- Wprowadzenie dodatkowej usługi w formie odbioru kolejnej frakcji bezpośrednio z nieruchomości generowałoby bardzo duże koszty, które musiałyby znaleźć odbicie w stawkach opłat za odbiór odpadów ponoszonych przez mieszkańców - tłumaczy Paulina Łątka z Urzędu Miasta Szczecina.
Specjalne sortownie dla tekstyliów. Efekt zmian w przepisach unijnych
Od 1 stycznia każda gmina w Polsce będzie zobowiązana do wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych i odzieży. To efekt nowelizacji przepisów, które mają ograniczyć negatywny wpływ przemysłu tekstylnego na środowisko. A problem jest spory, bo przeciętny Europejczyk kupuje około 26 kg ubrań rocznie, z czego aż 87 proc. kończy na składowiskach lub w spalarni.
- Przepisy wdrażające obowiązki dotyczące tekstyliów nie są nowe. UE już kilka lat temu uznała, że tekstylia należy zbierać selektywnie i przyjęła 30 maja 2018 r. dyrektywę 2018/81, zmieniającą ramową dyrektywę odpadową z 2008 roku. Obowiązek wdrożenia selektywnej zbiórki odzieży i tekstyliów przez poszczególne państwa członkowskie zapisano w dyrektywie od 1 stycznia 2025 roku - przypomina Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Urzędnik dodaje, że w Polsce wdrożenie przepisów ograniczono na razie do dodania nowego obowiązku samorządom, bo miasta i gminy będą miały obowiązek od 1 stycznia przyjmowania selektywnie zebranych odpadów tekstyliów i odzieży od mieszkańców w PSZOK.
Czytaj więcej
W ubiegłym roku zlikwidowano 9804 dzikie wysypiska, z których łącznie zebrano ponad 63,7 tys. ton odpadów. Ale nie oznacza to, że samorządy wygrywają walkę z nielegalnymi wysypiskami.