I bynajmniej nie chodzi tylko o obywateli żyjących w województwach bezpośrednio leżących nad Morzem Bałtyckim. Obchodzący w tym roku 25-lecie Program Interreg Region Morza Bałtyckiego może na pierwszy rzut oka kojarzyć się tylko z nadmorskimi regionami. To jednak wrażenie pozorne, bo mogą z niego skorzystać wszystkie polskie samorządy.
Program transnarodowy
Program Interreg Region Morza Bałtyckiego to program transnarodowy. Jest realizowany na obszarze dziewięciu krajów, z których osiem to państwa członkowskie Unii Europejskiej. Są to: Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Polska, Szwecja i część Niemiec. Dziewiąty kraj to Norwegia, a dokładnie jej część. I tylko w przypadku Norwegii oraz Niemiec ma miejsce sytuacja, że tylko część tych dwóch państw jest objęta działaniem programu. W przypadku pozostałej siódemki państw UE, w tym Polski, cała cześć ich powierzchni i wszystkie regiony są objęte programem. Oznacza to, że w przypadku Polski przedsięwzięcia we współpracy z partnerami z innych krajów mogą realizować np. miasto Gdańsk czy województwo zachodniopomorskie, jak również miasto Łódź czy województwo podlaskie.
Czytaj więcej
Polskie miasta, niezależnie od ich wielkości, mogą już szykować kolejne wnioski o dotacje z Europejskiej Inicjatywy Miejskiej. Znane są już tematy drugiego konkursu z budżetem 120 mln euro. Ogłoszono je na Europejskim Forum Miast we włoskim Turynie.
Budżet Programu Interreg Region Morza Bałtyckiego na lata 2021-2027 to ponad 235,7 mln euro, w tym 232,4 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR). Pozostała część środków to wkład Norwegii. Poziom dofinansowania dla podmiotów z UE to maksymalnie 80 proc. Dla podmiotów z Norwegii to do 50 proc.
Program podzielono na 4 priorytety: