Aktualizacja: 18.01.2025 07:50 Publikacja: 26.04.2021 13:28
Marek Wójcik, ekspert ds. legislacyjnych Związku Miast Polskich
Foto: Fot. Robert Gardziński / Fotorzepa
Co samorządowcy sądzą o rządowym pomyśle na centralizację szpitali?
Czas na to nie jest dobry. Jesteśmy w stanie wojny z Covid-19, mamy ograniczone zasoby i powinniśmy je koncentrować na tym, by w tej walce zwyciężyć, system ochrony zdrowia jest rozchwiany. To jest chyba najgorszy moment na wszczynanie rewolucji w systemie.
Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.
Patriotyzm może się przejawiać w ofiarnej walce o kraj, ale także w ofiarnej pomocy tym, którzy tego potrzebują. I to jest fantastyczne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
Żaden rząd nie jest sobie w stanie poradzić z kwestią cudzoziemców wyłącznie instrumentami rządowymi i administracją wojewodów, bez współpracy z władzą regionalną czy lokalną – uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Zakładamy, że ok. 400 tys. z 2 mln uchodźców jest na terenie naszego województwa - mówi Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Podczas prowadzonej przez Bogusława Chrabotę debaty samorządowcy przekonywali, że kryzys uchodźczy na polskich granicach udowodnił, iż samorządy i wspólnoty lokalne są w stanie dokonać niemożliwego.
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.
Transfery i dotacje z rządowych funduszy ograniczają swobodę działania lokalnych wspólnot. Bez reformy zwiększającej dochody własne samorządy będą zmierzać w kierunku jedynie wykonawcy zadań zleconych przez państwo.
Pakiet dla przedsiębiorców, nazwany pakietem przedsiębiorczości, ma budżet 365 milionów złotych – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, podczas E-Forum Liderów Samorządowych.
Krajowy Plan Odbudowy będzie miał decydujące znaczenie w budowaniu podwalin pod przyszły rozwój – mówił podczas E-Forum Liderów Samorządowych Maciej Grabowski, prezes fundacji Centrum Myśli Strategicznych.
Czy Krajowy Plan Odbudowy i fundusze unijne faktycznie pozwolą naprawić sytuację w kraju? Jakie są priorytetowe plany samorządów na czas po pandemii?
Niestety źle oceniam działania rządu, które są nieprzewidywalne, nie ma w nich strategii – mówiła Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubuskiego, w trakcie rozmowy z Marcinem Piaseckim podczas E-Forum Liderów Samorządowych.
Sytuacja niektórych szpitali w Polsce nie jest dobra, jednak samorządowcy krytycznie patrzą na rządowe plany reform. Dlaczego pomimo wielu problemów z finansowaniem szpitali samorządom nadal zależy, by nimi zarządzać?
Dbamy nie tylko o atrakcyjne miejsca pracy, ale również o to, by życie w mieście. O to, by było wolne od dużej ilości stresu. By miasto było pełne zieleni i miejsc do rekreacji. By oferowało dobrą opiekę zdrowotną, czy wysokiej jakości oświatę – mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas