Jak wynika z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej, najwięcej powierzchniowo terenów przemysłowych w ramach oceny potencjału ekonomicznego energetyki wiatrowej mają Dolny Śląsk (blisko 8000 ha), Śląsk (ponad 7000 ha), woj. łódzkie (4600 ha). Polska południowa oraz południowo-zachodnia należy do obszarów o zdecydowanie większym potencjale ekonomicznym i mniejszych utrudnieniach lokalizacyjnych.
Wynika to przede wszystkim ze specyfiki rozkładu terenów przemysłowych na obszarze Polski, ale również, co potwierdzają odpowiednio dobrane kryteria selekcji, odrzucenia terenów przemysłowych o gęstej zabudowie i dużym rozdrobnieniu. Największy potencjał można zaobserwować w powiatach, w których funkcjonują duże zakłady przemysłowe dysponujące znacznymi terenami wokół większych ośrodków miejskich: aglomeracje śląska wraz infrastrukturą górniczą, Kraków, Trójmiasto, Bełchatów, Konin czy Szczecin. To właśnie w tych regionach mogłyby powstać jak najszybciej nowe moce OZE.
Czytaj więcej
Ponownie rośnie zużycie energii elektrycznej w Polsce. Do lipca nasza gospodarka zużyła ponad 98,8 TWh energii. To o blisko 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Wzrosła także o 3,42 proc. produkcja energii. To zasługa głównie OZE, ale i... węgla brunatnego.
Duży potencjał lokowania nowych instalacji OZE na terenach przemysłowych
Tereny przemysłu energochłonnego stanowią przede wszystkim obszary, na których funkcjonują huty (głównie: Małopolska, Podkarpacie, Dolny i Górny Śląsk), elektrownie (głównie Pomorze, Wielkopolska, Łódzkie i Dolny Śląsk), kopalnie (głównie: Dolny i Górny Śląsk oraz Lubelszczyzna) i rafinerie (Mazowieckie i Pomorskie). Zwałowiska dotyczą przede wszystkim działalności górniczej w woj. łódzkim i śląskim, podczas gdy składowiska w tym przypadku dotyczą wyłącznie odpadów przemysłowych.
Regiony te dysponują więc potencjalnie dużymi możliwościami technicznymi uruchomienia instalacji. Jednak wielkość gruntów zdecydowanie się zawęża, jeśli nałoży się na to możliwości ekonomiczne – a więc tam, gdzie budowa OZE dla danego zakładu przemysłowego będzie opłacalna. Jednak na tych terenach, po zastosowaniu szybkiej ścieżki, można rozwinąć odnawialne źródła energii, które mogłyby pomóc obniżyć koszty energii dzięki konsumpcji własnej, wytworzonej na miejscu.