– Cyfryzacja nie jest dziś kwestią wyboru, lecz koniecznością. Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy wspieramy zarówno przedsiębiorców, jak i podmioty sektora publicznego we wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań. Finansujemy narzędzia, które pomagają usprawnić pracę, zwiększyć bezpieczeństwo i wzmocnić lokalną infrastrukturę cyfrową. To realny impuls dla rozwoju polskiej gospodarki i wzmocnienie fundamentów nowoczesnego państwa – tłumaczył w środę potrzebę uruchomienia programu wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Trzy obszary wsparcia
Nowy instrument to preferencyjne pożyczki przeznaczone na inwestycje w nowoczesne technologie. Mogą z nich skorzystać jednostki samorządu terytorialnego, ale też szkoły wyższe, przedsiębiorcy oraz inne podmioty, które realizują projekty cyfryzacyjne.
Rząd liczy, że pieniądze z KPO, z których udzielane będą pożyczki, przyczynią się do wzmocnienia innowacyjności całej gospodarki i wesprą konkurencyjność Polski w stosunku do rynków zewnętrznych. Pomogą również zwiększyć poziom bezpieczeństwa i odporności na zagrożenia, co w obliczu współczesnych wyzwań stanowi jeden z kluczowych aspektów działalności podmiotów gospodarczych i instytucji publicznych.
Czytaj więcej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wybrał do dofinansowania 33 pro...
Projekty, na które można przeznaczyć środki, zostały podzielone na trzy grupy. Pierwsza to zaawansowane technologie cyfrowe – np. cyfryzacja obsługi klientów, automatyzacja procesów, zaawansowana analityka danych, rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa, technologii chmurowych czy przemysłu 4.0. Drugi to infrastruktura ICT – m.in. rozwój infrastruktury obliczeniowej wysokiej wydajności, tworzenie i rozbudowa centrów danych, wdrażanie zaawansowanych systemów telekomunikacyjnych i sieciowych. I wreszcie trzeci, czyli inteligentne sieci energetyczne – m.in. modernizacja, cyfryzacja i poprawa bezpieczeństwa infrastruktury energetycznej, optymalizacja zużycia energii.