Mieszkańcy coraz częściej podróżują między gminami. Granice blokują samorządy

Zmiany demograficzne i społeczne powinny stać się podstawą do zastanowienia się nad kompetencjami samorządów lokalnych. Potrzebny jest przegląd przepisów prawa samorządowego – tak, by sprostać potrzebom mieszkańców.

Publikacja: 15.12.2024 18:44

Poznań

Poznań

Foto: Adobe Stock

Granice administracyjne dużych miast coraz powszechniej przestają mieć znaczenie dla mieszkańców (dorosłych i dzieci) aglomeracji i otaczających je gmin, a bywają poważnym wyzwaniem dla samorządowców. Stają oni w obliczu konieczności projektowania i tworzenia przestrzeni społecznych i gospodarczych dla obszarów metropolitalnych, niezależnie od przebiegu granic administracyjnych poszczególnych gmin.

– Każdy system terytorialno-administracyjny, każda reforma terytorialno-administracyjna ma swoje uwarunkowania przestrzenne, ma „swój czas”, ma miejsce, w którym patrzymy na to, jak wygląda nasza przestrzeń, jakie są relacje demograficzne, społeczne, funkcjonalne i na tej bazie staramy się tworzyć możliwie optymalny system zarządzania terytorialnego. I Polska w 1998 roku, kiedy przygotowywano się do reformy samorządowej, była inną Polską niż obecnie, zarówno pod względem demograficznym, jak i przestrzennym – przypomina prof. Łukasz Mikuła z UAM w Poznaniu.

Pozostało jeszcze 88% artykułu

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Prawo w regionach
Obrona cywilna, płace i segregacja śmieci po nowemu
Materiał Promocyjny
Jaką Vitarą na różne tereny? Przewodnik po możliwościach Suzuki
Prawo w regionach
Apel o spójne prawo energetyczno-finansowe dla samorządów
Prawo w regionach
Lokalne władze nie narzekają na brak kłopotów
Prawo w regionach
Zmiany na mapie Polski: 1 stycznia pojawią się nowe miasta
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Prawo w regionach
Będzie nowy podatek dla turystów? Chcą tego samorządy
Materiał Promocyjny
Psychologia natychmiastowej gratyfikacji w erze cyfrowej