Prohibicja w Krakowie. Alkoholu nie sprzedawano w zakazanych godzinach

Pierwszy weekend z nocnym zakazem sprzedaży alkoholu w punktach detalicznych w Krakowie za nami. I nie było niespodzianek.

Publikacja: 04.07.2023 12:29

Prohibicja w Krakowie. Alkoholu nie sprzedawano w zakazanych godzinach

Foto: Adobe Stock

Nie było nielegalnej sprzedaży. - Straż miejska wspólnie z policją prowadziła kontrole w trakcie weekendu i nie ujawniono żadnej nieprawidłowości związanej ze złamaniem tego zakazu. Przedsiębiorcy zastosowali się więc do przepisów uchwały – przekazała nam Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Spodziewają się wreszcie spokoju nocą

W maju krakowscy radni zdecydowali, że od północy do godz. 5.30 rano obowiązuje będzie zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach detalicznych, ale też na stacjach benzynowych.

Przepisy weszły w życie od 1 lipca. Piwo, wódkę czy inne trunki można kupić w barach czy w restauracjach.

Pierwszy weekend z zakazem już za nami. Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Krakowa nie otrzymał jak dotąd żadnych sygnałów z zewnątrz na temat skutków wprowadzenia ograniczeń.

- Nasza ocena wprowadzanych ograniczeń od początku była pozytywna. Wprowadzenie ograniczeń powinno zmniejszyć ilość skarg mieszkańców na punkty sprzedaży alkoholu – przypomina Joanna Dubiel, z krakowskiego magistratu.

Przyznaje, że na razie jest zbyt wcześnie by stwierdzić czy skarg jest mniej. Pytana o to krakowska policja i straż miejska nie odpowiedziały na nasze pytania.

- Należy również pamiętać, że celem wprowadzenia uchwały zgodnie z przepisami było ograniczenie dostępności alkoholu. To jest główny cel tego narzędzia i to należy zaakcentować – mówi Joanna Dubiel.

Urzędniczka podkreśla, że z doniesień medialnych wynika, że sklepy dostosowały się do zakazu, więc nastąpiło ograniczenie dostępności alkoholu w godzinach objętych zakazem. 

Drugie podejście do prohibicji

Rada Miasta Krakowa już w 2016 roku podejmowała próby ograniczenia sprzedaży alkoholu w sklepach w porze nocnej Wówczas skierowano do Sejmu i Senatu RP rezolucję, w której apelowano o zwiększenie uprawnień samorządu w zakresie możliwości regulacji godzin otwarcia punktów detalicznych sprzedających alkohol.

W 2018 roku przeprowadzono konsultacje społeczne dotyczące nocnej prohibicji w sklepach w niektórych dzielnicach Krakowa.

Choć podjęto uchwałę w tej sprawie, to jednak nie weszła ona w życie, ponieważ 15 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wstrzymał jej wykonanie.

Co prawda w 2019 roku Kraków wniósł skargę kasacyjną, ale w ub.

roku Naczelny Sąd Administracyjny uchylił zaskarżony wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu.

W lutym tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi przedsiębiorców na uchwałę Rady Miasta Krakowa z 2018 roku. Wyrok jest nieprawomocny, a przedsiębiorcy wnieśli kolejną skargę.

Miasto dogadało się z kupcami w sprawie ograniczeń

Od 1 września 2019 roku na terenie Krakowa obowiązywała roczna umowa społeczna zawarta z 154 przedsiębiorcami prowadzącymi sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży.

Do umowy nie przystąpiły jednak stacje benzynowe i sieci hipermarketów. W ramach umowy, przedsiębiorcy zobowiązali się do niesprzedawania alkoholu w godzinach od 24 do 5.30.

Ponadto przedsiębiorcy zgodzili się spełnić inne wymogi (np. monitoring zewnętrzny i wewnętrzny). Według danych policji z początku 2020 roku, liczba interwencji w rejonie sklepów monopolowych spadła o 7 proc.

Jednak z uwagi na epidemię oraz bardzo trudną sytuację ekonomiczną krakowskich przedsiębiorców, 6 kwietnia 2020 r. obowiązywanie porozumienia na czas epidemii zostało zawieszone.

Nie było nielegalnej sprzedaży. - Straż miejska wspólnie z policją prowadziła kontrole w trakcie weekendu i nie ujawniono żadnej nieprawidłowości związanej ze złamaniem tego zakazu. Przedsiębiorcy zastosowali się więc do przepisów uchwały – przekazała nam Emilia Król, z krakowskiego magistratu.

Spodziewają się wreszcie spokoju nocą

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku
Z regionów
Przybędzie miast w Polsce. Niektóre odzyskają swój status po ponad wieku
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Z regionów
Przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Chcielibyśmy stworzyć jedną gminę