- To podniesie prestiż naszej miejscowości oraz pobudzi jej rozwój. Odzyskanie praw miejskich jest wyrazem szacunku i pamięci naszych przodków, biorących czynny udział w powstaniu styczniowym oraz otworzeniem nowych możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych i nawiązania współpracy z innymi jednostki samorządu terytorialnego – mówi Teresa Pancerz-Pyrka, wójt gminy Kazanów.
Kurów odzyskuje prawa miejskie po 155 latach. Kazanów – po 156 latach
Od 1 stycznia siedmiu miejscowościom: Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków i Zaniemyśl zostanie nadany status miasta. Niektóre z nich będą ponownie miastami. Tak będzie chociażby w przypadku Kurowa na Lubelszczyźnie.
- 6 stycznia 1442 roku, za uprzednim zezwoleniem królewskim, Piotr Kurowski kasztelan lubelski i sądecki, nadał dokument lokacyjny miasta Kurowa na prawie magdeburskim – mówi Arkadiusz Małecki, wójt Kurowa. Dodaje, że prawa miejskie zostały odebrane w 1870 roku w ramach represji mieszkańców za udział w powstaniu styczniowym.
Także Kazanów położony w woj. mazowieckim w przeszłości posiadał prawa miejskie. Utracił je w 1869 roku, także za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym w 1863 roku.
Czytaj więcej
Dolny Śląsk i Opolszczyzna są gotowe do sezonu zimowego - zapewnia branża turystyczna z tych regionów. Wszystkie drogi są przejezdne, wszystkie atrakcje są otwarte, jest gdzie spać i jeść. Dodatkowo turystyka to bardzo dobra forma wsparcia terenów popowodziowych.