Materiał powstał we współpracy z Urzędem Miasta Biała Podlaska
Już przez dwa lata z rzędu Biała Podlaska sięga po tytuł rowerowej stolicy Polski. W czerwcu 2023 r. tysiące „kręcących” dla miasta w sumie przejechały 1 000 000 km. Prezydent Michał Litwiniuk podkreśla, że ta fantastyczna integracja społeczności idzie w parze ze strategią rozwoju infrastruktury. – Wydłużyliśmy sieć dróg rowerowych z 9 do 40 km. Było to możliwe dzięki sprawnej absorpcji funduszy i realizacji projektów UE. Proces ten kontynuujemy w bieżącej perspektywie finansowej na lata 21–27 – dodaje.
Podczas debaty na 4th Polish Bicycle Summit na pytanie red. Hanny Wawrowskiej o możliwość podwojenia ruchu rowerowego do końca 2030 roku – co zadeklarowało wiele krajów europejskich – Michał Litwiniuk, odniósł się do bialskich sukcesów. – Jeżeli za wyznacznik tendencji przyjmiemy doświadczenie Białej Podlaskiej z ostatnich kilku lat, jestem wręcz zobligowany, by stwierdzić, że zwielokrotnimy znacznie intensywniej niż podwojenie – mówił. – Włączenie roweru do szlaków turystyczno-rekreacyjnych wymaga przede wszystkim inwestycji w rozbudowę ścieżek rowerowych oraz ich integrację z istniejącymi trasami turystycznymi. Przykładem takiego działania jest utworzenie na terenie Białej Podlaskiej i otaczającej ją gminy Szlaku Doliny Krzny – podsumowywał.
Szlak Doliny Krzny to trasa pieszo-rowerowa na terenie miasta oraz gminy wiejskiej Biała Podlaska. Poruszając się szlakiem o łącznej długości 11,5 kilometra, poznajemy walory przyrodnicze doliny Krzny, lewego dopływu Bugu, największej rzeki w północnej części województwa lubelskiego. To piękne tereny z bogactwem fauny: ptaków, ryb, motyli, wśród nich gatunków rzadkich i zagrożonych. Ponadto, wędrując szlakiem, poznajemy procesy kształtujące dolinę i jej znaczenie jako ważnego szlaku migracji ptaków wodno-błotnych. Dowiadujemy się też wiele na temat historii Białej Podlaskiej.
Kulturowa zmiana
Wzdłuż szlaku znajduje się 17 punktów wiedzy – tablic edukacyjnych z krótkimi tekstami, rysunkami, zdjęciami i grafikami. Punkty wiedzy to także przystanki wiedzy przyrodniczej. Są one powiązane z aplikacją mobilną w formie audioprzewodnika.