- Będziemy zbierali informacje od samorządów, co najbardziej by im pomogło – mówi Marek Wójcik, sekretarz strony samorządowej w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, ekspert Związku Miast Polskich.
Ekspert Związku Miast Polskich pisze do wiceszefa MSWiA ws. zmian w prawie, które mają ułatwić odbudowę po powodzi
W liście do Tomasza Szymańskiego, wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, Wójcik zaproponował przygotowanie specjalnej ustawy dla jednostek samorządu terytorialnego, które doświadczyły powodzi. – Niektóre rozwiązania można wprowadzić rozporządzeniem, ale są takie, które wymagają zmian ustawowych. Zależy nam, by możliwe było jak najszybsze naprawienie czy zbudowanie nowej infrastruktury – tłumaczy ekspert.
Czytaj więcej
- Myślę, że w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze stanem klęski żywiołowej, to przepisy powinny zostać zliberalizowane. To włodarze danych terenów powinni decydować w tej chwili o wszystkim, ale pod warunkiem, że będą też na to środki - mówi nam Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej. Miasto i wsie wokół niego zostały zalane w czasie obecnej powodzi.
Wójcik dodaje, że w gminach i w miastach zalanych przez wodę potrzebne będą duże, a tym samym kosztowne, inwestycje. A te w większości wymagają zgód różnych podmiotów i instytucji, zwykle należy je też przeprowadzać w ramach zamówień publicznych. – Potrzebne są elastyczne rozwiązania: skrócenia terminów uzgodnień w projektowaniu odbudowy urządzeń technicznych, uproszczenie procedur, może podniesienie limitów wartości inwestycji, przy których potrzebna będzie całkowita procedura zamówień – wylicza Marek Wójcik. Przypomina, że Polska ma dość niskie, w porównaniu z innymi krajami, parametry finansowe obligujące do pełnej procedury zamówień publicznych.