Kraków doczekał się ekologicznych pochówków

Po Poznaniu i Łodzi również Kraków doczekał się ekologicznych pochówków. Pierwsza ekologiczna kwatera „Drzewo pamięci” na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich zostanie oficjalnie oddana do użytku 20 września.

Publikacja: 11.09.2024 18:58

W Poznaniu pierwsze miejsce, w którym umieszczane są tylko biodegradowalne urny zostało udostępnione

W Poznaniu pierwsze miejsce, w którym umieszczane są tylko biodegradowalne urny zostało udostępnione na cmentarzu w Junikowie w 2022 roku. Kolejne takie miejsce powstało rok później w zalesionej części cmentarza na Miłostowie

Foto: UM Poznania

Z surowego drewna, mchu, kory lub pyłu drzewnego będą wykonane ekologiczne urny pogrzebowe, w których spoczną prochy zmarłych. Tylko w takich urnach zostaną pochowani ci, których rodziny zdecydują się na ekologiczną kwaterę urnową „Drzewo pamięci” w krakowskich Podgórkach Tynieckich.

Pochówek ekologiczny i z poszanowaniem środowiska

 „Drzewo życia” jest unikalnym miejscem nie tylko dlatego, że zostało stworzone z myślą o osobach chcących, aby pochówek ich czy bliskich był w pełni ekologiczny i z jak największym poszanowaniem środowiska.

– Ekologiczne miejsca pochówku oferują także cmentarze komunalne w Poznaniu i Łodzi, jednak te w Krakowie różnią się od nich. Chodzi głównie o to, że w obu wcześniej wymienionych przypadkach kwatery ekologiczne są mogiłami zbiorowymi. Kwatera na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich będzie się składać z pojedynczych grobów urnowych, które zaprojektowano tak, aby każdy miał swoje osobne miejsce, pozwalając na indywidualną opiekę i upamiętnienie osoby zmarłej. Każdy dysponent będzie miał prawo do swojego grobu przez okres 20 lat, z możliwością przedłużenia tego prawa na kolejne lata – mówi Rafał Cichewicz z firmy Klepsydra.

Czytaj więcej

Coraz mniej miejsca na cmentarzach. Część zapełniona już w 100 proc.

W Poznaniu pierwsze miejsce, w którym umieszczane są tylko biodegradowalne urny zostało udostępnione na cmentarzu w Junikowie w 2022 roku. Kolejne takie miejsce powstało rok później w zalesionej części cmentarza na Miłostowie. W obu poznańskich Lasach Pamięci dopuszczalne jest grzebanie prochów zmarłych jedynie w urnach biodegradowalnych – chodzi o to, by miejsce mogły szybko zajmować kolejne urny.

W Łodzi ekologiczne pochówki w urnach możliwe są od 9 sierpnia tego roku. Las Pamięci powstał na terenie zalesionego obszaru cmentarza komunalnego „Szczecińska”. Kwatera na poznańskim cmentarzu w Junikowie ma 180 mkw., w Łodzi jest to 360 mkw.

Kwatera ekologiczna na krakowskim cmentarzu jest mniejsza, liczy dokładnie 133 mkw., a pomieści 135 grobów. Będzie oczywiście możliwość jej powiększenia, jeżeli zainteresowanie będzie duże. Nie będzie problemu z brakiem miejsca, bo chociaż najmłodszy krakowski cmentarz w Podgórkach Tynieckich na razie zaledwie 2 hektary, docelowo do 2027 roku zostanie powiększony do 9 hektarów.

Jak wygląda miejsce ekologicznych pochówków?

Sama kwatera ekologiczna nie jest zalesiona – okazałe i stare drzewa rosną obok (cmentarz Podgórki Tynieckie został ulokowany na peryferiach Krakowa w mocno zalesionej okolicy).  Ogradza ją żywopłot z cisów, zapewniających intymność i spokój. Wejście to drewniana furta, przy której znajduje się głaz z napisem „Drzewa pamięci”. To symboliczne miejsce, gdzie odwiedzający mogą składać dowody pamięci – kwiaty (jedynie żywe), znicze (tylko ekologiczne ) i świece – też jedynie ekologiczne, sojowe.

Teren kwatery został wyłożony matą z rozchodników, która pochłania wodę deszczową, wspierając ekosystem i tworząc miejsce, które „żyje" razem z naturą. Każdy grób będzie miał wymiary 50 cm x 50 cm. Nie będzie na tu krzyży, nagrobków a jedynie tymczasowa drewniana tabliczka z danymi zmarłego a docelowo kamień pamięci z imieniem i nazwiskiem osoby zmarłej.

Czytaj więcej

Pierwsza tego typu nekropolia w Polsce. Powstaną kolejne lasy pamięci?

Nie tylko urny do pochówków będą ekologiczne. Jak zapewnia Rafał Cichewicz, ekologiczne będą również trumny kremacyjne i odzież zmarłych, w której będą poddani kremacji.

– Będzie to odzież z bawełny, zgodna z ideą ekologicznego pochówku. Cmentarz jest przygotowany na kompleksową obsługę osób, które chcą zostać pochowane zgodnie z tą ideą – mówi. Bliscy zmarłych mogą ponadto otrzymać biodegradowalny relikwiarz z sadzonką drzewa pamięci, który można posadzić w wybranym miejscu jako żywy symbol pamięci.

– To nie tak jednak, że będziemy chować urny, z których wyrosną drzewa – wyjaśnia Cichewicz. Wraz z przekazaniem do użytku ekologicznej kwatery na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich zostanie otwarta niezwykła instalacja geodezyjna/pomnik „Tempus Fugit” (czas ucieka), pokazująca upływ ludzkiego czasu w kontekście życia i przemijania. Podstawą dla tego pomnika jest przebiegająca przez cmentarne alejki i zaznaczona linia równoleżnika 50° N, wytyczona przez krakowskiego geodetę Mariusza Meusa.

Z surowego drewna, mchu, kory lub pyłu drzewnego będą wykonane ekologiczne urny pogrzebowe, w których spoczną prochy zmarłych. Tylko w takich urnach zostaną pochowani ci, których rodziny zdecydują się na ekologiczną kwaterę urnową „Drzewo pamięci” w krakowskich Podgórkach Tynieckich.

Pochówek ekologiczny i z poszanowaniem środowiska

Pozostało 93% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Z regionów
Głuchołazy po powodzi. Burmistrz: Sprzątamy. Remonty zalanych domów dopiero się zaczną
Z regionów
Powódź w Polsce: Poszkodowani coraz częściej potrzebują pomocy psychologicznej
Z regionów
Zrównoważony rozwój wymaga zróżnicowanego traktowania
Z regionów
W bibliotekach jest moc. Nie tylko dzisiejszej nocy
Z regionów
16. edycja „Biegnij Warszawo” przeszła do historii