Dwie dekady przemiany Katowic

„Wyróżniaj się albo zgiń” to nie tylko tytuł inspirującej książki autorstwa Jacka Trouta, lecz także jedna z fundamentalnych zasad marketingu konsumenckiego, ale także samorządowego.

Publikacja: 26.02.2024 09:00

W Katowicach trwają prace związane z budową hubu gamingowo-technologicznego.

W Katowicach trwają prace związane z budową hubu gamingowo-technologicznego.

Foto: Materiały prasowe

Tekst przygotowany przez Miasto Katowice

Miasta od początku istnienia zawsze rywalizowały ze sobą w wielu obszarach. Tak dzieje się także dziś i to na każdym poziomie – globalnym, regionalnym i lokalnym. Samorządowcy konkurują w zakresie przyciągania nowych mieszkańców, inwestorów, pozyskiwania środków unijnych oraz wydarzeń przykuwających ogólnokrajową czy globalną publikę. Takie działania mają trzy zasadnicze cele.

– Po pierwsze, jest to trwałe podnoszenie jakości życia w mieście m.in. poprzez zwiększoną podaż atrakcyjnych miejsc pracy, budowę nowych mieszkań czy też rozwój oferty branży przemysłu czasu wolnego.

Po drugie, prowadząc takie działania jako samorządowcy, zmierzamy do długofalowego zwiększania dochodów budżetowych, których źródłem są m.in. udział w podatkach PIT, CIT czy też podatki od nieruchomości. Trzecim celem jest natomiast wzmacnianie wartości wizerunkowej miasta i możliwość wyróżnienia się na tle innych, bo w dzisiejszym świecie nie ma miejsca na szarzyznę i przeciętność – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W WUF11 wzięli udział przedstawiciele państw z całego świata

W WUF11 wzięli udział przedstawiciele państw z całego świata

Sukcesywne budowanie pozytywnego wizerunku umożliwia gminom wykorzystywanie efektu kuli śnieżnej. Widzimy to w Katowicach, gdzie nowi inwestorzy oraz realizacja dużych eventów wykreowały popyt na nowe miejsca hotelowe i powierzchnię biurową.

W ostatnich kilku latach Katowice stały się jednym z najważniejszych ośrodków w sektorze nowoczesnych usług biznesowych. Według opublikowanego w lutym br. rankingu magazynu fDi Intelligence należącego do Financial Times Ltd. „Top 10 Large European Cities of the Future 2024 – fDi Strategy” Katowice realizują najlepszą w Polsce strategię przyciągania inwestycji zagranicznych i jedną z najlepszych spośród ośrodków miejskich w całej Europie.

Przebudowa centrum

Mówiąc o zmianie wizerunku Katowic, nie można również nie wspomnieć o przebudowie centrum tego miasta. To jedna z największych tego typu operacji, jaką kiedykolwiek podjęto w Europie Środkowej. Projekt zakładał realizację programu przebudowy systemu dróg, infrastruktury technicznej, modernizacji systemu transportu publicznego oraz rewitalizacji obszarów publicznych.

Przebudowano strefę na osi Rynek–rondo im. gen Jerzego Ziętka, a w miejscu, w którym wcześniej funkcjonowała kopalnia, utworzona została Strefa Kultury, która wraz z Międzynarodowym Centrum Kongresowym, Muzeum Śląskim oraz siedzibą Narodowej Orkiestry Polskiego Radia (NOSPR) stała się wizytówką nie tylko Katowic i regionu, ale wręcz całego naszego kraju – szczególnie wśród gości międzynarodowych wydarzeń odbywających się w tym miejscu. Budowa wspomnianej nowej siedziby NOSPR-u, z jedną z najlepszych sal koncertowych świata, przyczyniła się do uzyskania przez Katowice prestiżowego tytułu Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO.

Ważnym momentem w rozwoju Katowic było powstanie Strefy Kultury

Ważnym momentem w rozwoju Katowic było powstanie Strefy Kultury

Z kolei przyciągnięcie do Katowic w grudniu 2018 roku Szczytu Klimatycznego COP2 stało się dla miasta wizytówką i przepustką do ubiegania się o możliwość goszczenia kolejnych prestiżowych wydarzeń. W czerwcu 2022 r. Strefa Kultury gościła 11. Światowe Forum Miejskie (WUF11). W wydarzeniu osobiście uczestniczyło ponad 10 tys. osób ze 174 państw i ponad 6 tys. osób, które dołączyły online. Miejsce WUF 11 zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż jego tematem przewodnim była sprawiedliwa transformacja, której katowicka Strefa Kultury jest dobrym przykładem.

