Dolny Śląsk zachęca do zgłębiania swoich tajemnic

Region jest prawdziwą kopalnią sekretów i intrygujących historii kryjących się pod ziemią. Miłośnicy tajemnic sprzed lat znajdą tu bogactwo bunkrów, sztolni i jaskiń.

Publikacja: 23.10.2023 09:00

Wśród obiektów naturalnych tworzących Szlak Tajemniczych Podziemi jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletn

Wśród obiektów naturalnych tworzących Szlak Tajemniczych Podziemi jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

Foto: mat. pras.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Dolny Śląsk to nie tylko wspaniałe góry, trasy piesze i rowerowe, nowoczesne obiekty sportowe i zamki. Jedną z wizytówek regionu są także podziemne szlaki, które przyciągają swoją różnorodnością i tajemniczością. Można tu zagłębić się w średniowieczne sztolnie, sekretne podziemia projektu „Riese”, owiane legendą podziemia zamków czy nowe korytarze Jaskini Niedźwiedziej.

Podziemia Dolnego Śląska – zwłaszcza po niedawnym powrocie zainteresowania legendą o złotym pociągu – rozpalają wyobraźnię już nie tylko zdeklarowanych poszukiwaczy skarbów, lecz także szerokiego grona miłośników historii i podróży. Intrygujące podziemne labirynty twierdz i zamków czy korytarze nieczynnych już kopalni, które w górzystych partiach regionu drążono w zboczach w poszukiwaniu złóż, skrywają jeszcze niejedną tajemnicę i nierozwiązaną zagadkę.

– Słynny złoty pociąg, mroczne korytarze jaskiń czy sekrety średniowiecznych zamków – chyba każdy słyszał o tajemnicach, jakie od wieków kryją się na Dolnym Śląsku. Serdecznie zapraszam wszystkich, którzy chcieliby je odkryć, na Szlak Tajemniczych Podziemi. To gwarancja wspaniale spędzonego czasu dla wszystkich podróżników, bez względu na wiek – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Aby zachęcić gości do odwiedzenia regionu jesienią, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przygotował nową akcję promującą odkrywanie podziemnych tajemnic w regionie.

– Zauważyliśmy, że w październiku i listopadzie następuje znaczący spadek ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku. Rozpoczęliśmy więc akcję promocyjną „Zgłębiaj tajemnice”, żeby pokazać, że nasz region jest atrakcyjny przez cały rok. Jesień w Sudetach jest przepiękna, ale może być też kapryśna, dlatego proponujemy wycieczki do miejsc, które zachwycą turystów bez względu na pogodę – wyjaśnia Krzysztof Maj, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Szlak Tajemniczych Podziemi

Jedną z propozycji obejmujących podziemne atrakcje jest właśnie wycieczka wspomnianym już Szlakiem Tajemniczych Podziemi, która obejmuje jedne z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w województwie. To dosłownie i w przenośni niesamowita podróż w głąb dolnośląskiej ziemi – odkrywa się ją bowiem poprzez lokalne i fascynujące historie, które czekają na śmiałków gotowych je poznać.

Dolnośląski Szlak Tajemniczych Podziemi zrzesza różnorodne atrakcje o kilku wspólnych cechach – wszystkie są mroczne i arcyciekawe.

Twierdza Kłodzko góruje nad miastem i przyciąga miłośników fortyfikacji. Warto wspomnieć także o arc

Twierdza Kłodzko góruje nad miastem i przyciąga miłośników fortyfikacji. Warto wspomnieć także o arcyciekawej podziemnej trasie w Kłodzku.

mat. pras.

Wśród nich są: kopania złota w Złotym Stoku, kopalnia niklu, chryzoprazu i opalu, podziemna trasa turystyczna w Kłodzku, stara kopalnia w Wałbrzychu, podziemia zamku Książ, Podziemne Miasto Osówka, kopalnia Nowa Ruda, Kopalnia św. Jana w Krobicy, Kopalnia Uranu w Kletnie, obiekty „Riese” czy Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.

Perła Gór Izerskich

Warto przybliżyć choćby kilka z miejsc na szlaku. Jednym z nich jest Kopalnia św. Jana w Krobicy. To jeden z najstarszych tego typu obiektów w Polsce, ilustrujący górnicze dziedzictwo Dolnego Śląska. Dziś to ciągle jeszcze nieco niedoceniona perła Gór Izerskich.

Podziemna Trasa Turystyczna w tym miejscu powstała na podstawie zespołu historycznych wyrobisk górniczych, gdzie wydobycie prowadzono przez kilka stuleci, w latach 1576–1816. Prowadzi po malowniczej, bajecznie barwnej XVIII-wiecznej Sztolni św. Leopolda oraz XVI-wiecznej Kopalni św. Jana.

Podczas zwiedzania kopalni można zobaczyć zachowane historyczne pozostałości wyrobisk eksploatacyjnych rudy cyny, ślady ręcznego wydobycia kruszców oraz eksponaty muzealne nawiązujące do tradycji górniczych Gór i Pogórza Izerskiego.

Fascynujące ślady obiektów militarnych

Szeroko znane są za to podziemia w zamku Książ. Na głębokości 50 metrów pod zamkiem przygotowana została półkilometrowa trasa. Intryguje ona swoją historią z okresu II wojny światowej oraz tajemnicą zaginionego złotego pociągu. Odwiedzający oglądają tu m.in. potężną wybetonowaną halę, korytarze wykute w surowej skale oraz poboczne komory bunkra.

Zapiski Alberta Speera, architekta Adolfa Hitlera, oraz inne dostępne dokumenty wskazują, że nie jest wykluczone, iż tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię jak ta, która jest dzisiaj znana – 3200 mkw.

Słynne są także Sztolnie Walimskie tworzące kompleks Rzeczka „Riese”. To jeden z siedmiu podziemnych kompleksów projektu „Riese”.

Podziemia zamku Książ zajmują ważne miejsce na Szlaku Tajemniczych Podziemi

Podziemia zamku Książ zajmują ważne miejsce na Szlaku Tajemniczych Podziemi

mat. pras.

Od 1943 r. w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę prace budowlane pod kryptonimem „Riese” („Olbrzym”). Budowa nigdy nie została ukończona, a jej pozostałością jest szereg obiektów owianych mgłą tajemnicy. Do dziś nie znamy ich przeznaczenia. Według jednej z hipotez po ukończeniu prac Niemcy planowali rozlokować tutaj naukowców pracujących nad wunderwaffe i prototypem bomby atomowej. Inna mówi, że miała tu być kwatera dla Naczelnego Dowództwa III Rzeszy.

Kolejnym miejscem związanym z kompleksem jest Podziemne Miasto Osówka. Ale nie tylko. Stopień zaawansowania przeprowadzonych tu prac stawia znajdujące się tu budowle naziemne na pierwszym miejscu pod względem najbardziej wykończonych naziemnych części projektu „Riese”. Zdaniem wielu pasjonatów tajemnic z przeszłości to właśnie w tej w okolicy ukryto złoty pociąg i ciężarówki ze złotem Wrocławia.

Przygotowano tutaj dwie opcje zwiedzania. Są to trasa historyczna – zwiedzanie z przewodnikiem 1200 m korytarzy, hal i wyrobisk z 1945 r. – oraz trasa ekstremalna – zwiedzanie podziemi z przewodnikiem połączone z przeprawą łódką desantową i pokonywaniem korytarzy poszukiwaczy skarbów.

Najdłuższa jaskinia

Wśród obiektów naturalnych tworzących Szlak Tajemniczych Podziemi jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Jest ona najdłuższą jaskinią w polskiej części Sudetów. Ze względu na unikalną i dobrze zachowaną szatę naciekową uchodzi za najpiękniejszą w Polsce.

Położona jest w Masywie Śnieżnika, w dolinie rzeki Kleśnicy. Odkryta została podczas eksploatacji kamieniołomu marmuru w 1966 r. w pobliżu wsi Kletno. Łączna długość korytarzy wynosi tu ok. 5 km. Ich część została udostępniona dla ruchu turystycznego w 1983 r.

Dostępna jest także trasa ekstremalna, czyli wejścia w stare, dolne partie jaskini. To okazja, by zobaczyć jaskinię oczami grotołaza. Zwiedzanie jest możliwe po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Warto wspomnieć także o podziemnej trasie w Kłodzku. Korytarze i tunele pod ulicami miasta drążono od XIII do XVII wieku z przeznaczeniem na magazyny. Komory miały głębokość nawet 30 m, a niska temperatura pozwalała na długo zachować świeżość produktów spożywczych. Dzięki temu zyskały one sławę nie tylko w najbliższej okolicy, ale również wzdłuż Bursztynowego Szlaku.

W piwnicach kłodzkich leżakowało także słynne piwo kłodzkie. W czasie wojen podziemne komory wykorzystywane były w celach obronnych jako schrony. Trasa liczy ok. 600 m długości i jest jedną z najciekawszych w Polsce.

Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego

Z regionów
Samorządy rozbudowują nekropolie
Z regionów
Śląsk wyludnia się najmocniej ze wszystkich województw
Z regionów
Gminy urosną kosztem sąsiadów. A niektórym odbiorą swoje tereny
Z regionów
Kraków jak Amsterdam. Też już ma nocnego burmistrza
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Z regionów
Krajobraz po burzy w małopolskim sejmiku