Skocz do wody dla ochłody. Powstają nowe baseny odkryte i kąpieliska miejskie

Latem także w miastach można bezpiecznie się wykąpać i odpocząć w cieniu drzew. W Bydgoszczy trwa właśnie przetarg na zaprojektowanie i budowę miejskiego kąpieliska w Parku Centralnym.

Publikacja: 26.07.2024 17:59

Kolejne samorządy zapowiadają inwestycje w nowe baseny i kąpieliska miejskie

Kolejne samorządy zapowiadają inwestycje w nowe baseny i kąpieliska miejskie

Foto: Adobe Stock

- Budowa otwartego kąpieliska to jedna z najbardziej oczekiwanych bydgoskich inwestycji. W czasie konsultacji społecznych utworzenie takiego miejsca postulowało kilka tysięcy bydgoszczan. Zdobyliśmy na ten cel odpowiednie środki, teraz zlecamy projekt i budowę – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Nowe baseny w Oleśnie

W piątek (26 lipca) otwarty został zbudowany od podstaw kompleks basenów otwartych ze zjeżdżalniami wodnymi i wodnym placem zabaw w Oleśnie na Opolszczyźnie.

Na tym basenie jest wiele innych atrakcji: zjeżdżalnie typu Anakonda i Multislide 3-torowa z hamowniami na nawierzchni bezpiecznej, kompleks zjeżdżalni dla mniejszych dzieci na nawierzchni bezpiecznej, czy  niecka rekreacyjna z czterema torami pływackimi ze słupkami startowymi. Trampolina była atrakcją starego basenu, który gmina wyburzyła jesienią 2018 roku. Na nowym basenie jej nie ma, ponieważ koszty jej budowy okazały się zbyt wysokie.

Czytaj więcej

Nieco ochłody na upały. Specjalne zraszacze na ulicach

Dzienny bilet dla dorosłych kosztuje 22 zł, dla dzieci - 12, a za maluchy do drugiego roku życia rodzice zapłacą złotówkę.

Nowe baseny to jedna z największych inwestycji w historii gminy Olesno. Budowa nowego basenu odkrytego pochłonęła ponad 24 miliony złotych, z  czego ponad 18 mln zł to były dotacje rządowe z Polskiego Ładu oraz z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Będzie kąpielisko w Parku Centralnym

Także Bydgoszcz będzie miała nowe kąpielisko. Powstanie w Parku Centralnym. Trwa przetarg w tej sprawie. Obejmuje zaprojektowanie i wykonanie zbiornika przepływowego o powierzchni około 3 tys. mkw. wraz z kanałem doprowadzającym i odprowadzającym wodę z rzeki Brdy z przeznaczeniem na kąpielisko miejskie wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Nad kąpieliskiem planowane są między innymi plaża trawiasta ze strefą rekreacyjną zapleczem socjalno-gospodarczym, elementami użytkowymi kąpieliska takimi jak prysznice, przebieralnie, obiekty dla ratowników, elementy małej architektury. Kąpielisko w otoczeniu bujnej zieleni ma być też idealnym miejscem relaksu dla osób starszych,  czy rodzin z małymi dziećmi.

Czytaj więcej

Jakie kąpieliska czekają na turystów nad Morzem Bałtyckim?

Projekt ma uwzględniać uwagi mieszkańców i społeczników związane z zachowaniem walorów przyrodniczych tego terenu, które wyrazili w konsultacjach społecznych. Będzie jeszcze bardziej zielono. Zakończenie prac budowlanych planowane jest za około 2,5 roku. Zadanie finansowane będzie w oparciu o środki miasta oraz uzyskane dofinansowanie ze środków centralnych.

Park Centralny zajmuje teren o powierzchni ponad sześciu  hektarów. Jest położony wzdłuż rzeki Brdy, po jej południowej stronie rzeki. - Utworzenie  otwartego kąpieliska w tym miejscu poszerzy ofertę spędzania czasu wolnego przez mieszkańców w okresie letnim - podaje bydgoski ratusz.

Najpierw wodny plac zabaw, a potem baseny

Od kilku dni można korzystać z wodnego placu zabaw w Inowrocławiu. Są tam dmuchane rekiny, palmy i woda. Atrakcję tworzy kilka pneumatycznych zjeżdżalni. Każdy ślizg kończy się w brodziku wypełnionym wodą.

- Wodny plac zabaw powstał przede wszystkim z myślą o najmłodszych inowrocławianach. Koszt całodziennego pobytu z możliwością korzystania z tych atrakcji skalkulowaliśmy na poziomie 10 złotych. Myślę, że nie jest to dużo - mówił Arkadiusz Fajok, prezydent Inowrocławia.

Wodne atrakcje służyć będą najmłodszym inowrocławianom do końca wakacji, a nawet i we wrześniu, jeśli sprzyjać będzie pogoda. Placem zarządza Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Czytaj więcej

W polskich miastach na baseny ciągle jest popyt. Więc powstają nowe

Władze Inowrocławia robią wszystko, by w mieście ponownie uruchomić odkryty basen. Już kilka lat temu w mieście powstała koncepcja Centrum Wodnej Rozrywki w miejscu starego i zdewastowanego basenu odkrytego przy ul. Świętokrzyskiej. W drodze przetargu wyłoniono wykonawcę projektu wodnego kompleksu Firma przygotowała ona już koncepcję projektową wraz z wizualizacjami basenu odkrytego.

Do dyspozycji  mieszkańców mają być  trzy niecki basenowe oraz część ze zjeżdżalniami dla dzieci i młodzieży. Ponadto w planie jest zagospodarowanie otoczenia kompleksu, alejki wraz z całą infrastrukturą, wodny plac zabaw, miejsce do plażowania oraz punkt gastronomiczny.  Mimo zapowiedzi budowa do tej pory nie ruszyła.

Teraz, jak zapowiedział prezydent Inowrocławia, trwa aktualizacja i zdobywania środków na  realizację tej inwestycji.

- Budowa otwartego kąpieliska to jedna z najbardziej oczekiwanych bydgoskich inwestycji. W czasie konsultacji społecznych utworzenie takiego miejsca postulowało kilka tysięcy bydgoszczan. Zdobyliśmy na ten cel odpowiednie środki, teraz zlecamy projekt i budowę – mówi Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Nowe baseny w Oleśnie

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Rodzice do pracy, dziecko do darmowego żłobka
Społeczności lokalne
Aby mogli się spokojnie uczyć. Jak samorządy wspierają uczniów
Społeczności lokalne
Po tragedii w Poznaniu: Czego nie wolno trzymać w piwnicach?
Społeczności lokalne
Jak przebiegać będą w Polsce obchody Święta Wojska Polskiego?
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Społeczności lokalne
Masz wyrzucić? To lepiej wymień się słoikiem
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki