Zielona transformacja samorządów ze wsparciem PKO Banku Polskiego

Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.

Publikacja: 18.11.2024 00:01

Inwestycje w zieloną energię to jeden z obszarów, w których bank może wesprzeć lokalne władze

Inwestycje w zieloną energię to jeden z obszarów, w których bank może wesprzeć lokalne władze

Foto: AdobeStock

Materiał przygotowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim

Znalezienie partnera, który zapewni wsparcie finansowe i pomoże w zarządzaniu takimi procesami jak zrównoważony rozwój, to dla samorządów spore wyzwanie. Dlatego też z ofertą dla jednostek samorządowych wychodzą banki. Ciekawą propozycję kompleksowych rozwiązań oferuje PKO Bank Polski. Dotyczy ona wspierania sektora samorządowego w realizacji projektów infrastrukturalnych i proekologicznych.

Za wsparciem finansowym, jakie oferuje PKO Bank Polski, idzie doradztwo oraz innowacyjne narzędzia, które pomagają samorządom realizować polityki ESG (Environmental, Social, Governance). Dbałość o środowisko, odpowiedzialność społeczna i transparentne zarządzanie nie są dziś jedynie wymogami regulacyjnymi. To konieczność – przy założeniu, że chce się budować trwałe wartości dla lokalnych społeczności.

Tymczasem koszty energii rosną, infrastruktura wymaga modernizacji, jednostki samorządowe muszą też brać pod uwagę wymóg redukcji emisji. To wszystko potrzebuje stabilnego źródła finansowania. Dobra wiadomość jest taka, że władze samorządowe nie muszą już same mierzyć się z tymi wyzwaniami. Odpowiedzią na ich potrzeby są bankowe oferty różnorodnych produktów finansowych, które wspierają inwestycje samorządowe w obszarze proekologicznym.

W ostatnich latach znaczącą popularność zyskały kredyty typu Sustainability-Linked Loan; ich warunki finansowania są bezpośrednio powiązane z realizacją celów ESG. Dzięki realizacji wskaźników zrównoważonego rozwoju koszty kredytu mogą być obniżone. Produkt będzie zyskiwał na popularności również w gronie spółek, których właścicielami są samorządy.

Główną rolą banku jest też wsparcie samorządów w zrównoważonym zarządzaniu finansami. Oferowane produkty dotyczą konkretów: leasing na zeroemisyjne pojazdy, kredyty na modernizację energetyczną budynków publicznych. Przykładem takiego wsparcia jest finansowanie przez PKO Bank Polski zakupów nowoczesnych pociągów dla kolei czy zeroemisyjnych autobusów dla polskich miast.

Jednak zrównoważony rozwój prócz inwestycji wymaga też odpowiednich narzędzi, które usprawnią codzienną działalność. W ofercie PKO Banku Polskiego dla samorządów znajdują się m.in. usługi konsolidacji sald, które pomagają efektywnie zarządzać finansami, czy identyfikacja wpłat przy użyciu rachunków wirtualnych, która ułatwia rozliczenia z mieszkańcami.

Atrakcyjne źródło finansowania inwestycji i infrastruktury, czyli obligacje komunalne

By poradzić sobie z wyzwaniami finansowymi i inwestycyjnymi potrzebami, które wciąż rosną, polskie samorządy coraz częściej sięgają po obligacje komunalne, traktując je jako sposób na finansowanie projektów infrastrukturalnych. W 2023 roku wartość wyemitowanych obligacji komunalnych osiągnęła rekordowy poziom: polskie samorządy wyemitowały obligacje na ponad 9 miliardów złotych.

Zdaniem Marcina Święcickiego, kierownika zespołu transakcji samorządowych w PKO Banku Polskim, samorządy napotykają dziś kumulację kilku czynników, które powodują większe zapotrzebowanie na finansowanie. – Jest to między innymi zakończenie kadencji samorządowej, spadek dochodów w wyniku reform podatkowych, a także finalizacja projektów unijnych z obecnej perspektywy finansowej – mówi ekspert.

Obligacje komunalne oferują samorządom liczne korzyści. Ich oprocentowanie jest uzależnione od WIBOR, z niewielką marżą – a to czyni je konkurencyjnymi wobec kredytów. Obligacje są dla samorządów szczególnie atrakcyjne właśnie ze względu na długoterminowy charakter spłat oraz elastyczność ich wykupu.

Zdaniem ekonomistów samorządy preferują obligacje także dlatego, że w przeciwieństwie do kredytów ich emisja nie podlega ustawie o zamówieniach publicznych. Dzięki temu samorządy mogą wybrać organizatora emisji w formie konkursu, unikając przy tym ryzyka przedłużających się procedur przetargowych. To pozwala im na szybki dostęp do potrzebnych środków. Ponadto odsetki od obligacji są zazwyczaj płatne dwa razy do roku – dlatego samorządy mogą lepiej dostosować termin spłat do cyklicznych wpływów z podatków.

Warto tu wspomnieć, że obligacje komunalne, choć uważane za bezpieczne papiery wartościowe, dla inwestorów detalicznych są zazwyczaj niedostępne. A mogłyby one dla wielu obywateli stanowić atrakcyjną alternatywę inwestycyjną, szczególnie ze względu na ich niski poziom ryzyka. Włączenie inwestorów indywidualnych mogłoby też wspierać lokalny patriotyzm ekonomiczny, gdyż mieszkańcy zyskaliby możliwość wsparcia finansowego rozwoju swoich miast i gmin.

Współpraca na rzecz rozwoju transportu publicznego

Jednym z najbardziej znaczących przykładów współpracy PKO Banku Polskiego z samorządami są transakcje wspierające rozwój transportu publicznego. W sierpniu tego roku PKO Bank Polski sfinalizował umowę kredytową z Kolejami Dolnośląskimi na zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych Elf II, wyprodukowanych przez Pesę Bydgoszcz. Dzięki tej inwestycji park taborowy Kolei Dolnośląskich powiększy się o dziesięć nowoczesnych pojazdów, które będą kursować na liniach zelektryfikowanych, zwiększając komfort podróży i wzmacniając połączenia w regionie, przyczyniając się do poprawy jakości życia mieszkańców. PKO Bank Polski odgrywa również ważną rolę w finansowaniu Kolei Mazowieckich. We wrześniu tego roku bank, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), udzielił finansowania konsorcjalnego na zakup 75 nowych, pięcioczłonowych pojazdów elektrycznych typu FLIRT. Będą one obsługiwać linie w województwie mazowieckim. Dla mieszkańców Mazowsza oznacza to możliwość korzystania z nowoczesnych i ekologicznych środków transportu. To jest istotny wkład w rozwój regionalnej infrastruktury kolejowej.

Transakcje te pokazują, jak bank może wspierać samorządy w realizacji ich długoterminowych celów inwestycyjnych i zrównoważonego rozwoju. Ponad 2,4 mld zł finansowania udzielonego na inwestycje w samorządowy transport kolejowy potwierdza wiodącą pozycję PKO Banku Polskiego na rynku pod względem finansowania projektów infrastrukturalnych.

„Numer 1 i kropka”, czyli nowa strategia PKO Banku Polskiego

Rynek wciąż się zmienia, a oczekiwania klientów rosną – biorąc pod uwagę te podstawowe czynniki, PKO Bank Polski pod hasłem „Numer 1 i kropka” zaprezentował nową i ambitną strategię na lata 2025–2027. Celem nadrzędnym jest umocnienie pozycji banku jako lidera sektora finansowego w Polsce, również w obszarze współpracy z klientami sektora publicznego. Stawiając na wzrost i rozwój, bank wykorzystuje swoje atuty największej i najsilniejszej grupy finansowej w kraju.

Strategia opiera się na siedmiu filarach, które mają wspierać bank w zaspokajaniu potrzeb klientów, umacnianiu pozycji rynkowej i przyspieszeniu transformacji technologicznej. Zmodyfikowany model biznesowy dostosowuje się do aktualnych trendów geopolitycznych, społecznych i technologicznych. Bank chce być numerem jeden w kategorii instytucji finansowych dla klientów – w tym dla sektora samorządowego, pracowników, akcjonariuszy i dla Polski.

Ważnym aspektem strategii PKO Banku Polskiego jest wsparcie transformacji energetycznej Polski. W ramach sektora bank planuje pokryć ponad 20 procent zapotrzebowania na finansowanie inwestycji związanych z zieloną energią.

Nowa strategia PKO Banku Polskiego jasno wskazuje, że bank chce się jeszcze mocniej zaangażować w rozwój polskiej gospodarki. A polega to z jednej strony na zacieśnianiu relacji z klientami indywidualnymi, przedsiębiorcami czy samorządami, ale przede wszystkim chodzi też o dostarczanie im narzędzi, które pomogą sprostać wyzwaniom przyszłości. Na tym polega nowoczesne podejście: wspierać lokalne potrzeby i otwierać drogę do takich rozwiązań, które pozwalają na rozwój zgodny i z duchem czasu, i z nieustannie zmieniającym się światem.

Maria Szpakowska

OPINIA:

Anna Węgrzanowska - dyrektor Biura Klienta Sektora Publicznego w PKO Banku Polskim

Ze względu na zakres swoich zadań i kompetencji samorządy od zawsze są motorem zmian. We współczesnym świecie rośnie ich rola i odpowiedzialność za utrzymanie prośrodowiskowych trendów, takich jak niskoemisyjność czy gospodarka obiegu zamkniętego. Realizując inwestycje w obszarze transportu zbiorowego, gospodarki wodno-ściekowej czy gospodarki odpadami, to właśnie sektor samorządowy odpowiada za strategiczne zmiany ważne dla jakości życia każdego z nas. PKO Bank Polski jako partner finansowy i lider polskiej bankowości aktywnie uczestniczy w finansowaniu inwestycji realizowanych przez województwa, miasta, gminy i powiaty. Chcemy być partnerem numer jeden w finansowaniu infrastruktury sektora samorządowego, ale swoją rolę widzimy znacznie szerzej. Dlatego proponujemy również wsparcie i strategiczne doradztwo w zakresie oceny inwestycji pod kątem zgodności z wytycznymi ESG oraz przy wyborze optymalnego modelu finansowania.

Materiał przygotowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim

Materiał przygotowany we współpracy z PKO Bankiem Polskim

Znalezienie partnera, który zapewni wsparcie finansowe i pomoże w zarządzaniu takimi procesami jak zrównoważony rozwój, to dla samorządów spore wyzwanie. Dlatego też z ofertą dla jednostek samorządowych wychodzą banki. Ciekawą propozycję kompleksowych rozwiązań oferuje PKO Bank Polski. Dotyczy ona wspierania sektora samorządowego w realizacji projektów infrastrukturalnych i proekologicznych.

Pozostało 95% artykułu
Materiał Partnera
…by szkoła po deformie nie runęła w przepaść
Z regionów
Samorządy mają ESG w DNA
Z regionów
Dolny Śląsk zaprasza na zwiedzanie po królewsku
Z regionów
Biało-czerwone ulice. Cała Polska uczci Święto Niepodległości
Materiał Promocyjny
Ładowanie samochodów w domu pod każdym względem jest korzystne
Z regionów
Nietypowe atrakcje na miejskich basenach