Aktualizacja: 21.11.2024 10:57 Publikacja: 28.04.2021 13:29
Foto: regiony.rp.pl
Jak pod wpływem pandemii zmieniła się sytuacja finansowa miast i regionów?
Ostatni rok przyniósł duże zmiany, których jeszcze nieco ponad rok temu nikt nie przewidywał. Trudno jednak powiedzieć, że 2020 przyniósł same negatywne efekty związane z osłabieniem rozwoju gospodarczego i spowolnieniem. Najbardziej pesymistyczne przewidywania, z którymi mieliśmy do czynienia jeszcze w połowie 2020 roku, nie sprawdziły się.
Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.
Patriotyzm może się przejawiać w ofiarnej walce o kraj, ale także w ofiarnej pomocy tym, którzy tego potrzebują. I to jest fantastyczne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Żaden rząd nie jest sobie w stanie poradzić z kwestią cudzoziemców wyłącznie instrumentami rządowymi i administracją wojewodów, bez współpracy z władzą regionalną czy lokalną – uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zakładamy, że ok. 400 tys. z 2 mln uchodźców jest na terenie naszego województwa - mówi Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Podczas prowadzonej przez Bogusława Chrabotę debaty samorządowcy przekonywali, że kryzys uchodźczy na polskich granicach udowodnił, iż samorządy i wspólnoty lokalne są w stanie dokonać niemożliwego.
Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.
Transfery i dotacje z rządowych funduszy ograniczają swobodę działania lokalnych wspólnot. Bez reformy zwiększającej dochody własne samorządy będą zmierzać w kierunku jedynie wykonawcy zadań zleconych przez państwo.
Pakiet dla przedsiębiorców, nazwany pakietem przedsiębiorczości, ma budżet 365 milionów złotych – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, podczas E-Forum Liderów Samorządowych.
Czy Krajowy Plan Odbudowy i fundusze unijne faktycznie pozwolą naprawić sytuację w kraju? Jakie są priorytetowe plany samorządów na czas po pandemii?
Niestety źle oceniam działania rządu, które są nieprzewidywalne, nie ma w nich strategii – mówiła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, w trakcie rozmowy z Marcinem Piaseckim podczas E-Forum Liderów Samorządowych.
Funkcjonowanie ochrony zdrowia po covidzie będzie większym wyzwaniem niż w trakcie covidu – mówił Marek Wójcik, pełnomocnik zarządu Związku Miast Polskich, w trakcie rozmowy z Karoliną Kowalską w ramach E-Forum Liderów Samorządowych.
Sytuacja niektórych szpitali w Polsce nie jest dobra, jednak samorządowcy krytycznie patrzą na rządowe plany reform. Dlaczego pomimo wielu problemów z finansowaniem szpitali samorządom nadal zależy, by nimi zarządzać?
Dbamy nie tylko o atrakcyjne miejsca pracy, ale również o to, by życie w mieście. O to, by było wolne od dużej ilości stresu. By miasto było pełne zieleni i miejsc do rekreacji. By oferowało dobrą opiekę zdrowotną, czy wysokiej jakości oświatę – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas