Od wielu lat miasto Katowice jest prekursorem działań w zakresie budżetu obywatelskiego. Zgodnie z deklaracją prezydenta Marcina Krupy rozwijamy ten segment partycypacji społecznej w realizacji wydatków miejskich. Od lat trafiało tam wiele przeróżnych inwestycji: tężnie solankowe, place zabaw, boiska szkolne, uzupełnienie księgozbiorów bibliotecznych. Ale w ostatnich dwóch latach, wyszliśmy naprzeciw deklaracjom mieszkańców i część budżetu traktujemy jako tzw. zielony budżet. To już druga edycja, zgłoszono aż 164 pomysły, z tego 127 przeszło ocenę formalną i z nich będziemy wybierać projekty do realizacji. Są to rewitalizacje skwerów na katowickich osiedlach, parków, tworzenie łąk kwietnych, pielęgnacja terenów trawiastych czy projekty poprawiające gospodarkę wodną. Pojawił się również pomysł na stworzenie stawu retencyjnego. Wszystkie te elementy mają dodatkowo wzbogacić zieloną infrastrukturę, ale też pokazują trend, jakiego mieszkańcy dziś oczekują w większości wielkich miast.
Jakie jest zanieczyszczenie powietrza w Katowicach?
Od lat sytuacja zmienia się w bardzo pozytywną stronę. Miasto w ciągu ostatnich pięciu lat zaangażowało gigantyczne środki w poprawę jakości powietrza. Kosztem ponad 42 mln zł udało się dofinansować wymianę aż 4865 źródeł ciepła. Chodzi o wymianę starych kotłów węglowych, które najbardziej kopcą. Miasto w ramach promocji przygotowało specjalną akcję – już po raz drugi na ulice wyjeżdża Smogobus. Pod tą nazwą kryje się ekipa fachowców, którzy przyjeżdżają do poszczególnych dzielnic i przekonują mieszkańców, żeby wymienili starego kopciucha na nowe, ekologiczne źródło ciepła.
Wiele osób ma obawy co do kosztów nowego systemu ogrzewania i jego eksploatacji...
Tak, i dlatego stworzyliśmy dla najmniej zarabiających możliwość skorzystania ze środków pomocy społecznej, by dofinansować nie tylko źródło ciepła, ale także późniejsze koszty, różnicę pomiędzy dotychczasowym spalaniem węgla a gazem czy olejem. Mamy świadomość, że wymiana źródeł ciepła pochłania spore kwoty z budżetu miasta, ale jest to nieodzowne dla poprawy powietrza.
Jakie są szczególne cechy Katowic utrudniające inwestycje w projekty ekologiczne?