W tym roku Katowice posiadają tytuł Europejskiego Miasta Nauki – są pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej, które otrzymało ten zaszczyt. Wcześniej miano to nosiły m.in.: Barcelona, Monachium, Manchester czy Kopenhaga. Cały rok został podzielony na 50 tygodni tematycznych definiujących działania związane z przyznaniem Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. W związku z nim, Katowice będą również w czerwcu br. gospodarzem EuroScience Open Forum. To odbywająca się co dwa lata konferencja będąca platformą do interdyscyplinarnej i przekrojowej debaty na temat kultury naukowej, badań i innowacji. Dodatkowo Katowice będące sercem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii cały czas, z hasłem przewodnim „Play!” są w grze o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

Jednak jednym z kluczowych wydarzeń mających wpływ na dzisiejsze postrzeganie Katowic była decyzja ówczesnych władz miasta o wsparciu inicjatywy ściągnięcia do stolicy województwa śląskiego najlepszych globalnych zawodników w dyscyplinach… e-sportu. Dzisiaj Intel Extreme Masters (IEM), bo o nim mowa, czyli mistrzostwa świata w grach komputerowych połączonych z targami branży IT, to największa tego typu impreza w Polsce. Pierwsza edycja odbyła się w 2013 roku.

Gamingowa stolica Polski

O prestiżu organizacji tego wydarzenia świadczą dziesiątki tysięcy fanów w katowickim Spodku, głównej arenie wydarzenia, oraz miliony przed ekranami komputerów. Tegoroczna edycja IEM Katowice była najszybciej wyprzedaną w historii wydarzenia. Poza wyprzedanymi trybunami, starcia w „Counter-Strike 2” oglądało ponad 970 tys. widzów w szczytowym momencie transmisji. Natomiast na miejscu przez cały czas trwania wydarzenia Spodek, audytorium, w którym odbywał się turniej „StarCraft II”, oraz strefę IEM Expo w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odwiedziło ponad 65 tys. uczestników.

IEM nie jest zwykłym wydarzeniem cyklicznym, które raz do roku ożywia miasto. To swoisty katalizator dla podejmowania nowych inicjatyw, a znakomita współpraca z firmą Intel oraz ESL Polska, czyli organizatorami IEM, zaowocowała nowymi projektami. W Katowicach działa Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, a w katowickich salach koncertowych można posłuchać muzyki z najpopularniejszych gier. Powstała także ESL Arena, która jest miejscem wielu rozgrywek gamingowych, m.in. mistrzostw Polski, a także eliminacji do finałów IEM.

IEM Katowice co roku przyciąga do Spodka tysiące fanów e-sportu

IEM Katowice co roku przyciąga do Spodka tysiące fanów e-sportu

Wizerunkowy sukces i miano gamingowej stolicy Polski Katowice starają się przekuć w kolejne projekty. W pobliżu zabytkowego Nikiszowca powstaje hub gamingowo-technologiczny o powierzchni 19 tys. m2.

– Hub będzie skupiał przedsiębiorców związanych z branżą e-sportu i gier komputerowych oraz firmy technologiczne działające w Katowicach. To miejsce będzie przyciągało kolejne podmioty. Dużą rolę może tu odgrywać zarówno infrastruktura hubu, jak i międzynarodowa rozpoznawalność, którą przynoszą organizowane w Katowicach wydarzenia jak właśnie Intel Extreme Masters – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Cała Dzielnica Nowych Technologii obejmie tereny usytuowane wokół dwóch historycznych szybów wydobywczych kopalni „Wieczorek” – szybu Pułaski oraz szybu Poniatowski, powstałych w latach 1903–1910. W obrębie katowickiego hubu gamingowo-technologicznego zaplanowano utworzenie nowoczesnych powierzchni z przeznaczeniem na studia nagrań, laboratoria, przestrzenie co-workingowe, biura, przestrzenie wystawienniczo-eventowe, centrum edukacyjne oraz data center. To wszystko, podobnie jak utworzenie Strefy Kultury, stanie się kolejnym kamieniem milowym w rozwoju Katowic.

Tekst przygotowany przez Miasto Katowice

Tekst przygotowany przez Miasto Katowice

Miasta od początku istnienia zawsze rywalizowały ze sobą w wielu obszarach. Tak dzieje się także dziś i to na każdym poziomie – globalnym, regionalnym i lokalnym. Samorządowcy konkurują w zakresie przyciągania nowych mieszkańców, inwestorów, pozyskiwania środków unijnych oraz wydarzeń przykuwających ogólnokrajową czy globalną publikę. Takie działania mają trzy zasadnicze cele.

Pozostało 94% artykułu
Z regionów
Samorządy rozbudowują nekropolie
Z regionów
Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku