Dolny Śląsk jeszcze mocniej otwiera się na Odrę

Samorząd województwa na wsparcie projektów związanych z turystyką na największej rzece regionu przeznaczył w tym roku niemal 2 miliony złotych.

Publikacja: 05.11.2023 21:00

Dolny Śląsk jeszcze mocniej otwiera się na Odrę

Foto: materiały prasowe

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Oferuje gościom ogromne bogactwo możliwości spędzania czasu w trakcie wszystkich czterech pór roku zarówno pieszo, jak i na rowerze czy nartach, na szlakach górskich, a także w miastach, podziwiania piękna natury i widoków, jak też niezliczonych zabytków bogatej historii. Wśród turystycznych atutów regionu jest też oczywiście jego największa rzeka – Odra.

Region stale inwestuje w rozwój infrastruktury związanej ze spędzaniem czasu na tej rzece. Dlatego też z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego powstał Dolnośląski Fundusz Odrzański (DFO). Jego zadaniem jest wspieranie dolnośląskich gmin oraz działających w regionie organizacji pozarządowych w rozwijaniu infrastruktury wodnej i turystycznej na terenach nadodrzańskich.

21 inwestycji

W tym roku odbyły się dwa konkursy, w których wyłoniono 21 projektów inwestycyjnych na Odrze.

– W 2023 roku przeznaczyliśmy na ten cel prawie 2 miliony złotych. Przyznaliśmy dotacje 13 organizacjom pozarządowym i ośmiu gminom, które złożyły wnioski w konkursach. Niektóre z inwestycji zostały już oddane do użytku w październiku w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego. Pozostałe projekty zostaną sfinalizowane do końca roku – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

Środki z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego w 2023 r. pomogły w realizacji 21 projektów inwestycyj

Środki z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego w 2023 r. pomogły w realizacji 21 projektów inwestycyjnych w całym regionie

Foto/Jacek Koperdowski

W ramach funduszu został zakupiony sprzęt wodny do tworzenia nowych i rozwijania istniejących atrakcji turystycznych na Odrze. Środki pozwoliły także na budowę i modernizację infrastruktury – pomostów, przystani i miejsc rekreacyjnych nad rzeką.

Łącznie sfinansowano zakup:

-∑ dziewięciu łodzi z silnikami, w tym jednej dużej, 12-osobowej,

- 37 kajaków,

- 16 pontonów,

- 118 wioseł,

- 119 kamizelek ratunkowych,

- pięciu kół ratunkowych,

- dwóch przyczep do przewozu kajaków,

oraz budowę lub modernizację:

- czterech pomostów,

- 17 przestrzeni rekreacyjnych.

Pomosty i przestrzenie rekreacyjne dostępne są dla turystów bez ograniczeń. Natomiast sprzęt wodny wypożyczany jest na zasadach określanych przez jego właściciela.

Projekty ze wsparciem

Sprzęt i inwestycje sfinansowane z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego można znaleźć w całym regionie.

I tak, we Wrocławiu wsparcie otrzymały: Odra Centrum, przy moście Grunwaldzkim (m.in. dwie łodzie z silnikami oraz niezbędny sprzęt asekuracyjny), Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (18-metrowy pływający pomost, który poprawi bazę wypadową, oraz miejsce przystankowe dla turystów), Fundacja Aquapark Wrocław (rewitalizacja nabrzeża oraz budowa pomostu wodnego przy dawnym Porcie Węglowym) oraz Fundacja Hobbit (12 kajaków z wyposażeniem oraz zapewnienie łodzi asekuracyjno-ratunkowej).

Ze środków DFO skorzystały także: Fundacja Metropolis Wrocław (mobilna wypożyczalnia sprzętu wodnego: dwa pontony), Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (ogólnodostępny pomost wodny, cztery kajaki wraz z osprzętem) oraz ZHP Chorągiew Dolnośląska (m.in. łódź asekuracyjno-ratunkowa, 12 kajaków oraz przyczepa do ich przewozu, dodatkowo rewitalizacja i doposażenie ośrodków w infrastrukturę wypoczynkową – wiaty czy miejsca do grilla).

Ze środków DFO zakupiono m.in. kajaki wraz z osprzętem

Ze środków DFO zakupiono m.in. kajaki wraz z osprzętem

mat. pras.

Wśród beneficjentów w stolicy regionu znalazł się także Yacht Club Bergline (16 pontonów przystosowanych do spływu, 80 pagajów oraz 75 kamizelek; dodatkowo plaża przeszła rewitalizację i zakupiono cztery ławostoły piknikowe).

– Odra w ostatnich latach bardzo mocno się zmienia. W okolicach Wrocławia prowadzone są prace, które mają zwiększyć kontrolę nad przepływem wody w rzece i usprawnić żeglugę – zwraca uwagę Kamil Kaczmarski, prezes klubu. – Odremontowano śluzy i znacznie poprawiono oznakowanie rzeki, dzięki czemu pływanie jest jeszcze przyjemniejsze i oczywiście bezpieczniejsze.

Jak dodaje prezes, pływanie po Odrze na odcinku wrocławskim jest dla każdego. – Spokojnie odnajdą się tu zarówno doświadczeni żeglarze, jak i osoby początkujące. Kluczem jest to, aby starannie się przygotować i pływać wytyczonymi szlakami z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz przy sprzyjających warunkach atmosferycznych – podkreśla.

Jeśli chodzi o projekty poza Wrocławiem, to w Lubiążu wsparcie otrzymało Stowarzyszenie Lubiąż (12-osobowa łódź turystyczna, która będzie pływać między Brzegiem Dolnym, Lubiążem, Ścinawą i Dziewinem), w gminie Wołów nastąpiła rozbudowa infrastruktury na terenie mariny: powstało boisko do siatkówki plażowej oraz nadodrzański plac zabaw, w Tarchalicach Stowarzyszenie „Połączeni z naturą” zrealizowało Tarchalicki Ogród Zmysłów, czyli miejsce odpoczynku i relaksu nieopodal rzeki, a na Zalewie Prężyce powstał pomost przystosowany do cumowania jednostek pływających, takich jak łodzie, kajaki, żaglówki czy skutery wodne.

Z kolei w Ścinawie Fundacja Eventsilesia wzbogaciła się o pięć kajaków wyprawowych, dziesięć kajaków rekreacyjnych, przyczepę do przewozu kajaków czy trzy namioty kateringowe pomocne w organizacji poczęstunku po spływach, a Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Łęgów Odrzańskich mogło rozlokować soczewki dźwiękowe ułatwiające wsłuchiwanie się w dźwięki natury i relaks w wybranych miejscach na terenie obszaru Natura 2000 (użytku ekologicznego Naroczycki Łęg, Obszaru Ochrony Krajobrazu Dolna Odry w Lubiążu, kompleksu pałacowo-parkowego w Brzegu Dolnym oraz Obszaru Ochrony Krajobrazu Dolna Odry w Malczycach).

Dzięki pieniądzom z DFO w Malczycach powstały dwie altany biesiadne z widokiem na Odrę wraz z rozbudową zewnętrznej infrastruktury, w Głogowie kupiono kajaki z wyposażeniem do wypożyczalni na Starym Mieście, w Wietszycach, Mileszynie i Trestnie powstały nadodrzańskie place zabaw, w Brzegu Głogowskim powstał skatepark dopełniający kompleks rekreacyjno-sportowy, a w Oławie stworzono park sportowo-rekreacyjny z siłownią plenerową i strefą streetworkout.

Edukacja dla bezpieczeństwa

Finansowanie z Dolnośląskiego Funduszu Odrzańskiego jest ukierunkowane na rozwój aktywności turystycznej na rzece i nad rzeką. Działania funduszu nie ograniczają się jednak tylko do wsparcia finansowego, a mają także wymiar edukacyjny.

– Przez cały lipiec i sierpień wspólnie z Dolnośląskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym prowadziliśmy akcję informacyjną pod nazwą #OdraNaSpokojnie – wyjaśnia Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego. – W jej ramach powstał katalog dziesięciu najważniejszych zasad podczas aktywności na wodzie i w jej pobliżu, a także seria artykułów i postów o bezpieczeństwie, przygotowaniu do różnego rodzaju spływów, a także ciekawych inicjatywach w obszarze turystyki wodnej podejmowanych przez dolnośląskie organizacje pozarządowe – dodaje Krzysztof Maj.

– Program cieszył się dużą popularnością. W jego efekcie powstały nowe atrakcje turystyczne w regionie, a te istniejące miały szansę na modernizację. Planujemy już kolejne edycje funduszu. Informacje na temat warunków naboru pojawią się w grudniu – podsumowuje Cezary Przybylski.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Zrealizowany dzięki DFO pomost na Odrze przy siedzibie Wrocławskiego Klubu Wodniaków „Wiadrus” (Oddz

Zrealizowany dzięki DFO pomost na Odrze przy siedzibie Wrocławskiego Klubu Wodniaków „Wiadrus” (Oddział Wrocławski PTTK)

mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie regionów w Polsce. Oferuje gościom ogromne bogactwo możliwości spędzania czasu w trakcie wszystkich czterech pór roku zarówno pieszo, jak i na rowerze czy nartach, na szlakach górskich, a także w miastach, podziwiania piękna natury i widoków, jak też niezliczonych zabytków bogatej historii. Wśród turystycznych atutów regionu jest też oczywiście jego największa rzeka – Odra.

Pozostało 92% artykułu
Z regionów
Samorządy rozbudowują nekropolie
Z regionów
Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku