Biegnij Warszawo po raz piętnasty

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano stan przygotowań do 15. edycji Biegnij Warszawo – jednego z największych i najpopularniejszych w Polsce biegów masowych. Wydarzenie, organizowane wraz z imprezą towarzyszącą Maszeruję-Kibicuję, odbędzie się w sobotę 30 września.

Publikacja: 25.09.2023 09:00

Organizatorzy biegu chcą promować bieganie i aktywność fizyczną, a także Warszawę jako miejsce przyj

Organizatorzy biegu chcą promować bieganie i aktywność fizyczną, a także Warszawę jako miejsce przyjazne biegaczom

Foto: MARCIN SZAJNFELD

Tekst przygotowany przez Klub Biegacza "Sporting"

Po raz pierwszy w historii miłośnicy biegania finiszować będą na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do zaprezentowania trzeciej edycji Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino, który zorganizowany zostanie 18 maja 2024 r., dla uczczenia 80. rocznicy legendarnej batalii 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa.

– Jestem szczęśliwy i wzruszony, że podczas jednej konferencji prasowej zaprezentowaliśmy dwa niezwykle bliskie mojemu sercu wydarzenia. To dla mnie wielkie wyróżnienie, ale i zobowiązanie, że mogę realizować swoje marzenia zarówno jako popularyzator aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia, jak i organizator marszu upamiętniającego bohaterów spod Monte Cassino – powiedział Bogusław Mamiński, dyrektor wszystkich edycji Biegnij Warszawo oraz współorganizator Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino.

Organizatorzy Biegnij Warszawo zawsze dbają o dodatkowe urozmaicenia dla biegaczy i kibiców. Nie inaczej będzie i w tym roku – na trasie przygotowane będą wysepki z grającymi na żywo muzykami, a bezpośrednio po ukończeniu biegu każdy będzie mógł wygrawerować na pamiątkowym medalu uzyskany czas. Nowością podczas tegorocznej, jubileuszowej edycji wydarzenia, będzie m.in. przejazd po trasie biegu 200 kolarzy z sekcji Legii Warszawa, którzy wystartują 15 minut przed biegnącymi, a na odcinku specjalnym pomiędzy czwartym a szóstym kilometrem będą mieli możliwość pościgać się na czas.

– W peletonie pojedzie m.in. mój włoski przyjaciel Antonio Tortolano – prezes Stowarzyszenia Sportowego Aprocis w Cassino. Ale to niejedyny włoski akcent w tym roku. Do Warszawy przyjedzie też burmistrz Cassino Enzo Salera, żeby zapowiedzieć odsłonięcie w jego mieście w 80. rocznicę legendarnej bitwy pomnika gen. Władysława Andersa. W miasteczku biegowym przy stadionie Legii Warszawa, której barwy reprezentowałem jako zawodnik, wystąpi także niewidząca włoska piosenkarka Annalisa Minetti, laureatka Festiwalu w San Remo w 1998 roku, ale też medalistka igrzysk paraolimpijskich. Po występie Annalisa, razem z przewodnikiem, weźmie udział w biegu – dodał Mamiński.

Dystans 10 kilometrów przebiegną uczestnicy Biegnij Warszawo

Dystans 10 kilometrów przebiegną uczestnicy Biegnij Warszawo

mat.pras.

Biegnij Warszawo od wielu lat może liczyć na sprawdzonych partnerów, bez których zorganizowanie tak dużej imprezy nie byłoby możliwe. Od lat jako sponsor główny wydarzenie wspiera ING Bank Śląski SA.

– Kiedy zaczynaliśmy w 2013 roku współpracę z Biegnij Warszawo, nasza Pomarańczowa Drużyna liczyła zaledwie 183 biegaczy. W tym roku pobiliśmy rekord zapisów – w Maszeruję-Kibicuję wystartuje ponad 4000 pracowników banku, a z 10-kilometrową trasą biegu zmierzy się prawie 1400 osób. Tradycyjnie biegamy i maszerujemy dla Fundacji ING Dzieciom. W zeszłym roku przekazaliśmy 105 600 zł na realizację programu Fundacji ING Dzieciom – Pomarańczowa Siła. Biegnij Warszawo to nasz flagowy event promujący wellbeing, poprzez który zachęcamy naszych pracowników do zdrowego trybu życia i uprawiania sportu – powiedział Piotr Utrata, rzecznik prasowy banku.

Cele organizatorów biegu – upowszechnianie biegania, promocja aktywności fizycznej i Warszawy jako miasta przyjaznego dla biegaczy – są zbieżne z celami stołecznego ratusza, który w naturalny sposób wspiera imprezę.

– Biegnij Warszawo to jest morze radości, które przebiega ulicami stolicy. To coś niesamowitego być partnerem i częścią tego biegu. Brałem udział w tym wydarzeniu jako administracja, jako kibic i w ostatnim czasie jako uczestnik. Warto zachęcić wszystkich mieszkańców stolicy, żeby w sobotę 30 września przyszli i kibicowali tym, którzy podjęli wyzwanie i pobiegną na 10 kilometrów. Tym bardziej że wstęp na teren Stadionu Miejskiego Legii Warszawa, gdzie bieg się kończy, będzie ogólnodostępny i bezpłatny – powiedział Janusz Samel, dyrektor biura sportu i rekreacji m.st. Warszawy.

Kolejnym wieloletnim partnerem warszawskiej imprezy jest obchodząca w tym roku swoje 30-lecie Akademia Leona Koźmińskiego.

– Jako rektor uczelni jestem przeszczęśliwy, że możemy w tym roku znowu stworzyć wspólnie wspaniałą imprezę. Koźmiński to społeczność 60 tysięcy absolwentów i 12 tysięcy studentek i studentów. Będziemy wśród nich, ale także za granicą bardzo szeroko promowali ten cudowny event. Uczestnictwo w Biegnij Warszawo traktujemy jako możliwość promowania Warszawy jako wspaniałego miejsca do studiowania i rozwoju, a także jako cudowną egzemplifikację, czym jest ta społeczność, w której na co dzień funkcjonujemy – energią, endorfiną i pozytywnym spojrzeniem na rzeczywistość – powiedział prof. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Drugim tematem konferencji była prezentacja trzeciej edycji Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino, który odbędzie się 18 maja 2023 r.

– Podobnie jak w latach ubiegłych uczestnicy wyruszą na trasę marszu z centrum miasta Cassino. Dalej droga poprowadzi pod górę do Polskiego Cmentarza Wojennego, poprzez Drogę Polskich Saperów, wzgórze „Widmo”, „Gardziel”, aż po strategiczne wzgórze 593, zwane „Górą Ofiarną”. Każdy, kto tu dotrze, otrzyma pamiątkowy medal. Maksymalna liczba uczestników, którzy mogą wziąć udział w marszu, jest symboliczna i wynosi 1057, bo tylu właśnie zidentyfikowanych polskich żołnierzy pochowanych jest na Polskim Cmentarzu Wojennym na wzgórzu Monte Cassino. Wśród swoich żołnierzy kazał się także pochować generał Anders. Bardzo się cieszę, że na 80. rocznicę bitwy w centrum Cassino stanie też pomnik dowódcy 2. Korpusu Polskiego – powiedział Mamiński.

Zapisy na przyszłoroczną edycję Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino rozpoczną się już 1 października 2023 r. Rejestrować można się będzie wyłącznie przez stronę www.montecassinotrek.pl.

W konferencji prasowej uczestniczył także multimedalista imprez mistrzowskich w biegach na 800 i 1500 metrów Marcin Lewandowski.

– Jestem nie tylko ambasadorem Biegnij Warszawo 2023, tegorocznej edycji Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino, ale także cały czas jestem zawodowym żołnierzem Wojska Polskiego. Wszystko to się fajnie łączy w jedną całość. Dzięki Bogusławowi Mamińskiemu zostałem zaangażowany w trekking na Monte Cassino i była to dla mnie wyjątkowa chwila. Oczywiście, wystartuję też w Biegnij Warszawo, bo jak na byłego lekkoatletę przystało, nie boję się takich wyzwań – im więcej, tym lepiej, im trudniej, tym łatwiej – powiedział Marcin Lewandowski.

O Biegnij Warszawo

Biegnij Warszawo to jeden z największych w Polsce biegów masowych na dystansie 10 km, którego trasa prowadzi przez najbardziej znane i rozpoznawalne miejsca w stolicy. W latach 2005–2007 impreza nosiła nazwę Run Warsaw, a długość trasy wynosiła początkowo 5 kilometrów. W roku 2008 bieg odbył się w ramach globalnej edycji Nike Human Race już na dystansie 10 kilometrów. Od roku 2009 organizowany jest nieprzerwanie pod nazwą Biegnij Warszawo, a organizatorem wydarzenia od pierwszej edycji jest Klub Biegacza Sporting Bogusława Mamińskiego, wicemistrza świata i Europy w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. W tym roku odbywa się już 15. edycja wydarzenia, którego celem jest promocja zdrowia i popularyzacja systematycznej aktywności fizycznej. Każdego roku w Biegnij Warszawo uczestniczy kilka tysięcy entuzjastów uprawiających sport rekreacyjnie.

O Maszeruję-Kibicuję

Maszeruję-Kibicuję to wydarzenie towarzyszące Biegnij Warszawo, organizowane od 2010 roku. Jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które chcą dopingować innych, samemu także będąc w ruchu. Polega na przejściu marszem 5-kilometrowej pętli wyznaczonej obok trasy biegu. Uczestniczą w nim aktywni kibice, którzy chcą dopingować biegnących, ale nie czują się jeszcze na siłach, aby sami przebiec dystans 10 kilometrów.

O Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino

Pomysł powstania „Szlaku historycznego bitwy o Monte Cassino” powstał z inicjatywy dyrektora Wojskowego Instytutu Wydawniczego Macieja Podczaskiego i został zrealizowany we współpracy z samorządem miasta Cassino. 12-kilometrowa ścieżka historyczno-edukacyjna, która biegnie tą samą trasą, którą w 1944 r. wzgórze zdobywali żołnierze 2, Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, została uroczyście otwarta 18 maja 2022 roku. Drogę oznakowano 12 tablicami, ustawionymi w symbolicznych miejscach związanych z walką Polaków o wzgórze. Umieszczono na nich informacje po polsku, włosku i angielsku, a także zdjęcia i mapy sytuacyjne. Konsultantem projektu był znany historyk prof. Zbigniew Wawer. Na inaugurację ścieżki zorganizowano m.in. Trekking Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino i postanowiono, że marsz będzie odbywać się cyklicznie, w każdą rocznicę bitwy.

Więcej informacji udzieli:

Sławek Rykowski, rzecznik prasowy Biegnij Warszawo.

media@biegnijwarszawo.pl

Rejestracja na „Biegnij Warszawo" i „Maszeruję-Kibicuje" odbywa się wyłącznie online: https://www.biegnijwarszawo.pl/startmeta/bw23/.

Zapisy przyjmowane są do piątku, 29 września 2023 r. do godz. 23.59.

Tekst przygotowany przez Klub Biegacza "Sporting"

Tekst przygotowany przez Klub Biegacza "Sporting"

Po raz pierwszy w historii miłośnicy biegania finiszować będą na Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Spotkanie z dziennikarzami było też okazją do zaprezentowania trzeciej edycji Trekkingu Szlakiem Historycznym Bitwy o Monte Cassino, który zorganizowany zostanie 18 maja 2024 r., dla uczczenia 80. rocznicy legendarnej batalii 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa.

Pozostało 95% artykułu
Z regionów
Wojna Rosji z Ukrainą sprawi, że autobusy w Polsce będą jeździć rzadziej?
Z regionów
Półkolonie w swoim mieście. Samorządy przygotowują wypoczynek dla najmłodszych
Z regionów
Jak Polska świętuje wstąpienie do Unii Europejskiej
Materiał partnera
Niebanalne podróże po Mazowszu. Doskonały wybór na majówkę
Materiał partnera
Sen o niekończących się szutrach