25-lecie województwa okazją do świętowania

Październik na Dolnym Śląsku upłynie w tym roku pod znakiem 25-lecia powstania województwa. Zaplanowano aż 200 różnego rodzaju wydarzeń: sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych.

Publikacja: 25.09.2023 03:00

Święto Województwa Dolnośląskiego dotąd powiązane było z przypadającym 16 października dniem pamięci

Święto Województwa Dolnośląskiego dotąd powiązane było z przypadającym 16 października dniem pamięci patronki regionu, św. Jadwigi. W tym roku obchody zostały rozszerzone na cały październik

Foto: Mat.pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Jak co roku w październiku mieszkańcy regionu będą świętować jubileusz powstania województwa dolnośląskiego. W tym roku będzie to wyjątkowy czas, bo przypada właśnie okrągła, 25. rocznica stworzenia województwa. Świętowanie odbędzie się także w zmienionej formule – rozszerzy się na cały październik.

200 wydarzeń

W ramach obchodów zaplanowano w sumie aż 200 różnego rodzaju wydarzeń: sportowych, kulturalnych, rozrywkowych i turystycznych. Będą one okazją do spotkań, relaksu i zabawy, a jednocześnie będą przybliżać historię regionu, jego naturalne bogactwo i dziedzictwo kulturowe. Październik na Dolnym Śląsku zapowiada się więc niezwykle atrakcyjnie.

– Święto Województwa Dolnośląskiego łączy wszystkich mieszkańców regionu, ponieważ Dolny Śląsk jest naszym wspólnym dobrem. O prawdziwej energii naszego regionu świadczy otwartość, pracowitość i życzliwość Dolnoślązaków – mówi marszałek Cezary Przybylski.

– Tegoroczne Święto Województwa Dolnośląskiego jest wyjątkowe! Z okazji 25-lecia samorządu województwa odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych, które podkreślą naszą regionalną tożsamość i przywiązanie do naszej małej Ojczyzny. Z okazji Święta Województwa Dolnośląskiego składam wszystkim Dolnoślązakom najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności i wielu sukcesów w nadchodzącej przyszłości – dodaje marszałek.

Ogłoszenie projektu obchodów tegorocznego święta regionu z udziałem Krzysztofa Maja, członka zarządu

Ogłoszenie projektu obchodów tegorocznego święta regionu z udziałem Krzysztofa Maja, członka zarządu województwa dolnośląskiego (pierwszy z lewej)

mat.pras.

– Podczas tegorocznych uroczystości świętować będziemy jubileusz istnienia województwa dolnośląskiego. Pamiętamy, jak w 1998 roku Sejm uchwalił ustawę o samorządzie województwa, która zmieniła podział Polski na 16 województw z 49, które istniały przez ponad 20 lat – wspomina Andrzej Jaroch, przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

– I tak oto 25 lat temu utworzono województwo dolnośląskie. Dolnoślązacy wybrali radnych województwa, powstał regionalny parlament – Sejmik i na I sesji 7 listopada 1998 roku radni wybrali pierwszy zarząd województwa. 25 lat naszej wspólnoty to okres owocny i pełen sukcesów. Wkroczyliśmy w okres „dojrzałości”, ale już na tym etapie mogę stwierdzić, że szczebel wojewódzkiej władzy samorządowej jest trwałym, nieusuwalnym elementem struktury polskiej samorządności – podkreśla Andrzej Jaroch.

Zgłoś swój pomysł

W ubiegłych latach Święto Województwa Dolnośląskiego powiązane było z przypadającym 16 października dniem pamięci patronki regionu, św. Jadwigi. Jednak w tym roku samorząd województwa postanowił przełamać dotychczasową konwencję i zbudować program obchodów w taki sposób, by realny wpływ na wydarzenia mógł mieć każdy mieszkaniec Dolnego Śląska.

Do zgłaszania pomysłów namawiają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i dla ułatwienia mieszkańcom zgłaszania pomysłów – udostępniają niezbędne narzędzie.

– Przyświecała nam idea jedności w różnorodności. Nie chcieliśmy zamykać się w ciasnych ramach jednego wydarzenia, ale dać mieszkańcom i sympatykom naszego regionu możliwość elastycznego wyboru miejsca, czasu i sposobu świętowania – wyjaśnia Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

– Namówiłem zarząd województwa, by tegoroczne świętowanie rozciągnąć na cały miesiąc i wymyślić je wspólnie z Dolnoślązakami. Z wielką satysfakcją obserwowałem, jak dynamicznie zapełnia się kalendarz wydarzeń i jak wiele instytucji oraz organizacji podziela naszą wizję oraz szeroką perspektywę. W efekcie mamy już zaplanowanych około 200 wydarzeń i czekamy na kolejne propozycje. Chcemy „rozwibrować” Dolny Śląsk. Chcemy, by Dolnoślązacy wyszli w góry, poznali swoje miasta, odwiedzali zabytki, żebyśmy poznawali legendy i fakty, odkryli tajemnice – zachęca Krzysztof Maj.

Platformą, która ma za zadanie porządkować informacje o jubileuszu i być przewodnikiem dla wszystkich zainteresowanych, będzie specjalnie w tym celu przygotowana strona w internecie. Co więcej, jest to również miejsce, w którym każdy, kto wypełni formularz, może zgłosić swoją autorską inicjatywę i zaproponować ją do oficjalnego programu święta regionu.

Potencjał przekuty w sukces

Wśród zaplanowanych już wydarzeń w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego odbędą się m.in. przedstawienia operowe czy projekty rekreacyjne.

Michał Znaniecki, dyrektor artystyczny Opery Wrocławskiej, przypomina o wyjątkowym spektaklu, który będzie jednym z pierwszych wydarzeń w jubileuszowym kalendarzu.

– Przygotowaliśmy operę klasyczną, ale w nowej odsłonie. Zaprosiliśmy do napisania dialogów osobę emblematyczną dla Dolnego Śląska i Wrocławia – Marka Krajewskiego. Tak powstał „Czarodziejski flet w Breslau”. Ale to niejedyna propozycja, jaką przygotowaliśmy w ramach Święta Województwa Dolnośląskiego. Chcemy wychodzić poza mury gmachu opery i upowszechniać nasz repertuar w całym regionie – deklaruje Michał Znaniecki.

Bartosz Huzarski, kolarz szosowy, podkreśla atuty terenowe regionu dla rowerzystów i zapowiada nowe projekty uruchamiane dzięki współpracy z urzędem marszałkowskim.

– Mamy doskonałe warunki do turystyki rowerowej i organizowania imprez kierowanych do mniej lub bardziej profesjonalnych zawodników. Dzięki wieloletniej współpracy z samorządem województwa zrealizowaliśmy wiele ciekawych pomysłów i planujemy kolejne – mówi Bartosz Huzarski.

– I tak w Bielawie powstanie zamknięty tor do kolarstwa szosowego. W tym i przyszłym roku w 14 gminach planujemy uruchomić program Dolnośląskich Parków Rowerowych Umiejętności. Warto też wspomnieć o najważniejszych imprezach dla kolarzy amatorów, takich jak Bike Maraton czy cykl VeloBank Via Dolny Śląsk, który jest jednym z 200 wydarzeń rocznicowych. Zapraszamy już 8 października do Sobótki – wymienia kolarz.

– Dolny Śląsk to miejsce niezwykle gościnne, wielokulturowe, które zachwyca różnorodnością tradycji – zaznacza Krzysztof Maj. – To również region, który pod względem gospodarczym rośnie w siłę, co przyciąga inwestorów i partnerów biznesowych. Prężnie rozwijamy przemysł, komunikację, turystykę, wdrażamy innowacje, tworzymy kolejne miejsca pracy.

O dynamicznym rozwoju Dolnego Śląska przez ostatnie 25 lat najlepiej świadczą liczby. Przez ten czas ponadpięciokrotnie wzrosły dochody budżetowe regionu – z 329,8 mln zł w 1999 r. do 1,674 mld zł w 2022 r. W 2000 r. PKB regionu wynosił 58,6 mln zł (stanowiło to 7,8 proc. PKB Polski). Dziś ten wskaźnik wzrósł do 221 mln zł (i 8,4 proc. krajowego PKB). Niemal trzykrotnie zwiększyły się także nakłady na inwestycje w regionie – z 3492 zł na mieszkańca w 2000 r. do 10 468 zł w 2021 r.

Szczegóły obchodów 25-lecia województwa dolnośląskiego wraz z formularzem do zgłaszania swoich pomysłów na wydarzenia dostępne są na stronie: dolnyslask25lat.pl

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Jak co roku w październiku mieszkańcy regionu będą świętować jubileusz powstania województwa dolnośląskiego. W tym roku będzie to wyjątkowy czas, bo przypada właśnie okrągła, 25. rocznica stworzenia województwa. Świętowanie odbędzie się także w zmienionej formule – rozszerzy się na cały październik.

Pozostało 94% artykułu
Rowerem przez Polskę
Stowarzyszenie Rowerowy Poznań od 30 lat buduje lepszy, rowerowy świat
Rowerem przez Polskę
Innowacyjna promocja tras rowerowych w Świętokrzyskiem
Rowerem przez Polskę
Pomorze Zachodnie jako eldorado rowerowych pasjonatów
Rowerem przez Polskę
Rowery publiczne w zrównoważonym rozwoju miast
Rowerem przez Polskę
Rowerowa rewolucja we Francji
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?