Wielki brat patrzy. Coraz więcej kamer w miastach

Białostocki Zarząd Mienia Komunalnego zamontował ponad 30 kamer monitoringu z możliwością bezpośredniego podglądu. Inne miasta również rozbudowują swoje systemy monitoringu.

Publikacja: 04.01.2024 15:41

Wiele miast decyduje się na rozbudowę systemów miejskiego monitoringu

Wiele miast decyduje się na rozbudowę systemów miejskiego monitoringu

Foto: adobestock

Nowe kamery przy ul. Barszczańskiej i Klepackiej w Białymstoku kosztowały ponad 278,5 tys. zł.

- Monitoring okazuje się skuteczny m.in. w przypadkach wykrywania osób podrzucających odpady budowlane i komunalne. ZMK już dwa razy przekazało informacje o takim procederze Straży Miejskiej, która dąży do ukarania sprawców i wyegzekwowania od nich kosztów uprzątnięcia nielegalnie usuniętych odpadów. Obecnie Straż Miejska jest na etapie ustalania tożsamości sprawców – podaje Agnieszka Błachowska z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Kamery monitoringu poprawiają bezpieczeństwo mieszkańców?

Rozbudowa miejskiego monitoringu ma miejsce także w Zduńskiej Woli. - Osiem nowych kamer poprawi bezpieczeństwo mieszkańców odpoczywających na miejskich skwerach, korzystających z placów zabaw czy boisk przy szkołach średnich. Znajdują się one w różnych częściach miasta – mówi Zbigniew Szulada, komendant Straży Miejskiej w Zduńskiej Woli.

Urząd Miasta na rozbudowę miejskiego monitoringu pozyskał 78 tys. zł z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Aktualnie w Zduńskiej Woli zainstalowane są 74 kamery.

Czytaj więcej

Czy w Krakowie powstaną strefy picia „pod chmurką”? „Będą krzyki, awantury”

A system miejskiego monitoringu w Łodzi wzbogacił się w ub. roku o 421 nowych kamer. To była największa rozbudowa tego systemu od początku jego powstania.

Dzięki umowie o wartości 12,5 mln zł w mieście powstało 108 dodatkowych punktów kamerowych. Podobnie jak w przypadku wcześniejszych instalacji, każdy z nich składa się z jednej kamery obrotowej i trzech lub czterech kamer o stałej pozycji. 

System monitoringu miejskiego w Łodzi liczy już ponad 1,2 tys. kamer, co już stawia Łódź w czołówce polskich miast, a na realizację czekają mniejsze projekty dalszej rozbudowy tego systemu, w tym m.in. projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego.

Nowe kamery finansowane przez rady osiedli

W 2023 roku na rozbudowę i modernizację monitoringu miejskiego Miasto Poznań przeznaczyło ponad 2,5 mln zł. Do systemu monitoringu  na terenie osiedli: Wilda, Zielony Dębiec, Świerczewo i Stare Miasto włączono 17 nowych kamer oraz zmodernizowano trzy.

Ale to nie wszystko. Na bieżąco były realizowane projekty objęcia monitoringiem obszarów wskazanych przez rady osiedli.

- W Poznaniu jest blisko 1300 kamer. To imponująca liczba. W ich finansowaniu istotny wkład mają rady osiedli, które tylko od 2020 roku wydały na tego typu przedsięwzięcia ok. 2 mln zł – uważa Monika Danelska, radna Miasta Poznania, wiceprzewodnicząca Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.

Z regionów
Krzysztof Kosiński: Samorządy potrzebują 10 mld zł, by zrekompensować Polski Ład
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Czy II tura przyniesie polityczne trzęsienia ziemi?
Z regionów
Wybory samorządowe 2024: Niektórzy kandydaci wygrali dwa razy
Z regionów
Wójt był jedynym kandydatem w wyborach i nie wygrał. Wyjaśnia dlaczego
Z regionów
W Polsce Wschodniej trudno o pociąg. Najłatwiej na Pomorzu