Aktualizacja: 09.05.2025 17:39 Publikacja: 20.02.2022 15:32
Bezzałogowce wykonujące misje w sposób automatyczny to już nieodległa przyszłość polskich miast Artur Szymczyk zastępca prezydenta miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju Posiadamy już pierwsze doświadczenia w wykorzystywaniu dronów do realizacji zadań z zakresu ochrony środowiska. Straż miejska korzysta z drona do pomiaru zanieczyszczeń powietrza. Udział w projekcie organizowanym przez PAŻP stanowi dla Lublina szansę, by stać się w przyszłości prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co daje kolejne możliwości rozwoju dla miasta. PAŻP opracuje koncepcję organizacji lotów w danym obszarze oraz zainstaluje urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych. Powstanie koncepcji lotów dla Lublina i Jastkowa zaplanowano na lata 2022–2028. Ewa Weber zastępczyni prezydenta Gliwic Gliwice chcą być postrzegane jako jeden z liderów idei smart city. Na co dzień posługujemy się całą gamą nowoczesnych rozwiązań z zakresu IT. W bieżącym zarządzaniu miastem korzystamy z innowacyjnych systemów informacji przestrzennej i obiegu korespondencji. Mamy jeden z najnowocześniejszych w Polsce inteligentnych systemów zarządzania ruchem. Właśnie rozpoczynamy prace nad elektronicznym systemem zarządzania wodami opadowymi. Wdrożenie systemu zarządzania bezzałogowymi statkami powietrznymi na terenie miasta wpisuje się w zakładane cele. To krok do stania się prawdziwie inteligentnym miastem.
Foto: mat.pras.
Jeszcze w I połowie br. w Sosnowcu ruszą pierwsze testy automatycznych bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w ścisłej tkance miejskiej – dowiedziało się „Życie Regionów”. W projekt zaangażowane są Polska Agencja Żeglugi Powietrznej oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
Ale na tym nie koniec. Wkrótce mają się rozpocząć bowiem pilotażowe projekty dronowe w trzech konsorcjach w Polsce, z udziałem miast i gmin. Eksperci nie mają wątpliwości, że mocne zaangażowanie samorządów w rozwój innowacyjnych technologii BSP może stać się impulsem do prawdziwej rewolucji nad naszymi głowami.
Czy inteligentne parkingi pomogą rozwiązać problem z brakiem miejsc do parkowania? Samorządowcy z Zakopanego i K...
Do końca przyszłego roku system miejskiego monitoringu w Łodzi wzbogaci się o 421 nowych kamer, które zostaną z...
Osoba starsza potrzebuje doraźnej pomocy? W urzędzie gminy pojawił się agresywny intruz – to przykładowe problem...
Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i kolejnych czyhają...
Jakość e-sprzętu, który trafia do sklepów i hurtowni, a potem na ulice polskich miast, pozostawia wiele do życze...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas