Tu wakacje można spędzić iście po królewsku

Najwięcej zamków i pałaców w Polsce, tajemnicze podziemia, luksusowe hotele i ośrodki spa, żywa lekcja historii. Dolny Śląsk to bogactwo miejsc, które są świadkami burzliwych dziejów regionu.

Publikacja: 21.08.2023 09:00

Słynny i wciąż owiany tajemnicą Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce

Słynny i wciąż owiany tajemnicą Książ to trzeci co do wielkości zamek w Polsce

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na wspaniałe walory przyrodnicze i dynamiczny rozwój gospodarczy. Setki lat historii pozostawiły po sobie wiele nieodkrytych tajemnic, a także unikatową architekturę. Ogromna różnorodność sprawia, że każdy gość odwiedzający region znajdzie tu coś dla siebie.

Bogactwo różnorodności

To tutaj można podziwiać zamki położone przy górskich szlakach, odrestaurowane obiekty pałacowe czy perły architektury słynne zarówno w Polsce, jak i w Europie. Jest tu Książ – trzeci co do wielkości zamek w Polsce. Są ruiny zamku Wleń, które pamiętają najazd Mongołów, a Kliczków nawiązuje swą formą do słynnych zamków francuskich. Z kolei zamek Czocha słynie z tajemniczych przejść, zaś Topacz – z połączenia zamkowego klimatu z nowoczesnym luksusem, który zadowoli najbardziej wymagających gości.

– Dolny Śląsk ma się czym pochwalić. To właśnie w naszym regionie znajduje się kilkaset zamków i pałaców – najwięcej w całym kraju. Wiele z nich zostało połączonych w ramach Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców. Warto je odwiedzać i poznawać ich historię – mówi marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski z Bezpartyjnych Samorządowców. – Te zabytkowe budowle to nasze cenne dziedzictwo kulturowe i piękna wizytówka regionu. Zachęcam do udziału w nowej kampanii i zwiedzania Dolnego Śląska #pokrólewsku – dodaje.

Hasło „Dolny Śląsk #pokrólewsku” to właśnie myśl przewodnia zorganizowanej przez zarząd regionu akcji promocyjnej, której celem jest przypomnienie gościom o zamkowym i pałacowym wymiarze Dolnego Śląska.

Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec pojawiły się w 1155 roku

Pierwsze wzmianki o Zamku Grodziec pojawiły się w 1155 roku

jkrzeszowski

– Podczas pierwszej tegorocznej kampanii promocyjnej przekonywaliśmy, że Dolny Śląsk jest dla każdego, a dziś chcemy udowodnić, że jest nawet dla najbardziej wymagającego turysty, który wypoczynek chce spędzić po królewsku – przekonuje członek zarządu województwa Krzysztof Maj z Bezpartyjnych Samorządowców.

– Wędrówki Szlakiem Zamków i Pałaców to okazja do podróży w czasie. Zachęcam, aby przy okazji zwiedzania poznać nie tylko historię obiektów, ale także historię ich słynnych mieszkańców – dodaje Krzysztof Maj.

Akcja Dolny Śląsk #po królewsku obejmuje m.in. przygotowanie nowego przewodnika oraz serii filmów prezentujących uroki regionalnych zamków i pałaców.

– W publikacji przygotowywanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zostanie zaprezentowanych ponad 50 najbardziej charakterystycznych dla Dolnego Śląska obiektów. Wśród nich pojawią się perły architektury, czyli wizytówki naszego regionu, takie jak Pałac Marianny Orańskiej, ale również mniej znane obiekty, które przy bliższym poznaniu potrafią zachwycić – podkreśla Bartłomiej Kubicz, dyrektor Departamentu Kultury, Turystyki i Promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Fantastyka, magia i technologie

Pałace i zamki Dolnego Śląska to wpisana w ich mury historia regionu. Zaskakują nietuzinkowym wystrojem, salami balowymi jak z bajki oraz rajskimi ogrodami – każdy może poczuć się w nich #pokrólewsku. Zabytki te to również doskonała przestrzeń do organizacji festiwali, koncertów, wystaw czy warsztatów.

Także w te wakacje nie brakuje wydarzeń, które mają miejsce właśnie w tej niezwykłej scenerii. I tak, fani fantasy, science fiction, horroru czy steampunku z pewnością znajdą coś dla siebie w trakcie Dni Fantastyki, zaplanowanych na 25–27 sierpnia. Będzie to także okazja do spotkań ze znanymi autorami, m.in. Anną Sokalską, udziału w panelach dyskusyjnych, turniejach planszówek i wielu innych atrakcjach. Impreza odbędzie się w Zamku w Leśnicy.

Budowniczym Zamku Chojnik był Bolko II Mały, ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku

Budowniczym Zamku Chojnik był Bolko II Mały, ostatni niezależny książę piastowski na Śląsku

RStolarczyk

W miniony weekend magiczne spotkanie miało miejsce na Zamku Czocha. Pokazy z ogniem, animacje dla dzieci, bohaterowie powieści z cyklu o Harrym Potterze – w takim klimacie upłynęły trzy dni magii i czarodziejstwa pod hasłem „Czarodziejem być… Szkoła magii”.

Z kolei Zamek Książ w trakcie Letniego Festiwalu Tajemnic przeniósł turystów do niesamowitego świata technologii, robotów, sztucznej inteligencji oraz wirtualnej rzeczywistości. Już po raz trzeci warownia odkrywała przed przyjezdnymi swoje niezwykłe tajemnice.

Legendy i rycerze, muzyka i kuchnia

Wcześniej Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprosiło turystów na zmagania w ramach Turnieju 4 Zamków. W zamku Świny były pokazy kowalskie i rycerskie, a także warsztaty ceramiczne i zielarskie. W zamku Bolków można było stanąć w szranki w łucznictwie, były też pokazy tańców dawnych. Nie zabrakło wielkiej parady rycerskiej z zamku Bolków do zamku Świny.

Zamek Grodziec także otworzył drzwi do dawnych czasów i zaprosił śmiałków na niezwykłe nocne zwiedzanie pod hasłem „Legenda o przeklętym rycerzu”. W tym czasie w kamiennych murach twierdzy pojawili się wędrowcy z otchłani tajemnic.

Kolejne miejsce, Zamek Sarny, który rok po roku odzyskuje dawną świetność, przyciąga nie tylko zachowanymi malowidłami, pięknym parkiem czy spichlerzem dworskim. Z okazji ukończenia konserwacji malowidła ołtarzowego w kaplicy św. Jana Nepomucena i odkrycia XVII-wiecznej polichromii miał tu miejsce wieczór muzyki wczesnobarokowej. A jeszcze przez dłuższy czas, do 30 listopada, w renesansowych wnętrzach twierdzy można zobaczyć wystawę „Współczesna architektura krajobrazu w grupie wyszehradzkiej”. Galeria obrazów to prawdziwa gratka dla architektów krajobrazu. Prezentowanych jest na niej 40 obiektów zaprojektowanych przez inżynierów z Czech, Słowacji, Polski i Węgier.

Do muzycznych doznań idealnie nadają się również mury pałacu w Krzyżowej. Tam w drugim tygodniu sierpnia odbył się festiwal Summer Guitar Festival. Było miejsce na zajęcia indywidualne i grupowe, konkursy gitarowe (gry klasycznej i fingerstyle), koncerty, wykłady oraz prezentacje instrumentów, przeznaczone dla wszystkich miłośników gry na gitarze – od amatorów po profesjonalnych, doświadczonych już muzyków. Festiwal stał się znakomitym miejscem dla osób chcących doskonalić swoje gitarowe umiejętności, jak również tych, którzy planowali uczestniczyć w koncertach i wykładach jako obserwatorzy.

Z kolei do poznania dawnych regionalnych smaków zachęca pałac Kamienica. Można tam skosztować potraw inspirowanych dawnymi regionalnymi przepisami oraz francuską i polską kuchnią pałacową. To podróż przez pory roku, kwintesencja idei „z ogrodu na stół”. Kucharze w rezydencji na nowo odkrywają historyczne przepisy Hrabstwa Kłodzkiego, wykorzystując je jako uzupełnienie współczesnych potraw.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na wspaniałe walory przyrodnicze i dynamiczny rozwój gospodarczy. Setki lat historii pozostawiły po sobie wiele nieodkrytych tajemnic, a także unikatową architekturę. Ogromna różnorodność sprawia, że każdy gość odwiedzający region znajdzie tu coś dla siebie.

Pozostało 94% artykułu
Rewitalizacja
Warszawa: Chmielna idzie do gruntownego remontu
Rewitalizacja
Zamiast placów z betonu powstają strefy miejskiego relaksu
Rewitalizacja
Ruszają dotacje na warszawskie zabytki
Rewitalizacja
Promować dobre wzorce w ochronie zabytków
Rewitalizacja
Modne miejsce w stolicy czeka lifting