Czego oczekują samorządowcy? Wiosną 2022 roku z inicjatywy TAK! Dla Polski liderzy głównych sił politycznych – które stworzyły później Pakt Senacki 2023 – podpisali nawet pakt dla samorządów, który ma być w przyszłości wzorcem, jeśli chodzi o zmiany w prawie. Priorytetem są wydatki bieżące samorządów, wprowadzanie większego udziału samorządu i jego mieszkańców w dochodach z PIT jako pewnej „rekompensaty” za odebranie wpływów z PIT, które są efektem m.in. Polskiego Ładu.
Najważniejsze jest przygotowanie nowej ustawy o finansach samorządu
– Rząd zapomina, że pieniądze, które zabiera samorządom z PIT, to pieniądze mieszkańców, ciężko przez nich zarobione. Rząd robi krzywdę nie mnie, prezydentowi, ale mieszkańcom Sopotu, Gdańska, Przywidza, Skarszew, Pelplina czy Tczewa, zabierając ich pieniądze i rozdając je potem według swojego uznania. Samorząd to mieszkańcy, my, samorządowcy, pracujemy dla mieszkańców i o ich interes się troszczymy. Najważniejszą więc rzeczą, zaraz po wygraniu wyborów przez opozycję demokratyczną, będzie pilne przygotowanie nowej ustawy o finansach samorządu, biorąc także pod uwagę propozycje i obietnice wyborcze partii opozycyjnych, które będą sprawowały władzę – mówi nam Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i lider Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, kandydat nr 2 na liście KO z okręgu gdańskiego.
Czytaj więcej
Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, ale też radni różnego szczebla czy marszałkowie województw. Na listach do Sejmu nie brakuje urzędujących samorządowców.
– Osobiście cieszy mnie podpisanie przez liderów opozycji naszych sześciu postulatów samorządowych przygotowanych przez Ruch Samorządowy TAK! dla Polski. Co do finansów optymistyczne jest to, że Donald Tusk wspomniał niedawno o możliwym udziale samorządu w VAT. Ogólnie zmiany w finansowaniu samorządu trzeba szybko przeprowadzić, bo wiele gmin zbankrutuje. Druga najważniejsza sprawa dla samorządów, dla mieszkańców, także zawarta w sześciu postulatach, to zwiększenie nakładów na oświatę. Bo za chwilę nie będzie miał kto uczyć dzieci w szkołach. Musimy poważnie porozmawiać o subwencji oświatowej. Trzecia rzecz to przekazanie wojewódzkich funduszy ochrony środowiska samorządom wojewódzkim – wylicza w rozmowie z „Życiem Regionów” Karnowski.
Stabilne finanse gmin i miast priorytetem po wyborach
Samorządowcy spoglądający w przyszłość – po ewentualnym zwycięstwie opozycji – mówią o stabilizacji sytuacji samorządu, przede wszystkim finansowej. Ale też o zmianach, jeśli chodzi o sam proces stanowienia prawa.