Aktualizacja: 22.02.2025 23:45 Publikacja: 26.07.2024 18:10
Dr Grzegorz Botwina
Foto: mat.pras.
To jedno z największych wydarzeń na świecie wykraczające swoim zasięgiem poza środowisko sportowe. Co cztery lata wszyscy patrzą w kierunku miasta, w którym organizowane są letnie igrzyska, mało kto jednak zadaje sobie pytanie, co z ludźmi, którzy w nim mieszkają?
Igrzyska z perspektywy lokalnej to przede wszystkim infrastruktura, wzmożony ruch turystyczny i biznes, a przy tym utrudnienia transportowe czy wielkie wydatki z budżetu państwa i samorządu.
Od kilku miesięcy ci, którzy dziś wykorzystują chaos w przepisach dotyczących podatku od nieruchomości dla jego unikania, wzywają do walki z gminami i z rządem, w obronie owego, sprzyjającego im chaosu.
Mijający rok upłynął w cieniu wyborów do Sejmu i oczekiwań z nimi związanych. Ale nie tylko. Oto Alfabet Samorządowy 2023 roku.
Wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, obawy przed inflacją, o budżety, ceny energii i surowców. A także polityczne rozgrywki, wybory i nagłe zmiany sojuszy. Rok 2022 w samorządzie upłynął w rytm tektonicznych wstrząsów.
Trwa powolny rozbieg przed wyborami samorządowymi. Jego częścią są przedterminowe wybory w Rudzie Śląskiej.
Wpływy Umara Kremlowa to wciąż największa przeszkoda dla powrotu boksu na igrzyska olimpijskie
Martin Fourcade, pięciokrotny mistrz olimpijski w biathlonie, wycofał się z ubiegania o stanowisko przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Olimpijskich Alpy 2030. W tle tej nagłej decyzji pojawia się polityka.
Do olimpijskiej rywalizacji w Los Angeles zostały jeszcze ponad trzy lata, ale gwałtowne pożary w Kalifornii sprawiają, że Amerykanie już dziś obawiają się o igrzyska.
Trwa największa impreza sportowa w tym roku – igrzyska olimpijskie w Paryżu. Platforma Max oferuje rewolucyjne rozwiązania w oglądaniu sportu. Dzięki streamingowym transmisjom widz może śledzić zmagania wszystkich olimpijczyków, w tym 210 reprezentantów Polski, z każdej areny, w dowolnie wybranym przez siebie momencie.
Po wysunięciu kandydatury prezydenta Andrzeja Dudy na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego okrzykom zdziwienia nie było końca. Niesłusznie. Przecież pasuje tam jak ulał, może nawet zostanie szefem?
Konrad Niedźwiedzki, czyli dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego (PZŁS), będzie szefem polskiej misji olimpijskiej na zimowe igrzyska w Mediolanie i Cortinie d’Ampezzo.
Upadek rządu we Francji może mieć konsekwencje nie tylko w polityce, ale i w świecie wielkiego sportu. W 2030 roku zimowe igrzyska olimpijskie mają odbyć się we francuskich Alpach pod warunkiem gwarancji finansowych państwa.
Narendra Modi chce zorganizować igrzyska. Ma na to duże szanse, choć indyjski komitet olimpijski od miesięcy jest w kryzysie i nie ma dyrektora generalnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas