. „Pozwalają zmieniać miasto na lepsze”

Loteriami czy konkursami z atrakcyjnymi nagrodami, ale też systemem zniżek – miasta kuszą mieszkańców, by podatek rozliczali tam, gdzie mieszkają. Dziś ostatnia szansa, by złożyć PIT za 2023 rok.

Publikacja: 30.04.2024 15:37

Podatek dochodowy za 2022 rok rozliczyło w Gdyni 166 815 osób

Podatek dochodowy za 2022 rok rozliczyło w Gdyni 166 815 osób

Foto: Adobe Stock

Dlaczego jest to tak ważne dla samorządów? - Aż 48 proc. odprowadzanego podatku PIT wraca do Poznania. Te pieniądze pozwalają zmieniać miasto na lepsze. Dzięki nim budowane są chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola, organizowane są zajęcia dla dzieci, a także bezpłatne festiwale – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

Możesz dostać bilet na Open'er Festival

Ostatni dzień kwietnia to w tym roku ostateczny termin złożenia najpopularniejszych deklaracji PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39. Jeśli podatnik się spóźni się z zapłatą podatku, naliczone zostaną odsetki podatkowe za zwłokę.

Do ostatniego dnia samorządy kuszą mieszkańców, by właśnie na ich terenie złożyły deklarację podatkową za ub. rok. Jest się o co bić, bo im więcej podatników, tym wyższe wpływy do kasy miasta.

Nic więc dziwnego, że samorządy szukają różnych metod, by skusić potencjalnych podatników. Wiele miast i miasteczek organizuje specjalne konkursy czy loterie dla nich. - Jeżeli ktoś jeszcze nie złożył PIT-u, musi się spieszyć. Zeznanie podatkowe można złożyć online – korzystając z usługi „Twój e-PIT” czy systemu e-Deklaracje – oraz w urzędach skarbowych – w formie papierowej – przypomina gdyński ratusz.

Czytaj więcej

Jak miasta zachęcają, by płacić w nich podatki? Można wygrać nawet samochód

To jeden z tych samorządów, które organizuje podatkową loterię dla mieszkańców. Rejestracja trwa do 15 maja, a do zdobycia są nagrody o łącznej wartości 49 673,75 zł. 

Wśród nich są trzy nagrody o wartości 10 tys. zł, trzy rowery miejskie Baltica Gdynia, pięć czterodniowych karnetów na Open'er Festival 2024, czy pięć zestawów wakacyjnych „I love Gdynia”, składających się z leżaka, ręcznika, torby, butelki i czapki z daszkiem.

- Aby zgłosić się do udziału w loterii, wystarczy wypełnić specjalny formularz na stronie internetowej pitwgdyni.pl. Trzeba w nim podać swoje dane osobowe i kontaktowe oraz informację, gdzie został złożony PIT – przekonuje gdyński ratusz.

To są pieniądze na miejskie inwestycje

W Warszawie od 15 stycznia do końca maja trwa stołeczna loteria PIT-ów. - Osoby, które wskażą stolicę jako miejsce rozliczenia mogą wziąć udział w loterii i wygrać samochód elektryczny, rower elektryczny oraz inne atrakcyjne nagrody – przekonuje Magdalena Dardzińska z Biura Rady Warszawy. 

To już druga taka loteria organizowana przez miasto stołeczne. Zwycięzcy zostaną wylosowani w czerwcu.

Z przekazanych przez warszawski ratusz danych wynika, że w stolicy mieszka ponad dwa mln dorosłych osób, z czego tylko niecałe 1,5 mln rozlicza swój PIT w stolicy.

- Wpływy z podatków pozwalają na realizację kolejnych inwestycji oraz rozwój usług dla mieszkańców. Przyjazny środowisku transport publiczny, utrzymanie dotychczasowych oraz budowa nowych placówek oświatowych i instytucji kultury, lepsza opieka społeczna i ochrona zdrowia – to tylko część zadań, na które miasto przeznacza dodatkowe środki z PIT – mówi Magdalena Dardzińska.

