Plac przed Dworcem Głównym w Opolu, któremu patronuje Kora, uznano za najlepszą przestrzeń publiczną w plebiscycie „Polska architektura XXL 2023”. Da się odbetonować miasto i jeszcze zdobyć uznanie?
To wyjątkowe wyróżnienie. Potwierdzenie, że da się – choć w wypadku tej modernizacji głosów krytycznych też trochę było.
Po prostu dziś krytyka „betonu” jest w modzie. W przypadku placu im. Kory stworzyliśmy go praktycznie na nowo, włącznie z likwidacją drogi, która wcześniej go przecinała w poprzek. Posadziliśmy kilkadziesiąt drzew oraz mnóstwo krzewów i bylin.
Plac „z marszu” stał się jednym z ulubionych miejsc spotkań opolan i turystów, a miasto zyskało wyjątkowej urody plac przed dworcem głównym PKP. Turystów wita teraz neon „Witamy w stolicy polskiej piosenki”.
Czytaj więcej
Władze Opola zatrudniły testerów turystycznych. Trzy osoby z całej Polski na początku wakacji przyjadą z najbliższymi do tego miasta, by ocenić co może się podobać turystom, a co nie.
Dużo jeszcze betonowych skwerów w Opolu czeka na zieleń?
W ostatnich latach sporo miejsc zamieniliśmy w obszary zielone. Zagospodarowaliśmy tereny poprzemysłowe, np. dawne śmietnisko na Kamionce Piast. Po rewitalizacji to teraz zielona perełka miasta, która w innym konkursie również otrzymała nagrodę. W miejscu dawnej cementowni stworzyliśmy boisko, plac zabaw, stanicę dla nurków, wybieg dla psów i alejki do spacerowania i jazdy na rowerze.