Kozłowski: Przeznaczyliśmy 1,5 mld zł na walkę z Covid-19

Pakiet dla przedsiębiorców, nazwany pakietem przedsiębiorczości, ma budżet 365 milionów złotych – mówił Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego, podczas E-Forum Liderów Samorządowych.

Publikacja: 30.04.2021 12:28

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego

Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego

Foto: Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego

Ze względu na pandemię, która trwa od ponad roku, w Polsce wdrożone zostały różne przedsięwzięcia, pakiety pomocowe zarówno ogólnokrajowe jak i lokalne. Jak to wygląda w Małopolsce?

4 marca ubiegłego roku został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, w Małopolsce kilka dni później, 9 marca. To był ten okres, gdy musieliśmy całkowicie przewartościować naszą pracę i cele. Oczywiście pewnych kwestii nie mogliśmy zupełnie odłożyć na bok, ale musieliśmy całkowicie poświecić się działaniom związanym z walką z koronawirusem.

Opracowaliśmy pełną strukturę dużego projektu samorządowego o nazwie „Małopolska Tarcza Antykryzysowa”, który składał się z sześciu pakietów. Pierwszy najważniejszy to pakiet medyczny, następnie pakiet przedsiębiorczości, płynności finansowej. Ostatecznie uznaliśmy, że trzeba będzie wesprzeć pakietem społecznym przede wszystkim ośrodki opieki całodobowej, ale także całą nową formułę nauczania w szkole, czyli nauczania zdalnego, dlatego pojawił się pakiet edukacyjny.

Ostatnim pakietem, który jak zakładamy będzie trwał dłużej, jest pakiet rozwoju, czyli w miarę naszych możliwości wspieranie wychodzenia z kryzysu w obszarze gospodarczym.

Zapis wideo rozmowy poniżej:

Nauka zdalna jest trudnym doświadczeniem zarówno dla uczniów jak i nauczycieli, ale także rodziców. Na czym zatem polega pakiet edukacyjny, w jaki sposób województwo pomagało w tym obszarze?

Realizacja tego projektu była wyjątkowo ciekawa, ponieważ określaliśmy jego cele, dobieraliśmy pod to odpowiednie narzędzia, ale w międzyczasie musieliśmy szukać środków do jego realizacji. Zaczynaliśmy od zerowego budżetu.

W tej chwili budżet całej „Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej” wynosi ponad półtora miliarda złotych. W większości te środki pochodzą oczywiście z Funduszów Europejskich, również z budżetu państwa i oczywiście z budżetu województwa, na który czasami składają się również wkłady własne niektórych jednostek.

Jeżeli chodzi o pakiet edukacyjny to zaczęliśmy od budżetu 25 milionów, w tej chwili ten budżet wynosi już około 60 milionów. Wspieramy nie tylko zakupy urządzeń do nauki zdalnej, ale również różne formy doskonalenia w zakresie nauki zdalnej. Ponadto wspieramy naukę zdalną poprzez ciekawe, nowatorskie formy współpracy, czasami ze środowiskiem rodzicielskim, uczniowskim, jak również z nauczycielami.

""

regiony.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ortyl: pieniądze na odbudowę po pandemii wydawajmy mądrze

Jak wygląda pakiet dla przedsiębiorców? Jakie to są pieniądze i jakie formy pomocy?

Pakiet dla przedsiębiorców, nazwany pakietem przedsiębiorczości, ma budżet 365 milionów złotych. Ze względu na bardzo trudną sytuację wielu przedsiębiorców zaplanowaliśmy to w taki sposób, że to będzie instrument bezzwrotny. Oczywiście wokół podziału środków, tak jak w zasadzie wszędzie w kraju, gdzie zastosowano takie rozwiązanie, pojawiły się kontrowersje. My staraliśmy się zrobić to w taki sposób, że w pierwszym etapie następowała rejestracja tych, którzy byli zainteresowani, a później były dwa etapy logowania się i wchodzenia na listę.

Wsparcie wyniosło trzy tysiące na jeden etat, czyli w ciągu trzech miesięcy to wsparcie wyniosło około dziewięciu tysięcy na jednego zatrudnionego pracownika, który oczywiście musiał być zatrudniony legalnie.

Pojawiali się przedsiębiorcy, którzy zgłaszali pretensje, czemu nie dostali tyle pieniędzy, ile powinni, a później okazywało się, że część załogi była zatrudniona na czarno, w związku z czym nie było możliwości, by ktoś dostał dofinansowanie. Ci, którzy uczciwie zatrudniają ludzi, otrzymali to dofinansowanie.

Mogliśmy wydać dokładnie 361 milionów, więc oczywiście te środki nie trafiły do wszystkich, ale policzyliśmy to i uratowaliśmy około trzydziestu tysięcy miejsc pracy w województwie małopolskim.

CZYTAJ TAKŻE: Polak: Walka z pandemią powinna być zdecentralizowana

Skoro mówimy o przedsiębiorcach, to porozmawiajmy o Forum Ekonomicznym w Krynicy. Forum w dotychczasowej formule przeniosło się w inne miejsce, ale województwo małopolskie oraz Krynica chcą kontynuować spotkania biznesowo-gospodarcze właśnie w Krynicy.

Bardzo nam na tym zależy, ponieważ odeszliśmy od podejścia polaryzacyjno-dyfuzyjnego na rzecz rozwoju zrównoważonego, zarówno gospodarczo, społecznie, kulturowo i terytorialnie. Uprawiamy inną politykę regionalną niż nasi poprzednicy.

W związku z tym każde duże wydarzenie zlokalizowane w tzw. miastach wiodących, poza metropolią krakowską, staramy się wszystkimi możliwymi sposobami podtrzymać i rozwijać.

E-Forum Liderów Samorządowych, którego organizatorem jest „Rzeczpospolita” i „Rzeczpospolita Życie Regionów” to cykl rozmów i debat, na temat najważniejszych wyzwań stojących obecnie przez władzami lokalnymi. Forum organizowane jest w formule on-line w dniach 19-30 kwietnia.

Ze względu na pandemię, która trwa od ponad roku, w Polsce wdrożone zostały różne przedsięwzięcia, pakiety pomocowe zarówno ogólnokrajowe jak i lokalne. Jak to wygląda w Małopolsce?

4 marca ubiegłego roku został potwierdzony pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, w Małopolsce kilka dni później, 9 marca. To był ten okres, gdy musieliśmy całkowicie przewartościować naszą pracę i cele. Oczywiście pewnych kwestii nie mogliśmy zupełnie odłożyć na bok, ale musieliśmy całkowicie poświecić się działaniom związanym z walką z koronawirusem.

Pozostało 88% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

E-forum
Pandemia i kryzys ukraiński: egzaminy zdane na piątkę
E-forum
„Wielu uchodźców deklaruje, że po wojnie chce odbudowywać swój kraj”
E-forum
Potrzebna jest integracja uchodźców, nie tworzenie gett i obozów
E-forum
Struzik: Na Mazowszu wszyscy angażują się w pomoc uchodźcom
E-forum
Debata E-Forum: Czas oddolnej mobilizacji dobiega końca, pora na rząd