Samorządy nie chcą pozbywać się mocnego alkoholu ze stacji paliw

Pierwsze miasto w Polsce – Toruń skutecznie wprowadziło zakaz sprzedaży mocniejszych trunków na stacjach benzynowych. Ale chociaż inne większe miasta mają otwartą drogę do takich rozwiązań, na razie nie mają takich planów.

Publikacja: 28.05.2024 11:58

Na toruńskich stacjach paliw nie można już kupić mocnego alkoholu

Na toruńskich stacjach paliw nie można już kupić mocnego alkoholu

Foto: Adobe Stock

- Z uwagi na dobre efekty obowiązywania uchwały o tzw. nocnej prohibicji na chwilę obecną w Krakowie nie jest planowane wprowadzenie kolejnych ograniczeń w prowadzeniu sprzedaży napojów alkoholowych – mówi Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

Stacje paliw bez mocniejszych trunków. Działania samorządów zgodne z prawem

Alkohol na toruńskich stacjach paliw tylko poniżej 4,5 proc. Taką uchwałę już w 2017 roku podjęli miejscowi radni. Z zakazu wyłączono lokale gastronomiczne usytuowane na terenie stacji, ale w odrębnych, wolnostojących budynkach przeznaczonych na gastronomię i hotelowo-gastronomicznych.

Właściciele dwóch stacji zaskarżyli decyzję do WSA. Ten uznał ich rację. Następnie władze Torunia wyrok WSA zaskarżyły, a do tego w czerwcu 2018 roku radni podjęli kolejną uchwałę, tym razem w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie miasta. 

Efekt był podobny, bo z ujętej opisowo uchwały znów wynikało, że punkty sprzedaży mocniejszych alkoholi nie mogą być usytuowane na terenie samych stacji paliwowych oraz gazowych. Ta uchwała też została zaskarżona, a w pierwszej instancji sąd administracyjny ją uchylił.

Czytaj więcej

Warszawa zdecyduje się na zakaz sprzedaży alkoholu w nocy? Rośnie popularność prohibicji

Miasto walczyło jednak dalej. Toruń najważniejszą batalię o zakaz wygrał niedawno przed NSA. Sąd uznał, że wprowadzając całkowity zakaz sprzedaży mocnych napojów wyskokowych na stacjach benzynowych, lokalne władze nie przekroczyły upoważnienia z art. 14 ust. 6 ustawy antyalkoholowej. Zdaniem NSA sporny zakaz nie jest ani nadmiernie rygorystyczny, ani zbyt ogólny. 

Sąd nie miał też wątpliwości, że stacje benzynowe, z uwagi na charakter tych miejsc, całodobową dostępność siedem dni w tygodniu oraz rozbudowaną sieć, w istotny sposób przyczyniają się do podniesienia poziomu dostępności alkoholu.

Wystarcza nocna prohibicja? Lokalne władze nie chcą zakazywać sprzedaży alkoholu

Z tej furtki co Toruń mogą skorzystać także inne samorządy. Ale okazuje się, że na razie nie chcą. Decydują się na inne ograniczenia. W Poznaniu od 2018 roku obowiązuje ograniczenie nocnej sprzedaży napojów alkoholowych na terenie osiedla Stare Miasto. 

- Radni mogli podjąć taką decyzję, bo pozwoliła im na to nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dała ona gminom szereg nowych możliwości ograniczenia dostępności alkoholu – przypomina Joanna Żabierek, rzecznik prezydenta Poznania.

Inicjatorem wprowadzenia nocnej prohibicji była Rada Osiedla Stare Miasto, która na wniosek mieszkańców przygotowała uchwałę i skierowała ją do Prezydenta i Rady Miasta Poznania.  Podobne ograniczenie obowiązuje również na Łazarzu - tam również zostało wprowadzone na wniosek Rady Osiedla św. Łazarz.

Czytaj więcej

Prohibicja w Krakowie. Alkoholu nie sprzedawano w zakazanych godzinach

- Ostatnia uchwała w sprawie wprowadzenia na terenie osiedla Wilda ograniczenia w godzinach nocnych sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży weszła w życie 29 lipca 2023 roku. Poprosili o nią członkowie Rady Osiedla Wilda. Rada osiedla w uzasadnieniu do projektu uchwały powoływała się na skargi, które docierały od mieszkanek i mieszkańców Wildy – mówi Joanna Żabierek.

Przyznaje, że na razie nie ma pomysłów na ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych w mieście.

Od zeszłego roku nocna prohibicja jest też w Krakowie. Obejmuje teren całego miasta. - Wyniki wdrożenia uchwały są zdecydowanie pozytywne. Od czasu jej wejścia w życie nastąpił znaczący spadek interwencji służb porządkowych podejmowanych zarówno w godzinach obowiązywania uchwały, jak i w ciągu całego dnia w porównaniu do czasu, kiedy uchwała nie obowiązywała – mówi dyr. Popiołek. Dodaje, że na razie miasto nie ma planów w sprawie kolejnych ograniczeń przy sprzedaży alkoholu.

Częściowa nocna prohibicja obowiązuje też w choćby Gdańsku czy w Katowicach. - W związku z powyższym inne rozwiązania nie są na ten moment przygotowywane – przekazała nam Sandra Hajduk, rzecznik prezydenta Katowic.

- Z uwagi na dobre efekty obowiązywania uchwały o tzw. nocnej prohibicji na chwilę obecną w Krakowie nie jest planowane wprowadzenie kolejnych ograniczeń w prowadzeniu sprzedaży napojów alkoholowych – mówi Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa.

Stacje paliw bez mocniejszych trunków. Działania samorządów zgodne z prawem

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Kraków będzie miał nocnego burmistrza. Pomoże kształtować relacje z turystami
Społeczności lokalne
Wójt gminy Czeremcha: Brakuje nam solidarności reszty kraju
Społeczności lokalne
Gorący doping, wyjątkowa atmosfera. Jak samorządy przygotowują się do Euro 2024
Społeczności lokalne
Miliardy z budżetu centralnego na in vitro. Miasta zawieszają swoje programy
Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?
Materiał Promocyjny
4 miliony na urodziny