– Odzyskanie praw miejskich jest wyrazem szacunku i pamięci dla naszych przodków, biorących czynny udział w powstaniu styczniowym, oraz otwarciem nowych możliwości pozyskania środków zewnętrznych i nawiązania współpracy z innymi jednostkami samorządu terytorialnego – uważa Arkadiusz Małecki, wójt gminy Kurów.
Kurów to miejscowość położona w województwie lubelskim, w powiecie puławskim. Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka nr 874 łącząca Puławy z Lublinem.
Kurów stracił prawa miejskie po 400 latach w ramach represji po powstaniu styczniowym
W przeszłości Kurów posiadał prawa miejskie. – Uzyskał je 6 stycznia 1442 r. za uprzednim zezwoleniem królewskim. Piotr Kurowski, kasztelan lubelski i sądecki, nadał dokument lokacyjny miasta Kurowa na prawie magdeburskim – opowiada wójt Małecki. Prawa miejskie odebrano miejscowości w 1870 r. w ramach represji za udział mieszkańców w powstaniu styczniowym.
W tym samym roku prawa miejskie straciła też Końskowola – inna miejscowość w powiecie puławskim, która od Nowego Roku znów ma stać się miastem. – Byliśmy miastem od 8 czerwca 1532 r., kiedy to Andrzej Tęczyński, późniejszy wojewoda lubelski, uzyskał z rąk Zygmunta Starego przyrzeczenie nadania praw miejskich dla Końskowoli. W zasobach Archiwum Głównego Akt Dawnych zachowały się historyczne dokumenty świadczące o nadaniu praw miejskich Końskowoli 8 czerwca 1532 r. – przekazał Krzysztof Bartuzi, sekretarz gminy Końskowola.
Dodaje, że i tu powodem pozbawienia praw miejskich był liczny udział mieszkańców w powstaniu. – Zemsta zaborcy w sposób brutalny dotknęła całe miasto, któremu nadano status prawny osady – mówi.