Ocenie komisji konkursowej, w skład której wchodzić będą przedstawiciele Rady Miasta i Gdańskich Nieruchomości, podlegać będzie projekt złożony przez uczestników. Przy ocenie dodatkowymi punktami premiowane będą przewidziane w projekcie rozwiązania: w zakresie małej retencji, organizacji punktu gromadzenia odpadów, ale także pomysły na nowe nasadzenia i tereny zielone.
Na zgłoszenia do konkursu Wspólne Podwórko 2023 miasto czeka do 29 grudnia, a wszystkie szczegóły oraz regulamin konkursu dostępne są na stronie Gdańskich Nieruchomości.
Muszą być miejsca do wypoczynku
W Gdańsku jest już niemal 160 podwórek, które dzięki dofinansowaniu z programu Wspólne Podwórko przeszły metamorfozę. Wiele z nich zyskało uporządkowane miejsca gromadzenia odpadów, miejsce zabaw dla dzieci i odpoczynku dla dorosłych oraz integracji sąsiedzkiej. Wsparcie finansowe miasta umożliwia także wdrożenie na naszych podwórkach ekologicznych rozwiązań, które dziś powinny już być standardem.
W Krakowie nie ma specjalnego programu odnawiania podwórek, ale ZBK systematycznie w miarę istniejących potrzeb, jak również dostępnych środków finansowych. - W tym roku we współpracy z sąsiednią Wspólnotą Mieszkaniową przeprowadziliśmy rewitalizację podwórka przy ul. Józefińskiej 24, 24 oraz ul. Limanowskiego 13 i 15. Modernizację przeprowadzono przy dofinansowaniu środków unijnych – podaje Patrycja Piekoszewska z krakowskiego magistratu.
Czytaj więcej
Róże zamiast betonowego placu w krakowskiej alei Róż, drzewa przy ulicach Łodzi, więcej zielonych podwórek w Warszawie – to tylko kilka przykładów dobrych praktyk, jakie zaczęły stosować samorządy.