Rozwiązaniem problemu kosztownych inwestycji może być partnerstwo publiczno-prywatne (PPP). Tak jak w Olsztynie, gdzie oddano właśnie do użytku trzecią w Polsce (po Poznaniu i Gdańsku) tego typu instalację produkującą także ciepło, która dodatkowo pozwoli odejść od ogrzewania opartego na węglu.
W Olsztynie 15 stycznia 2025 r. oddano do użytku Instalację Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO), której podstawowym celem jest zagospodarowanie odpadów, a przy okazji także pozwala wykorzystać odzyskane ciepło na zabezpieczenie potrzeb energetycznych mieszkańców.
Na uwagę zasługuje forma realizacji, która powstała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) i jest wynikiem ścisłej współpracy Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) oraz spółki Dobra Energia dla Olsztyna. Partnerem komercyjnym jest Fundusz Meridiam, który jest udziałowcem spółki Dobra Energia. Roczna wydajność przetwarzania to 100 tys. ton odpadów, a energia odzyskana w ITPO pozwoli na pokrycie około 35 proc. zapotrzebowania Olsztyna na ciepło przy dodatkowej produkcji ponad 64 tys. MWh energii.
Dlaczego taka forma projektu?
Miasto zdecydowało się na realizację inwestycji w formule partnerstwa publiczno-prywatnego z kilku powodów. Polskie miasta intensywnie się rozwijają, a to oznacza duże potrzeby inwestycyjne. Każdy nowy projekt infrastrukturalny to obciążenie dla budżetu.
– To, co jest najważniejsze w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, to podział ryzyk. W ramach modelu PPP dokonujemy podziału kilku kluczowych ryzyk projektowych. To jest ryzyko budowy, eksploatacji, ryzyko finansowe i wreszcie ryzyko rynkowe. Partner prywatny bierze na siebie ryzyka budowy, eksploatacji i finansowe, poza dotacją, która była wkładem strony publicznej. Natomiast partner publiczny bierze na siebie przede wszystkim ryzyka rynkowe – mówi prezes MPEC Olsztyn Konrad Nowak.