Czytaj więcej

Samorządowe budżety na 2024 r. Miejskie finanse odbijają od dna

Na organizację podatkowych loterii decydują się także mniejsze gminy jak choćby Wasilków na Podlasiu. Mogą w niej wziąć udział mieszkańcy, którzy rozliczyli podatek w Drugim Urzędzie Skarbowym w Białymstoku, wskazując w deklaracji PIT za rok 2023 miejsce zamieszkania w gminie. Do wygrania jest 50 nagród, m.in. rowery górskie, klimatyzator ścienny z montażem, ale też smartfony i smartwatche.

Płacisz podatki, dostajesz lokalne zniżki

Nawet jeśli samorządy nie organizują loterii, to i tak namawiają do rozliczania podatku lokalnie. I tak np. Kraków od ponad 10 lat organizuje kampanię „Płać podatki w Krakowie”. – Pokazujemy, jak miasto zmienia się dzięki wpływom z tego podatku (to około 1/3 rocznego budżetu Krakowa), przekonujemy, że każdy, kto składa PIT w Krakowie, dobrze inwestuje w swoje najbliższe otoczenie, a także przypominamy, że od 2018 roku każdemu, kto rozlicza się z PIT w Krakowie, przysługuje Karta Krakowska – to swego rodzaju miejski program lojalnościowy – mówi Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu.

Urzędniczka wylicza, że dzięki temu mieszkańcy mogą liczyć m.in. na system zniżek i preferencji, m.in. w komunikacji miejskiej, instytucjach kultury czy w dostępie do wybranych towarów i usług oferowanych przez partnerów programu, także tych komercyjnych, których jest już ponad stu.

Pakiet powitalny dla nowych podatników

Także osoby, które rozliczają podatek dochodowy w Poznaniu mogą liczyć na tańsze bilety w miejskiej komunikacji i możliwość tańszego parkowania, a także dostają dodatkowe punkty w rekrutacji do poznańskich żłobków i przedszkoli.

W 2022 roku w mieście uruchomiono programu OK Poznań, w którym specjalne zniżki i benefity dla podatników oferują partnerzy miejscy oraz prywatni. W marcu 2024 r. było to ponad 200 różnych benefitów.

W tym roku przygotowano ofertę pod nazwą "Po Raz Pierwszy". - To zupełnie nowy, powitalny zestaw zniżek i ulg skierowany do osób, które w tym roku po raz pierwszy rozliczyły swój PIT i zdecydowały się zrobić to w Poznaniu, ale także do osób, które wcześniej rozliczały podatki w innych miejscowościach, ale w 2024 r. po raz pierwszy zdecydowały się zrobić to w Poznaniu – przekonuje poznański ratusz.

W pakiecie powitalnym "Po raz Pierwszy" do odebrania są 24 bilety w cenie 1 zł każdy, a także bezpłatne wejściówki i zniżki ułatwiające skorzystanie z miejskich atrakcji.

A wśród biletów za złotówkę są m.in. wejście do: Nowego Zoo, Aquaparku w Termach Maltańskich, Centrum Szyfrów Enigma, Bramy Poznania. 

Dlaczego jest to tak ważne dla samorządów? - Aż 48 proc. odprowadzanego podatku PIT wraca do Poznania. Te pieniądze pozwalają zmieniać miasto na lepsze. Dzięki nim budowane są chodniki, parki i zieleńce, szkoły i przedszkola, organizowane są zajęcia dla dzieci, a także bezpłatne festiwale – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

Możesz dostać bilet na Open'er Festival

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Będzie przedłużenie zwolnienia z kas fiskalnych także dla samorządów
Podatki
Podatki i opłaty lokalne do zmiany. Przedstawiamy postulaty samorządów
Podatki
Małe miasta mniej pazerne na podatek od nieruchomości
Podatki
Ciechanów wygrywa w Trybunale Sprawiedliwości. Chodzi o VAT od fotowoltaiki
Podatki
Ruszają samorządowe loterie podatkowe. Ale trzeba w mieście złożyć PIT
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy