Samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw

Pierwsze miasto w Polsce – Toruń skutecznie wprowadziło zakaz sprzedaży mocniejszych trunków na stacjach benzynowych. Ale chociaż inne większe miasta mają otwartą drogę do takich rozwiązań, na razie nie mają takich planów.

Publikacja: 28.05.2024 11:58

Na toruńskich stacjach paliw nie można już kupić mocnego alkoholu

Na toruńskich stacjach paliw nie można już kupić mocnego alkoholu

Foto: Adobe Stock

- Z uwagi na dobre efekty obowiązywania uchwały o tzw. nocnej prohibicji na chwilę obecną w Krakowie nie jest planowane wprowadzenie kolejnych ograniczeń w prowadzeniu sprzedaży napojów alkoholowych – mówi Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

Stacje paliw bez mocniejszych trunków. Działania samorządów zgodne z prawem

Alkohol na toruńskich stacjach paliw tylko poniżej 4,5 proc. Taką uchwałę już w 2017 roku podjęli miejscowi radni. Z zakazu wyłączono lokale gastronomiczne usytuowane na terenie stacji, ale w odrębnych, wolnostojących budynkach przeznaczonych na gastronomię i hotelowo-gastronomicznych.

Właściciele dwóch stacji zaskarżyli decyzję do WSA. Ten uznał ich rację. Następnie władze Torunia wyrok WSA zaskarżyły, a do tego w czerwcu 2018 roku radni podjęli kolejną uchwałę, tym razem w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta. 

Efekt był podobny, bo z ujętej opisowo uchwały znów wynikało, że punkty sprzedaży mocniejszych alkoholi nie mogą być usytuowane na terenie samych stacji paliwowych oraz gazowych. Ta uchwała też została zaskarżona, a w pierwszej instancji sąd administracyjny ją uchylił.

Czytaj więcej

Warszawa zdecyduje się na zakaz sprzedaży alkoholu w nocy? Rośnie popularność prohibicji

Miasto walczyło jednak dalej. Toruń najważniejszą batalię o zakaz wygrał niedawno przed NSA. Sąd uznał, że wprowadzając całkowity zakaz sprzedaży mocnych napojów wyskokowych na stacjach benzynowych, lokalne władze nie przekroczyły upoważnienia z art. 14 ust. 6 ustawy antyalkoholowej. Zdaniem NSA sporny zakaz nie jest ani nadmiernie rygorystyczny, ani zbyt ogólny. 

Sąd nie miał też wątpliwości, że stacje benzynowe, z uwagi na charakter tych miejsc, całodobową dostępność siedem dni w tygodniu oraz rozbudowaną sieć, w istotny sposób przyczyniają się do podniesienia poziomu dostępności alkoholu.

Wystarcza nocna prohibicja? Lokalne władze nie chcą zakazywać sprzedaży alkoholu

Z tej furtki co Toruń mogą skorzystać także inne samorządy. Ale okazuje się, że na razie nie chcą. Decydują się na inne ograniczenia. W Poznaniu od 2018 roku obowiązuje ograniczenie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych na terenie osiedla Stare Miasto. 

- Radni mogli podjąć taką decyzję, bo pozwoliła im na to nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dała ona gminom szereg nowych możliwości ograniczenia dostępności alkoholu – przypomina Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Inicjatorem wprowadzenia nocnej prohibicji była Rada Osiedla Stare Miasto, która na wniosek mieszkańców przygotowała uchwałę i skierowała ją do Prezydenta i Rady Miasta Poznania.  Podobne ograniczenie obowiązuje również na Łazarzu - tam również zostało wprowadzone na wniosek Rady Osiedla św. Łazarz.

Czytaj więcej

Prohibicja w Krakowie. Alkoholu nie sprzedawano w zakazanych godzinach

- Ostatnia uchwała w sprawie wprowadzenia na terenie osiedla Wilda ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży weszła w życie 29 lipca 2023 roku. Poprosili o nią członkowie Rady Osiedla Wilda. Rada osiedla w uzasadnieniu do projektu uchwały powoływała się na skargi, które docierały od mieszkanek i mieszkańców Wildy – mówi Joanna Żabierek.

Przyznaje, że na razie nie ma pomysłów na ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w mieście.

Od zeszłego roku nocna prohibicja jest też w Krakowie. Obejmuje teren całego miasta. - Wyniki wdrożenia uchwały są zdecydowanie pozytywne. Od czasu jej wejścia w życie nastąpił znaczący spadek interwencji służb porządkowych podejmowanych zarówno w godzinach obowiązywania uchwały, jak i w ciągu całego dnia w porównaniu do czasu, kiedy uchwała nie obowiązywała – mówi dyr. Popiołek. Dodaje, że na razie miasto nie ma planów w sprawie kolejnych ograniczeń przy sprzedaży alkoholu.

Częściowa nocna prohibicja obowiązuje też w choćby Gdańsku czy w Katowicach. - W związku z powyższym inne rozwiązania nie są na ten moment przygotowywane – przekazała nam Sandra Hajduk, rzecznik prezydenta Katowic.

Społeczności lokalne
Referenda lokalne. Mieszkańcy nie pchali się do urn
Społeczności lokalne
Jak polskie miasta pożegnają papieża Franciszka?
Społeczności lokalne
Czy możliwe jest nowe życie dla małych szkół? Duże pieniądze dla samorządów
Społeczności lokalne
Orliki ożywiły sport najmłodszych, ale samorządowcy mają problemy przez hałas
Społeczności lokalne
Więcej samodzielnych decyzji samorządów w oświacie? Trwają negocjacje z rządem
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem