Czym jest zrównoważony rozwój? Najbardziej popularna definicja zrównoważonego rozwoju określa go jako rozwój, w którym potrzeby obecnego pokolenia mogą być zaspokojone bez umniejszania szans przyszłych pokoleń na ich zaspokojenie. Obszary składające się na zrównoważone działanie to kwestie środowiskowe (ang. Environmental, E), społeczne (ang. Social, S) i z zakresu ładu korporacyjnego (ang. Governance, G).
Obowiązków brak, ale działania są
Choć jednostki samorządu terytorialnego (dalej: JST) formalnie nie mają bezpośredniego obowiązku raportowania zagadnień zrównoważonego rozwoju, realizują wiele zadań wpisujących się idealnie w kryteria ESG. JST prowadzą działania w zakresie ochrony środowiska, edukacji, transportu publicznego czy gospodarki odpadami. Wiele organizacji będzie musiało istotnie zmienić swoją kulturę organizacyjną, aby spełniać kryteria ESG. Samorządy mają ESG w DNA, bo już teraz dbają o społeczeństwo i środowisko poprzez swoje codzienne działania. Oczywiście można zauważyć istotne różnice w poziomie zaangażowania w kwestie społeczne i środowiskowe w różnych JST w Polsce, jednak ze względu na wiele nowych regulacji samorządy będą musiały bardziej świadomie wdrażać zasady ESG. Dostosowanie działań do wymogów związanych ze zrównoważonym rozwojem będzie konieczne, aby pozyskiwać niektóre środki finansowe, których otrzymanie jest uzależnione od spełnienia kryteriów ESG. Przykładowo zasada „nie czyń poważnych szkód” w ramach Krajowego Planu Odbudowy wymaga od samorządów jasnego przedstawienia, czy spełniają kryteria środowiskowe.
Czytaj więcej
Wydarzenia w skali globalnej wpływają też na działania władz lokalnych. – Dziś priorytetem jest szeroko pojęte bezpieczeństwo – przekonuje prof. Jerzy Buzek, przewodniczący kapituły Rankingu Samorządów.
Samorządy mają narzędzia
JST zostały wyposażone w instrumenty, dzięki którym mogą realnie wpływać na takie kwestie, jak ograniczanie emisji CO2, dbanie o zasoby wodne, ochrona przyrody, a także dobrostan społeczeństwa lokalnego. Instrumenty te to m.in. zielone zamówienia publiczne. Zielone zamówienia publiczne to zasady zamówień preferujące towary, usługi i roboty budowlane mające mniejszy negatywny wpływ na środowisko w trakcie całego cyklu życia w porównaniu z tradycyjnymi produktami o podobnym przeznaczeniu. Zamawiający, w tym samorządy, może wymagać określonych cech związanych z oddziaływaniem na środowisko, na przykład niskoemisyjności zamawianych pojazdów. Zielone zamówienia publiczne są regulowane w Polsce przez Prawo zamówień publicznych, które umożliwia uwzględnienie kryteriów jakościowych, w tym środowiskowych, w opisie przedmiotu zamówienia, warunkach udziału w postępowaniu oraz kryteriach oceny oferty.
Czytaj więcej
Najważniejsze priorytety dla władz lokalnych to równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska – deklarują zgodnie laureaci Rankingu Samorządów 2024. Wszystko po to, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej.