W tym roku Katowice posiadają tytuł Europejskiego Miasta Nauki – są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało ten zaszczyt. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Cały rok został podzielony na 50 tygodni tematycznych definiujących działania związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. W związku z nim, Katowice będą również w czerwcu br. gospodarzem EuroScience Open Forum. To odbywająca się co dwa lata konferencja będąca platformą do interdyscyplinarnej i przekrojowej debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Dodatkowo Katowice będące sercem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii cały czas, z hasłem przewodnim „Play!” są w grze o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Jednak jednym z kluczowych wydarzeń mających wpływ na dzisiejsze postrzeganie Katowic była decyzja ówczesnych władz miasta o wsparciu inicjatywy ściągnięcia do stolicy województwa śląskiego najlepszych globalnych zawodników w dyscyplinach… e-sportu. Dzisiaj Intel Extreme Masters (IEM), bo o nim mowa, czyli mistrzostwa świata w grach komputerowych połączonych z targami branży IT, to największa tego typu impreza w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku.
Gamingowa stolica Polski
O prestiżu organizacji tego wydarzenia świadczą dziesiątki tysięcy fanów w katowickim Spodku, głównej arenie wydarzenia, oraz miliony przed ekranami komputerów. Tegoroczna edycja IEM Katowice była najszybciej wyprzedaną w historii wydarzenia. Poza wyprzedanymi trybunami, starcia w „Counter-Strike 2” oglądało ponad 970 tys. widzów w szczytowym momencie transmisji. Natomiast na miejscu przez cały czas trwania wydarzenia Spodek, audytorium, w którym odbywał się turniej „StarCraft II”, oraz strefę IEM Expo w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odwiedziło ponad 65 tys. uczestników.
IEM nie jest zwykłym wydarzeniem cyklicznym, które raz do roku ożywia miasto. To swoisty katalizator dla podejmowania nowych inicjatyw, a znakomita współpraca z firmą Intel oraz ESL Polska, czyli organizatorami IEM, zaowocowała nowymi projektami. W Katowicach działa Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, a w katowickich salach koncertowych można posłuchać muzyki z najpopularniejszych gier. Powstała także ESL Arena, która jest miejscem wielu rozgrywek gamingowych, m.in. mistrzostw Polski, a także eliminacji do finałów IEM.
IEM Katowice co roku przyciąga do Spodka tysiące fanów e-sportu
Wizerunkowy sukces i miano gamingowej stolicy Polski Katowice starają się przekuć w kolejne projekty. W pobliżu zabytkowego Nikiszowca powstaje hub gamingowo-technologiczny o powierzchni 19 tys. m2.