Wybór mieszkańców musi być szanowany

Samorządy są silne siłą mieszkańców, od nich wiele zależy – to jeden z wniosków uczestników konferencji „Samorząd 6.0. Rozwój społeczny – Usługi gospodarcze – Nowoczesne finanse”.

W Monachium o roli regionów w zielonej transformacji

Premierzy, ministrowie, europosłowie, samorządowcy z całej Europy spotkali się w Monachium, żeby wspólnie podyskutować o problemach zajmujących Europę: przyszłości rolnictwa, motoryzacji, innowacji, zielonej transformacji i roli regionów.

Samorządowy alfabet mijającego roku

Wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, obawy przed inflacją, o budżety, ceny energii i surowców. A także polityczne rozgrywki, wybory i nagłe zmiany sojuszy. Rok 2022 w samorządzie upłynął w rytm tektonicznych wstrząsów.

Debata: Pomoc uchodźcom zmieniła polskie państwo

Wojna w Ukrainie oraz jej skutki, takie jak napływ uchodźców, sprawiły, że stanęliśmy przed sprawdzianem skuteczności działania w trudnych warunkach – mówili eksperci podczas gali Rankingu Samorządów 2022.

Debata: Miasta dobrze skomunikowane

Mieszkańcy przesiadają się na rowery i żaden ratusz nie może przejść wobec tego zjawiska obojętnie. Ale bez pieniędzy z europejskiej kasy inwestycji tego typu byłoby niewiele: budżety samorządów są z roku na rok coraz skromniejsze.

„Samorząd. Teraźniejszość-przyszłość”. Jak się zmierzyć z nowymi wyzwaniami

Kryzys uchodźczy, efektywne wykorzystanie funduszy UE, konieczne zmiany w służbie zdrowie – to główne tematy Dolnośląskiego Kongresu Samorządowego.

„Wielu uchodźców deklaruje, że po wojnie chce odbudowywać swój kraj”

Patriotyzm może się przejawiać w ofiarnej walce o kraj, ale także w ofiarnej pomocy tym, którzy tego potrzebują. I to jest fantastyczne – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Samorządowcy chcą zwołania okrągłego stołu w sprawie uchodźców

Według „Ruchu Samorządowego Tak! dla Polski” bez okrągłego stołu z udziałem rządu, samorządów, NGO-sów oraz wyspecjalizowanych organizacji międzynarodowych nie da się opanować w cywilizowany sposób kryzysu uchodźczego.

Potrzebna jest integracja uchodźców, nie tworzenie gett i obozów

Żaden rząd nie jest sobie w stanie poradzić z kwestią cudzoziemców wyłącznie instrumentami rządowymi i administracją wojewodów, bez współpracy z władzą regionalną czy lokalną – uważa Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Jak Polacy widzą samorząd. Presja na wybór: PiS lub opozycja

Wydawałoby się, że samorząd jest filarem ustroju demokratycznego. W ostatnich latach lokalne władze znalazły się jednak pod presją działań rządu, a samorządowcy oddalają się od mieszkańców – wynika z badań na zlecenie Fundacji Batorego.

Lwów czeka na pomoc. Dramatyczny apel do samorządowców

Jeżeli każde polskie miasto przekazałoby jeden, dwa autobusy, które można by załadować pomocą humanitarną, to byłaby wielka, wielka pomoc – mówił Andrij Sadowy, mer Lwowa podczas łączenia z uczestnikami Zgromadzenia Ogólnego Związku Miast Polskich.

Wolna Ukraina – największe wyzwanie dla Polski na najbliższe lata

Na naszych oczach rozgrywa się niewyobrażalny dramat milionów ludzi, mordowanych, poranionych, wygnanych z domów, pozbawionych żywności i mediów zapewniających przeżycie – przez agresora, który realizuje w sposób zbliżony do tego z lat 1939-45 „specjalną operację wojenną”.

Samorządowcy chcą być bardzo poważną siłą

Ruch Samorządowy Tak! Dla Polski, który powstał w Poznaniu, to największy i najbardziej śmiały jak do tej pory projekt, który ma łączyć samorządowców. Sukces nowego projektu i nowego szyldu zależy przede wszystkim od konsekwencji.

Polskie samorządy z niepokojem patrzą w przyszłość

Lokalne władze w całej Polsce stanęły w obliczu kurczących się przychodów własnych. Proces ten oznacza dla nich stopniowy demontaż niezależności. Dyskutowali o tym uczestnicy II Edycji E-Forum Liderów Samorządowych.

Wójt gminy Rychliki: Mieszkańcy szczepili się na gminnej imprezie

Z tymi wskaźnikami w konkursie „Rosnąca Odporność” to nie jest wcale tak prosto. Trudno bowiem znaleźć złoty środek w takich słupkach. Nie jest to takie proste. Ale jest to nieco krzywdzące mieć blisko 14 proc. czy tylko niespełna 5 proc. – mówi nam Zbigniew Lichuszewski, wójt gminy Rychliki pod Elblągiem.

Szpitale samorządowe do zmiany, nie likwidacji

Podczas kolejnych fal pandemii ratowały zakażonych mieszkańców, teraz wyręczają przychodnie. Szpitale powiatowe są potrzebne – mówią eksperci.

Nie chcą kontrowersyjnych zmian w oświacie. Wspólny protest

Samorządowcy, uczniowie, rodzice i nauczyciele protestowali wspólnie w Warszawie. Chodzi o planowane przez resort edukacji kontrowersyjne zmiany w systemie oświaty.

Kto wymusi szczepionki. Rząd czy samorządy?

Władze Wałbrzycha zastanawiają się nad zaskarżeniem decyzji wojewody dolnośląskiego, który unieważnił uchwałę o obowiązku szczepień przeciwko Covid-19 w tym mieście.