Powódź w Polsce. Trzeba zmienić prawo, by skrócić odbudowę po wielkiej wodzie?

Organizacje samorządowe proponują, by zmienić te przypisy, które mogą wydłużyć czas odbudowy po powodzi. Ustawa powinna być uchwalona jak najszybciej.

Publikacja: 17.09.2024 21:41

Zalane przez Białą Głuchołaską Głuchołazy

Zalane przez Białą Głuchołaską Głuchołazy

Foto: PAP/Krzysztof Świderski

- Będziemy zbierali informacje od samorządów, co najbardziej by im pomogło – mówi Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ekspert Związku Miast Polskich.

Ekspert Związku Miast Polskich pisze do wiceszefa MSWiA ws. zmian w prawie, które mają ułatwić odbudowę po powodzi

W liście do Tomasza Szymańskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Wójcik zaproponował przygotowanie specjalnej ustawy dla jednostek samorządu terytorialnego, które doświadczyły powodzi. – Niektóre rozwiązania można wprowadzić rozporządzeniem, ale są takie, które wymagają zmian ustawowych. Zależy nam, by możliwe było jak najszybsze naprawienie czy zbudowanie nowej infrastruktury – tłumaczy ekspert.

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej: Tysiąc osób bez wody, czwarty dzień

Wójcik dodaje, że w gminach i w miastach zalanych przez wodę potrzebne będą duże, a tym samym kosztowne, inwestycje. A te w większości wymagają zgód różnych podmiotów i instytucji, zwykle należy je też przeprowadzać w ramach zamówień publicznych. – Potrzebne są elastyczne rozwiązania: skrócenia terminów uzgodnień w projektowaniu odbudowy urządzeń technicznych, uproszczenie procedur, może podniesienie limitów wartości inwestycji, przy których potrzebna będzie całkowita procedura zamówień – wylicza Marek Wójcik. Przypomina, że Polska ma dość niskie, w porównaniu z innymi krajami, parametry finansowe obligujące do pełnej procedury zamówień publicznych.

Organizacje samorządowe chcą jak najszybciej sprawdzić, jakie przepisy mogą spowolnić inwestycje

Odbudowa po powodzi: Samorządy mają kłopot z podatkiem VAT

Kłopotem może być także to, że samorządy terytorialne prawie wcale nie mogą odliczać podatku VAT. - Nawet jeśli gmina otrzyma dotację na budowę drogi czy mostu, to i tak będzie potrzebowała z własnych funduszy pieniądze na podatek VAT, a potem nie będzie go mogła odliczyć – warto się zastanowić, czy można wprowadzić jakieś rozwiązania dla samorządów realizujących inwestycje popowodziowe – dodaje ekspert.

Warto także zastanowić się nad kwestiami organizacyjnymi związanymi z edukacją, ochroną zdrowia czy innymi usługami publicznymi. Być może konieczne będzie dowożenie dzieci do szkół w innych miejscowościach czy gminach, pacjentów do przychodni – warto by ustawowo zapisano źródło finansowania takich usług przez samorządy.

Organizacje samorządowe chcą jak najszybciej sprawdzić, jakie przepisy mogą spowolnić inwestycje (głównie przez wymogi biurokratyczne). Chcą o to zapytać tak samorządowców z zalanych terenów, jak i przedsiębiorców. W projekcie ustawy znalazłyby się rozwiązania zapewniające nadzwyczajne instrumenty prawne i finansowe, niezbędne do odbudowy infrastruktury zniszczonych miast i wsi, w tym również infrastruktury komunalnej. – Taka ustawa powinna być gotowa tuż po zakończeniu trwania czasu klęski żywiołowej, by pomóc jak najszybciej przywrócić normalne warunki życia w gminach dotkniętych powodzią – uważa Marek Wójcik.

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Policja potwierdza śmierć 7 osób. Tusk wysyła samorządowców do ludzi

Odbudowa po powodzi: Donald Tusk zapowiada specjalny program

Premier Donald Tusk zapowiedział powstanie specjalnego programu, który będzie służył odbudowie zalanych obszarów. W czasie posiedzenia sztabu kryzysowego we wtorek rano we Wrocławiu Tusk oświadczył, że po zakończeniu akcji przeciwpowodziowej i ratowniczej rząd, wraz z samorządami, przedstawi program odbudowy infrastruktury na terenach objętych powodzią także z udziałem środków europejskich.

- Jeśli chodzi o odbudowę infrastruktury oraz porządkowanie miast i wsi, to rząd weźmie za to odpowiedzialność wspólnie z samorządem. Program odbudowy zostanie zaprezentowany po zakończeniu akcji przeciwpowodziowej i ratowniczej (…). Będziemy musieli w tej sprawie przemyśleć także założenia budżetowe - powiedział premier, cytowany w komunikacie Kancelarii Premiera.

- Będziemy zbierali informacje od samorządów, co najbardziej by im pomogło – mówi Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ekspert Związku Miast Polskich.

Ekspert Związku Miast Polskich pisze do wiceszefa MSWiA ws. zmian w prawie, które mają ułatwić odbudowę po powodzi

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo w regionach
Wiatraki na lądzie z nowymi problemami
Prawo w regionach
Jak sprawić, by imigranci stali się sąsiadami Polaków
Prawo w regionach
Południe Polski może najszybciej dodawać nowe OZE
Prawo w regionach
Strefy Czystego Transportu w miastach: W Warszawie wciąż pouczają kierowców
Materiał Promocyjny
Transformacja napędzana biomasą
Prawo w regionach
Urzędnicy w polskich miastach zaczynają pracować krócej