Aktualizacja: 21.11.2024 10:00 Publikacja: 27.03.2022 20:01
Zgodnie z wcześniejszym planem debata podczas E-Forum miała być poświęcona przywództwu. Życie dopisało do dyskusji wyjątkowo bieżący kontekst. W dyskusji udział wzięli laureaci nagrody "Fundament Rzeczpospolitej" im. Michała Kuleszy.
Foto: mat. pras. (6)
Na zorganizowanej 23 marca w ramach III edycji E-Forum Liderów Samorządowych debacie liderów i twórców polskiej samorządności pierwotnie mieliśmy rozmawiać o przywództwie w samorządach. Życie jednak narzuciło nam inne niż pierwotnie zakładaliśmy, znacznie bardziej palące i bieżące, pytania. Odpowiadali na nie były premier i współtwórca samorządności w Polsce, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek, senator i prezes Związku Miast Polskich, były prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Sopotu i prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski Jacek Karnowski, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek oraz były prezydent Katowic Piotr Uszok.
Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.
Patriotyzm może się przejawiać w ofiarnej walce o kraj, ale także w ofiarnej pomocy tym, którzy tego potrzebują. I to jest fantastyczne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Żaden rząd nie jest sobie w stanie poradzić z kwestią cudzoziemców wyłącznie instrumentami rządowymi i administracją wojewodów, bez współpracy z władzą regionalną czy lokalną – uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zakładamy, że ok. 400 tys. z 2 mln uchodźców jest na terenie naszego województwa - mówi Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zapraszamy na transmisję z rozmowy w ramach III E-Forum Liderów Samorządowych. Gościem Marcina Piaseckiego będzie Aleksandra Dulkiewicz, Prezydent Gdańska.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Jak co roku znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Choć rządzi Gdańskiem niespełna sześć lat, to Aleksandrze Dulkiewicz udało się nie tylko nawiązać dobre relacje z mieszkańcami, ale przede wszystkim skutecznie realizować strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się europejską metropolią.
Angażowała się w powstanie w konstytucji rozdziału o samorządzie terytorialnym, ale też tak przeciągała swoje wystąpienie w Sejmie, by opozycja nie odrzuciła projektów ustaw o reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny, oraz utworzyła instytucje samorządu terytorialnego w powiatach i województwach.
Najważniejsze priorytety dla władz lokalnych to równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska – deklarują zgodnie laureaci Rankingu Samorządów 2024. Wszystko po to, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas