Program „Czyste Powietrze” w nowej odsłonie ruszył z końcem marca. Ma bardziej chronić beneficjentów, ale wspiera ich w realizacji inwestycji i poprawie efektywności energetycznej domów.
Ponad 14 tys. wniosków już złożono, a kolejnych 16 tys. czeka na uzupełnienie
Jak podaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tempo składania wniosków przyspiesza. Do 10 lipca złożono ponad 14 tys. wniosków. Kolejnych 16 tys. jest w wersji roboczej i wymaga uzupełnienia – głównie przez dołączenie audytu energetycznego. Z danych NFOŚiGW wynika, że od 31 marca do 10 lipca podpisano już ponad 2,2 tys. umów na kwotę ponad 100 mln zł.
Czytaj więcej
Władze Katowic chcą, by wzrosła efektywność energetyczna budynków publicznych, zakładają też wzro...
W nowej odsłonie programu „Czyste Powietrze” wprowadzono mechanizm tzw. operatorów. Ich zadaniem jest kompleksowe wsparcie mieszkańców, szczególnie tych ubogich energetycznie oraz osób starszych. Współpraca z operatorem jest obowiązkowa w przypadku prefinansowania i najwyższego poziomu dofinansowania, a opcjonalna przy podwyższonym poziomie dofinansowania.
Do tej pory do programu operatorskiego zgłosiło się 1388 gmin, z czego 1214 podpisało już porozumienia z WFOŚiGW. Ale do końca roku NFOŚiGW przedłużył termin na zgłaszanie się gmin do pełnienia roli operatora. W pierwszej kolejności funkcję operatorów pełnią gminy, które zgłosiły chęć uczestnictwa w programie, a gdy tego nie zrobiły, zajmują się tym właściwe WFOŚiGW-y.