Aktualizacja: 21.11.2024 08:50 Publikacja: 25.08.2024 18:45
Istniejący potencjał nowych mocy OZE na terenach przemysłowych wynosi w całym kraju 16,9 GW
Foto: adobestock
Jak wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, najwięcej powierzchniowo terenów przemysłowych w ramach oceny potencjału ekonomicznego energetyki wiatrowej mają Dolny Śląsk (blisko 8000 ha), Śląsk (ponad 7000 ha), woj. łódzkie (4600 ha). Polska południowa oraz południowo-zachodnia należy do obszarów o zdecydowanie większym potencjale ekonomicznym i mniejszych utrudnieniach lokalizacyjnych.
Wynika to przede wszystkim ze specyfiki rozkładu terenów przemysłowych na obszarze Polski, ale również, co potwierdzają odpowiednio dobrane kryteria selekcji, odrzucenia terenów przemysłowych o gęstej zabudowie i dużym rozdrobnieniu. Największy potencjał można zaobserwować w powiatach, w których funkcjonują duże zakłady przemysłowe dysponujące znacznymi terenami wokół większych ośrodków miejskich: aglomeracje śląska wraz infrastrukturą górniczą, Kraków, Trójmiasto, Bełchatów, Konin czy Szczecin. To właśnie w tych regionach mogłyby powstać jak najszybciej nowe moce OZE.
Władze Krakowa chcą wprowadzenia w Polsce opłaty turystycznej. Radni tego miasta zdecydowali o przekazaniu rządowi rezolucji w tej sprawie. Resort sportu pracuje nad przepisami w tym zakresie, bo na taką opłatę czekają też inne chętnie odwiedzane przez turystów miasta.
Organizacje samorządowe chcą zmian przepisów, które mogą spowolnić inwestycje, głównie przez wymogi biurokratyczne. Ustawa powinna być gotowa tuż po zakończeniu stanu klęski żywiołowej.
Organizacje samorządowe proponują, by zmienić te przypisy, które mogą wydłużyć czas odbudowy po powodzi. Ustawa powinna być uchwalona jak najszybciej.
Nowa ustawa wiatrakowa w wersji, którą obecnie chce już we wrześniu przesłać do konsultacji Ministerstwo Klimatu i Środowiska, może utrudnić rozwój lądowych farm wiatrowych.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Jeśli polityka imigracyjna i integracyjna ma być skuteczna, to powinna być podzielona pomiędzy centrum i samorządy.
- Na dziś tych kandydatów jest więcej niż dwóch - mówił w rozmowie z TVN24 były wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin, pytany o wybór kandydata PiS na prezydenta.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Nie wiadomo do końca, kto poprowadzi socjaldemokratów do wyborów na początku przyszłego roku. Obecny kanclerz czy jego minister obrony Boris Pistorius?
Rośnie zadłużenie miast, a uzależniony od rządowych dopłat rynek autobusów elektrycznych jest bardzo niestabilny, co zniechęca firmy przewozowe do inwestycji w tego rodzaju tabor.
Po raz pierwszy w Niemczech ma się pojawić landowy rząd z udziałem antysystemowego Sojuszu Sahry Wagenknecht. Partie głównego nurtu, CDU i SPD, godzą się na to, by nie wzmocnić w Turyngii AfD. Godzą się też na prorosyjskie sformułowania w umowie koalicyjnej.
Rosyjski lider zgodziłby się na zamrożenie konfliktu wzdłuż obecnej linii frontu, mimo że do rosyjskiej konstytucji wpisał podbicie znacznie większych terenów Ukrainy.
Gospodarstwa domowe w przyszłym roku za prąd będą nadal płacić po 500 zł/MWh. Z tzw. mrożenia cen nie będą mogły jednak już korzystać samorządy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa. Samorządy są podzielone w sprawie wstrzymania wsparcia dla nich.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas