Tekst przygotowany przez Urząd Miasta Krakowa
1 maja 2024 r. minie 20 lat od chwili, gdy Polska przystąpiła do Unii Europejskiej i zaczęła czerpać z tego członkostwa realne korzyści. Kraków od samego początku aktywnie aplikował o środki unijne, dzięki czemu dwie ostatnie dekady to okres dynamicznego rozwoju i różnorakich wielkich zmian, które nie tylko uczyniły ze stolicy Małopolski światową metropolię, ale także wpłynęły na komfort życia jej mieszkańców. Bo choć na co dzień sobie tego nie uświadamiamy, to każdy z nas bezpośrednio lub pośrednio stał się unijnym beneficjentem.
20 lat w Unii to dla Krakowa realizacja ponad 420 projektów, których wsparcie z Funduszy Europejskich wyniosło ponad 5 mld zł. Dzięki tym środkom miasto zrealizowało wiele kluczowych inwestycji. To nie tylko przedsięwzięcia znane i utożsamiane od lat z Krakowem, takie jak Centrum Kongresowe ICE Kraków czy Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, ale i przebudowy oraz budowy ciągów komunikacyjnych czy linii tramwajowych.
Modernizacja miasta
Za najważniejszy projekt perspektywy 2014–2020 należy uznać budowę linii tramwajowej z Krowodrzy Górki do Górki Narodowej oraz przebudowę al. 29 Listopada od ul. Opolskiej do granic miasta. Są to największe inwestycje zlokalizowane w północnej części miasta, które dla mieszkańców będą najbardziej znaczące.
Warto również nadmienić, że MPK zakupiło tabor tramwajowy i autobusowy spełniający wysokie standardy środowiskowe, a Spółka Trasa Łagiewnicka wybudowała linię tramwajową wzdłuż Trasy Łagiewnickiej. Zrobiliśmy też dużo dla środowiska, w tym szczególnie dla jakości powietrza. Wykonaliśmy termomodernizację ponad 100 obiektów, w tym m.in. budynki oświatowe, przychodnie zdrowia, budynki, w których realizowane są zadania pomocy społecznej.