Z surowego drewna, mchu, kory lub pyłu drzewnego będą wykonane ekologiczne urny pogrzebowe, w których spoczną prochy zmarłych. Tylko w takich urnach zostaną pochowani ci, których rodziny zdecydują się na ekologiczną kwaterę urnową „Drzewo pamięci” w krakowskich Podgórkach Tynieckich.
Pochówek ekologiczny i z poszanowaniem środowiska
„Drzewo życia” jest unikalnym miejscem nie tylko dlatego, że zostało stworzone z myślą o osobach chcących, aby pochówek ich czy bliskich był w pełni ekologiczny i z jak największym poszanowaniem środowiska.
– Ekologiczne miejsca pochówku oferują także cmentarze komunalne w Poznaniu i Łodzi, jednak te w Krakowie różnią się od nich. Chodzi głównie o to, że w obu wcześniej wymienionych przypadkach kwatery ekologiczne są mogiłami zbiorowymi. Kwatera na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich będzie się składać z pojedynczych grobów urnowych, które zaprojektowano tak, aby każdy miał swoje osobne miejsce, pozwalając na indywidualną opiekę i upamiętnienie osoby zmarłej. Każdy dysponent będzie miał prawo do swojego grobu przez okres 20 lat, z możliwością przedłużenia tego prawa na kolejne lata – mówi Rafał Cichewicz z firmy Klepsydra.
Czytaj więcej
Miejskie nekropolie zapełnione są zwłaszcza w dużych miastach, które na różne sposoby starają się rozwiązać ten problem.
W Poznaniu pierwsze miejsce, w którym umieszczane są tylko biodegradowalne urny zostało udostępnione na cmentarzu w Junikowie w 2022 roku. Kolejne takie miejsce powstało rok później w zalesionej części cmentarza na Miłostowie. W obu poznańskich Lasach Pamięci dopuszczalne jest grzebanie prochów zmarłych jedynie w urnach biodegradowalnych – chodzi o to, by miejsce mogły szybko zajmować kolejne urny.