Samorządy rozbudowują nekropolie

Działający od stu lat Cmentarz Centralny Srebrzysko w Gdańsku zostanie powiększony. To nie jedyna taka inwestycja prowadzona przez samorządy, bo miejsc na komunalnych nekropoliach zaczyna w niektórych miastach brakować.

Publikacja: 25.07.2024 22:27

W niektórych polskich miastach zaczyna brakować miejsca na cmentarzach komunalnych

W niektórych polskich miastach zaczyna brakować miejsca na cmentarzach komunalnych

Foto: Adobe Stock

- Trwają przygotowania do budowy nowej nekropolii w północno-zachodniej części miasta, w dzielnicy Sławin. Teren przewidziany pod nowy cmentarz komunalny zlokalizowany u zbiegu ulic Zelwerowicza i Bohaterów Września zajmuje powierzchnię ok. 50 ha - przekazała nam Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Srebrzysko z własną Aleją Zasłużonych

Gdański Cmentarz Centralny Srebrzysko położony jest w dzielnicy Wrzeszcz Górny, na Srebrzysku, przy ul. Srebrniki. Jest drugą pod względem powierzchni nekropolią po Cmentarzu Łostowickim. Nekropolia zostanie powiększona o tereny znajdujące się pomiędzy ulicami Srebrniki i Ogrodową, a więc w kierunku torowiska Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

- Powierzchnia terenu przeznaczona pod rozbudowę Cmentarza Centralnego Srebrzysko wynosi około 2,12 ha, a w tym teren dla pierwszego etapu - około 1,09 ha. Założenie jest takie, by już w tym pierwszym etapie rozbudowy nekropolii uzyskać około 1980 miejsc pochówku, w tym zarezerwowany musi być teren pod kolumbaria - podał gdański ratusz.

Czytaj więcej

Coraz mniej miejsca na cmentarzach. Część zapełniona już w 100 proc.

Trwa przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej, a następnie realizację robót. Wykonawca będzie zobligowany do zaprojektowania nowej części cmentarza z podziałem na dwa etapy realizacyjne oraz realizację etapu pierwszego.

W centralnej części cmentarza Srebrzysko zaprojektowana zostanie Aleja Zasłużonych podkreślona szpalerami nowo nasadzonych drzew.

Zdecydowana większość miejsc pochówku przeznaczona będzie na groby tradycyjne. Na pochówki urnowe przeznaczone zostanie 10 proc. powierzchni grzebalnej - będzie to jedna kwatera.

Wyznaczone i zagospodarowane zostanie też miejsce pod kolumbarium - na około 500 nisz, ale zrealizowane zostanie już w kolejnym etapie prac. A w drugim etapie rozbudowy cmentarza powstać ma natomiast kolejne 1900 miejsc pochówku.

Powiększanie istniejących cmentarzy i budowa nowych

W ubiegłym roku rozpoczęła się rozbudowa innej gdańskiej nekropolii przy ul. Kępnej. Prace budowlane powinny zakończyć się w sierpniu. Cmentarz powiększy się o teren o powierzchni 1,5 hektara, a znajdzie się na nim około 2,2 tys. miejsc pochówku. Koszt inwestycji to ponad 6,3 mln złotych.

Poza tym w planach Gdańska jest też rozbudowa innych cmentarzy: Salvator (od strony ul. Stoczniowców gdzie przybędzie tysiąc miejsc pochówku), Garnizonowego, który zwiększy swoją powierzchnię o 2,17 ha - i trzy tysiące dodatkowych miejsc pochówku.

A władze Lublina przygotowują się do budowy nowej nekropolii w północno-zachodniej części miasta, w dzielnicy Sławin. W przyszłości ma tam się znaleźć ok. 120 tys. miejsc pochówków, które szacunkowo mają zaspokoić potrzeby miasta na około 55 lat.

- Aktualnie jesteśmy na etapie pozyskiwania działek pod budowę nowego cmentarza. W ostatnich dwóch latach zakupiliśmy na ten cel 18 nieruchomości - mówi Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Czytaj więcej

Ekologiczne cmentarze w Poznaniu. Pogrzeb w urnie, która szybko się rozłoży

W Krakowie jest 13 cmentarzy komunalnych, w tym 12 zarządzanych przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie (ZCK) oraz cmentarz Podgórki Tynieckie, zarządzany aktualnie przez koncesjonariusza (nadzorowany przez ZCK).

Jak podaje Małgorzata Tabaszewska z krakowskiego magistratu - zgodnie z obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego istnieją rezerwy terenów, stanowiące własność miasta, a przeznaczone pod poszerzenie cmentarzy komunalnych. - Mamy też około 34 ha przeznaczoną pod budowę cmentarza komunalnego w Ruszczy - przekazała urzędniczka.

Zapewnia, że ZCK prowadzi systematyczne działania dotyczące stworzenia nowych powierzchni grzebalnych oraz budowy kolumbariów, zabezpieczając tym samym bezpieczeństwo pochówkowe. Trwają m.in. prace związane z poszerzeniem cmentarza Prądnik Czerowny.

Inwestycja realizowana jest w dwóch etapach. II etap inwestycji obejmuje wybudowanie na terenie o powierzchni około 4 ha niezbędnej infrastruktury cmentarnej, w tym sieci wodociągowej, ciągów komunikacyjnych, muru kolumbariowego, oświetlenia, toalety, kwater grzebalnych i małej architektury oraz zagospodarowanie całego terenu zielenią.

Powtórne wykorzystanie nieopłaconych grobów

Jak przyznaje Monika Nowotna, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, na cmentarzach komunalnych Poznania (Miłostowo i Junikowo) nie brakuje miejsc pochówku dla zmarłych. Nekropolie te zajmują łącznie blisko 200 ha. 

- W Poznaniu stale rośnie zainteresowanie kremacją, co istotnie wpływa na oszczędność miejsca. Począwszy od 2020 roku pochówki urnowe stanowią ponad 50 proc. wszystkich pogrzebów odbywających się na miejskich nekropoliach - mówi dyr. Nowotna.

- Na cmentarzach prowadzona jest też konsekwentnie polityka powtórnego wykorzystania grobów nieopłaconych. Z ponad 130 tys. grobów na cmentarzach niecałe 30 proc. nie jest opłacone - zauważa dyr. Nowotna.

- Trwają przygotowania do budowy nowej nekropolii w północno-zachodniej części miasta, w dzielnicy Sławin. Teren przewidziany pod nowy cmentarz komunalny zlokalizowany u zbiegu ulic Zelwerowicza i Bohaterów Września zajmuje powierzchnię ok. 50 ha - przekazała nam Monika Głazik z lubelskiego ratusza.

Srebrzysko z własną Aleją Zasłużonych

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki