Tekst przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Dzięki odważnym decyzjom na Pomorzu Zachodnim działa najnowocześniejszy w tej części Europy teatr. W sierpniu oddano artystom oraz widzom nowe i zmodernizowane przestrzenie, które powstały dzięki rozbudowie Teatru Polskiego w Szczecinie. To inspirowana londyńskim „The Globe” Scena Szekspirowska, imponująca Scena Włoska, Scena Kameralna do dowolnej aranżacji, a także nowe oblicze Sceny im. Jana Banuchy i Sceny Świętokradców Parafii Czarnego Kota Rudego. W ciągu dwóch tygodni od otwarcia zmodernizowanego obiektu sprzedano 7 tysięcy biletów.
– Kiedy okazało się, że w unijnej perspektywie 2014–2020 nie bardzo można było finansować kulturę, długo przekonywałem Komisję Europejską, że warto zmienić te zapisy. Udało się – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Najlepsze sąsiedztwo
W niedalekiej odległości od teatru, nad Odrą, zacumowała kolejna spektakularna inwestycja współfinansowana ze środków unijnych. To Morskie Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha, które stało się nowoczesną instytucją edukacyjną umożliwiającą dzieciom i dorosłym odkrywanie sekretów nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum jest morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m.in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, ekologii czy historii. Pokazywanie różnorodnych zjawisk na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, rybołówstwem czy życiem portu sprawia, że jest to placówka unikatowa nie tylko w Europie, ale i na świecie.
Od tego roku w szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przy ul. Arkońskiej z użyciem nowoczesnego robota da Vinci operować będą urolodzy, chirurdzy, a z czasem także otolaryngolodzy