Turystyka w Polsce wraca do stanu sprzed pandemii. Miasta biją rekordy

W ubiegłym roku największe miasta odwiedziło wyjątkowo dużo turystów. W tym roku bite są kolejne rekordy.

Publikacja: 15.11.2023 11:19

Turystyka w Polsce wraca do stanu sprzed pandemii. Miasta biją rekordy

Foto: Adobe Stock

- Szacujemy, że do końca tego roku odwiedzi nas o około 10-15 proc. gości więcej niż rok temu. Dopisują przede wszystkim turyści krajowi, którzy w czasie pandemii odkryli Poznań i bardzo cenią sobie nasze miasto, ze względu na mnogość atrakcji, świetną kuchnię, doskonałą relację ceny do jakości – mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Warszawa miastem spotkań: 9 mln przybyszów w 2022 roku

Stołeczny ratusz opublikował dane dotyczące turystyki. Wynika z niego, że w 2022 roku do Warszawy przyjechało 9 mln osób, z czego 7,1 mln to Polacy, a niemal dwa miliony to goście z zagranicy. Z raportu przygotowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki wynika, że ruch turystyczny w stolicy, w porównaniu do 2021 roku, zwiększył się o 78 proc., a do poziomu z 2019 roku brakuje już tylko 11 proc. 

Czytaj więcej

Małopolska - naturalnie dla biznesu

"W przypadku turystów krajowych, których najwięcej przyjechało z województw śląskiego, małopolskiego i pomorskiego, można już mówić o powrocie do wyników sprzed pandemii – różnica w stosunku do roku 2019 wyniosła tylko 2 proc." – podaje stołeczny ratusz.

Największą popularnością wśród turystów i mieszkańców cieszyły się w ubiegłym roku: Łazienki Królewskie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski, a także Centrum Nauki Kopernik oraz Stadion PGE Narodowy. W tych miejscach zanotowano najwyższą frekwencję.

- Raport pokazuje, że po przerwie w podróżowaniu, spowodowanej pandemią COVID-19, turyści coraz chętniej przyjeżdżają do naszego miasta. To bardzo dobra informacja, także dla mieszkańców, gdyż ponad 80 proc. warszawiaków zauważa, że rozwój turystyki w Warszawie pozytywnie wpływa na ich życie – mówi Paweł Moras, dyrektor Stołecznego Biura Turystyki.

Urzędnicy przyznają, że w coraz lepszej kondycji jest przemysł spotkań. Warszawa od lat jest w Polsce niekwestionowanym liderem pod względem liczby organizowanych wydarzeń.

W 2022 roku w stolicy odbyło się blisko 9 tys. wydarzeń korporacyjnych i motywacyjnych, konferencji i kongresów oraz targów i wystaw. Wzięło w nich udział ponad 1,2 mln osób. Najwięcej wydarzeń zorganizowały branże: handlowo-usługowa, medyczna i techniczna.

Czytaj więcej

Dolny Śląsk jeszcze mocniej otwiera się na Odrę

Kraków potrzebuje turystów

Kraków od kilku lat wygrywa wszelkie rankingi na najchętniej odwiedzane przez turystów polskie miasto. Wpływ ma na to duża liczba zabytków i atrakcji turystycznych. Kraków tętni też życiem kulturalnym. Z danych krakowskiego magistratu wynika, że w lipcu stolicę Małopolski odwiedziło aż o 150,1 proc. więcej turystów zagranicznych niż w tym czasie w 2022 roku. Jak przyznają urzędnicy z krakowskiego ratusza turystyka niezaprzeczalnie jest istotnym sektorem gospodarki miasta. "Bogata oferta turystyczna oraz rozpoznawalność miasta, będącego najpopularniejszym polskim brandem turystycznym powodowały, że liczba odwiedzających Kraków systematycznie wzrastała aż do wybuchu pandemii COVID-19" – podkreśla krakowski magistrat.  Podaje też, że w 2019 roku, w sektorze turystyki znajdowało zatrudnienie ok. 40 tys. osób. W tym samym roku udział turystyki w PKB miasta wynosił ok. 10 proc.

Pomimo trudnej sytuacji inflacyjnej i odstraszającej turystów zagranicznych rosyjskiej agresji w Ukrainie, wakacyjny okres turystyczny kończymy z lepszym wynikiem, niż miało to miejsce w 2022 roku

Tomasz Sikora, z Urzędu Miasta Wrocławia

- Turyści w Krakowie są zatem nie tylko mile widziani, ale również potrzebni – mówi Dariusz Nowak, z krakowskiego ratusza.

W 2022 roku Kraków odwiedziło 8,4 mln osób, z czego 500 tys. osób stanowili turyści oraz odwiedzający jednodniowi zagraniczni.  W ubiegłym roku szacunkowa liczba odwiedzających zwiększyła się o 13,8 proc. w stosunku do roku 2021, była jednocześnie o 40 proc. mniejsza niż w poprzedzającym pandemię 2019 roku.  W czerwcu tego roku liczba turystów zagranicznych odwiedzających Kraków wzrosła o 24,5 proc. w stosunku do zeszłego roku (44 425 osób w 2022 roku i aż 55 326 osób w 2023 roku).

Pozytywnie zaskakują statystyki za lipiec, według których Kraków odwiedziło aż o 150,1 proc. więcej turystów zagranicznych niż w lipcu zeszłego roku (55 339 osób w 2022 roku przy 138 418 w bieżącym roku).

Optymistycznie wyglądają też liczby dotyczące turystów krajowych. W czerwcu tego roku liczba krajowych turystów przyjeżdżających do Krakowa wzrosła o 36,8 proc., a w lipcu zaś o 28,1 proc..

Po remontach Poznań bardziej atrakcyjny

Także Poznań notuje rekordy jeśli chodzi o liczbę turystów. - Jest ich więcej niż w dotychczas rekordowym 2019 roku. Szacujemy, że do końca tego roku odwiedzi nas o około 10-15 proc. gości więcej niż rok temu – mówi Jan Mazurczak, prezesa Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej. Spośród turystów zagranicznych najwięcej przyjeżdża do nas gości z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA.

Czytaj więcej

Czas na Gdańsk. Wykorzystać w pełni potencjał roweru

- Jesteśmy pewni, że kolejne miesiące będą jeszcze lepsze, bowiem Poznań kończy remonty w samym centrum, a więc stanie się jeszcze piękniejszym miastem, a dodatkowo przyjadą do nas ci, którzy ze względu na prowadzone prace mogli przełożyć swoją wizytę – uważa prezes Mazurczak.

We Wrocławiu sezon turystyczny trwa cały rok. - Na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczących ilości noclegów w hotelach możemy z całą pewnością stwierdzić, że zauważalny jest wzrost liczby turystów we Wrocławiu – mówi Tomasz Sikora, z Urzędu Miasta Wrocławia.

W styczniu i lutym liczba nocujących w hotelach wzrosła względem 2022 roku - odpowiednio - o 37 proc. i 20 proc. A w sezonie wakacyjnym nastąpił umiarkowany wzrost: w czerwcu niecały procent, w lipcu 3 proc., a sierpniu - wzrost o 8 proc.

- Możemy zatem stwierdzić, że pomimo trudnej sytuacji inflacyjnej i odstraszającej turystów zagranicznych rosyjskiej agresji w Ukrainie, wakacyjny okres turystyczny kończymy z lepszym wynikiem, niż miało to miejsce w 2022 roku – mówi Tomasz Sikora.

Jego zdaniem wrocławskie Zoo to - największa pod kątem liczby odwiedzających atrakcja turystyczna w Polsce - przyjęło w lecie ponad pół miliona gości. Poza tym turystów przyciąga Muzeum Narodowe - 300 tysięcy, a unikalne centrum wiedzy o wodzie - Hydropolis - ponad 100 tysięcy. - Również tradycyjnie organizowane we Wrocławiu bezpłatne spacery z przewodnikami cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Z roku na rok zwiększana jest liczba spacerów - w tym roku było ich już 140 – dodaje urzędnik.

Uważa on, że na wzrost zainteresowania Wrocławiem przez turystów wpływa wiele czynników, ale niewątpliwie duże znaczenie ma tu nieustanna modernizacja i dobra promocja poszczególnych atrakcji turystycznych, ale również sam klimat miasta, otwartość i życzliwość mieszkańców.

- Szacujemy, że do końca tego roku odwiedzi nas o około 10-15 proc. gości więcej niż rok temu. Dopisują przede wszystkim turyści krajowi, którzy w czasie pandemii odkryli Poznań i bardzo cenią sobie nasze miasto, ze względu na mnogość atrakcji, świetną kuchnię, doskonałą relację ceny do jakości – mówi Jan Mazurczak, prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

Warszawa miastem spotkań: 9 mln przybyszów w 2022 roku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Z regionów
Miejskie skwery, które zatrzymują deszcz. Powstaje ich coraz więcej
Z regionów
Czy inwestycja w rowery się opłaca? To miasto jest tego dowodem
Z regionów
Miasta szukają strażników miejskich. Co oferują?
Z regionów
W jaki sposób polskie spółki energetyczne pomagają Ukrainie
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym w Citi Handlowy
Z regionów
Samorządy chcą organizować zajęcia dodatkowe dla uczniów. Ale potrzebują pieniędzy
Materiał Promocyjny
Najpopularniejszy model hiszpańskiej marki