Aktualizacja: 21.11.2024 13:07 Publikacja: 20.02.2022 15:32
Bezzałogowce wykonujące misje w sposób automatyczny to już nieodległa przyszłość polskich miast Artur Szymczyk zastępca prezydenta miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju Posiadamy już pierwsze doświadczenia w wykorzystywaniu dronów do realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska. Straż miejska korzysta z drona do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Udział w projekcie organizowanym przez PAŻP stanowi dla Lublina szansę, by stać się w przyszłości prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co daje kolejne możliwości rozwoju dla miasta. PAŻP opracuje koncepcję organizacji lotów w danym obszarze oraz zainstaluje urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych. Powstanie koncepcji lotów dla Lublina i Jastkowa zaplanowano na lata 2022–2028. Ewa Weber zastępczyni prezydenta Gliwic Gliwice chcą być postrzegane jako jeden z liderów idei smart city. Na co dzień posługujemy się całą gamą nowoczesnych rozwiązań z zakresu IT. W bieżącym zarządzaniu miastem korzystamy z innowacyjnych systemów informacji przestrzennej i obiegu korespondencji. Mamy jeden z najnowocześniejszych w Polsce inteligentnych systemów zarządzania ruchem. Właśnie rozpoczynamy prace nad elektronicznym systemem zarządzania wodami opadowymi. Wdrożenie systemu zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi na terenie miasta wpisuje się w zakładane cele. To krok do stania się prawdziwie inteligentnym miastem.
Foto: mat.pras.
Jeszcze w I połowie br. w Sosnowcu ruszą pierwsze testy automatycznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w ścisłej tkance miejskiej – dowiedziało się „Życie Regionów”. W projekt zaangażowane są Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
Ale na tym nie koniec. Wkrótce mają się rozpocząć bowiem pilotażowe projekty dronowe w trzech konsorcjach w Polsce, z udziałem miast i gmin. Eksperci nie mają wątpliwości, że mocne zaangażowanie samorządów w rozwój innowacyjnych technologii BSP może stać się impulsem do prawdziwej rewolucji nad naszymi głowami.
Czy inteligentne parkingi pomogą rozwiązać problem z brakiem miejsc do parkowania? Samorządowcy z Zakopanego i Krakowa mają nadzieję, że tak.
Do końca przyszłego roku system miejskiego monitoringu w Łodzi wzbogaci się o 421 nowych kamer, które zostaną zamontowane w centrum miasta. Podobne inwestycje mają w planach także inne samorządy.
Osoba starsza potrzebuje doraźnej pomocy? W urzędzie gminy pojawił się agresywny intruz – to przykładowe problemy, z którymi można będzie sobie poradzić z wykorzystaniem rodzimych technologii.
Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i kolejnych czyhających zagrożeń?
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Jakość e-sprzętu, który trafia do sklepów i hurtowni, a potem na ulice polskich miast, pozostawia wiele do życzenia. W efekcie korzystający z niego nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie.
W Rankingu Samorządów 2024 zwyciężyły Dąbrowa Górnicza, Łeba i gmina Sulmierzyce. Czym się wyróżniły?
Gimnazjów nie przywrócimy. Ale obecny system małych szkół odpowiada potrzebom rodziców, a nie potrzebom uczniów.
Zarządzanie finansami, emisja obligacji, wsparcie transformacji energetycznej – jest wiele pól współpracy, na których bank może pomóc samorządom w sprostaniu wyzwaniom współczesności.
Jak co roku znaczącym parametrem oddziaływującym na wyniki rankingu samorządów są dane dotyczące dochodów własnych.
Zrównoważony rozwój, transformacja energetyczna, Europejski Zielony Ład to najbardziej gorące tematy ostatniego okresu.
Choć rządzi Gdańskiem niespełna sześć lat, to Aleksandrze Dulkiewicz udało się nie tylko nawiązać dobre relacje z mieszkańcami, ale przede wszystkim skutecznie realizować strategię rozwoju miasta, które za jej rządów stało się europejską metropolią.
Angażowała się w powstanie w konstytucji rozdziału o samorządzie terytorialnym, ale też tak przeciągała swoje wystąpienie w Sejmie, by opozycja nie odrzuciła projektów ustaw o reformie administracyjnej, która wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny, oraz utworzyła instytucje samorządu terytorialnego w powiatach i województwach.
Najważniejsze priorytety dla władz lokalnych to równoległy rozwój gospodarki, społeczeństwa i środowiska – deklarują zgodnie laureaci Rankingu Samorządów 2024. Wszystko po to, by mieszkańcom żyło się jak najlepiej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas