Aktualizacja: 19.01.2024 06:08 Publikacja: 19.01.2024 03:00
Premier Donald Tusk jeszcze przed objęciem urzędu spotkał się z Ursulą von der Leyen, przewodniczącą Komisji Europejskiej, aby przedstawić jej plan przywracania praworządności w Polsce
Foto: JOHN THYS / AFP
Polska powinna w kwietniu dostać pierwsze pieniądze z Unii Europejskiej z Krajowego Planu Odbudowy. To 7 mld euro, o które w grudniu 2023 r. zawnioskowała Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej. Komisja Europejska ocenia teraz, czy Polska wypełniła postawione jej warunki, czyli de facto czy zrezygnowała z politycznego prześladowania sędziów.
Jak nieoficjalnie słyszymy, minister sprawiedliwości Adam Bodnar jest w stałym kontakcie z KE i na bieżąco informuje ją o postępach w przywracaniu praworządności w Polsce. W piątek Warszawę odwiedzi Didier Reynders, komisarz sprawiedliwości UE, który spotka się właśnie z Bodnarem, a także z Radosławem Sikorskim, ministrem spraw zagranicznych, oraz Adamem Szłapką, ministrem ds. europejskich.
Od wejścia Polski do UE w 2004 r. województwo mazowieckie rozwinęło się pod względem gospodarczym, infrastrukturalnym, społecznym i kulturowym. Pomogło w tym ponad 19 mld zł z funduszy unijnych, które umożliwiły realizację ok. 14 tys. projektów.
O Gdyni mówi się, że to miasto z morza i marzeń. Tak było w latach 20. XX wieku, gdy z rybacko-rolniczej wioski przemieniła się dzięki budowie portu w tętniące życiem nowoczesne miasto. Dziś można sparafrazować to powiedzenie, mówiąc, że to miasto z morza i Europy.
Pomorze Zachodnie pokazuje, jak mądrze inwestować Fundusze Europejskie. Województwo zachodniopomorskie wyznacza dziś standardy tworzenia sieci tras rowerowych w Polsce, zostało okrzyknięte Europejskim Regionem Przedsiębiorczości 2023 i rozwija turystyczną i kulturalną infrastrukturę.
Samorządy mają ambitne plany sięgania po unijne wsparcie. Ale czasu jest mało, a oferta nie zawsze pasuje do potrzeb.
O unijne dotacje z Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027 mogą ubiegać się wszystkie polskie samorządy realizując projekty mające na celu polepszenie życia społeczeństw żyjących nad Bałtykiem.
Ponad połowa Polaków uważa, że Polska nie powinna przekazywać Ukrainie więcej broni - wynika z sondażu pracowni Opinia24.
Niezależnie od tego, czy po wyborach CDU wejdzie w koalicję z SPD czy z Zielonymi, Niemcy są w zupełnie innym położeniu niż w 2009 r., kiedy za jeden z największych problemów uważana była relacja długu do PKB, sięgająca wtedy około 80 proc. W tegorocznych wyborach obok kwestii migrantów najważniejsza jest gospodarka.
Prezesi największych koncernów turystycznych w Niemczech opowiedzieli się przeciwko planom Alternatywy dla Niemiec (AfD). Martwią się o sytuację gospodarczą kraju, a szef TUI wprost apeluje do swoich pracowników, żeby w żadnym wypadku nie głosowali na tę partię.
Poseł, który ucieka przed wymiarem sprawiedliwości, nie może wykonywać swojej działalności ani pobierać uposażenia – zdecydował Sejm.
Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę wprowadzającą możliwość czasowego (na 60 dni) i terytorialnego ograniczenia przyjmowania wniosków o ochronę międzynarodową.
Sejm nie zgodził się w piątek na wybór nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego forsowanych przez Prawo i Sprawiedliwości. Ani poseł Marek Ast, ani prof. Artur Kotowski nie trafią do sądu konstytucyjnego. W Trybunale nadal brakuje trzech sędziów.
Rządowe reformy miały przynieść samorządom górę kasy, ale rok 2025 r. dla wielu dużych miast pod tym względem zapowiada się rozczarowująco. Po części może uda się to naprawić, ale i tak okazuje się, że... kołdra zawsze jest za krótka.
Szeroko komentowane skandaliczne zachowanie posła Konfederacji może skończyć się nałożeniem kary finansowej i konsekwencjami natury politycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas