Aktualizacja: 22.02.2025 12:22 Publikacja: 04.11.2022 12:44
Foto: Rednet
- Górne granice stawek podatku od nieruchomości corocznie ulegają zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza. Ten wskaźnik inflacyjny na koniec czerwca 2022 roku wyniósł 11,8 proc. i stanowi podstawę do urealnienia wysokości pobieranego podatku na kolejny rok - podaje krakowski magistrat.
Od przyszłego roku dla lokalnych władz wartość CIT wypracowana przez firmy działające na ich terenie będzie miała wpływ na samorządowe finanse – to efekt reformy, która zacznie obowiązywać od 2025 r.
Zniżki na korzystanie z obiektów sportowych i rekreacyjnych, promocje handlowe, łatwiejszy dostęp do kultury czy rozrywki - takie m.in. korzyści oferują władze miast mieszkańcom rozliczającym w nich podatki.
Loteriami czy konkursami z atrakcyjnymi nagrodami, ale też systemem zniżek – miasta kuszą mieszkańców, by podatek rozliczali tam, gdzie mieszkają. Dziś ostatnia szansa, by złożyć PIT za 2023 rok.
Kasy rejestrujące nie będą obowiązkowe w jednostkach samorządu terytorialnego jeszcze w przyszłym roku.
Mocniejsze powiązanie wysokości podatku ze sposobem użytkowania nieruchomości i jej wartością oraz likwidacja niektórych zwolnień – takich zmian w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych chce duża część samorządów.
Przedsiębiorca prowadzący działalność w domu może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów część wydatków na zakup i szkolenie psa, który pilnuje firmowego majątku. Fiskus to potwierdza.
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw o akcyzie i VAT. Wprowadza ona m.in. ulgę dla samochodów przeznaczonych do testów.
Remont 45-metrowego mieszkania pochłonie nawet 65 tys. zł – wynika z analiz Rankomat.pl. Będzie jeszcze drożej?
Kancelaria Sejmu podwyższyła comiesięczny ryczałt dla parlamentarzystów na najem mieszkania w stolicy – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Decyzja może budzić kontrowersje, bo od wielu miesięcy stawki na rynku najmu w Warszawie wcale nie rosną.
Przedsiębiorcy wynajmujący nieruchomości należące do ich majątku osobistego mają wątpliwości do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować uzyskiwane z tego tytułu przychody: do działalności gospodarczej, czy tzw. najmu prywatnego?
Sprzedaż mieszkania lub domu trzeba wykazać w zeznaniu PIT-39, trzeba też zapłacić podatek od dochodu. Chyba że mieliśmy nieruchomość dłużej niż pięć lat. Podatku można uniknąć także wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży wydamy na cele mieszkaniowe.
Fiskus nie zgadza się na rozliczenie wydatków na zdobycie uprawnień zawodowych, jeśli zostały poniesione jeszcze przed założeniem biznesu. Twierdzi, że nie są związane z działalnością gospodarczą, nie mogą więc być kosztem uzyskania przychodów.
Rząd chce znieść ograniczenia w obrocie ziemią rolną w miastach. Nie oznacza to, że parcele trafią automatycznie do deweloperów. Nie oznacza też, że wszystkie zostaną zabudowane.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas