Aktualizacja: 22.03.2025 13:06 Publikacja: 07.04.2023 11:36
W Krakowie o pomyśle smart parkingów mówi się od dawna, bo – jak twierdzą mieszkańcy - kurczy się liczba miejsc do parkowania
Foto: Longfin Media
W obu tych miastach trwają prace związane z wprowadzeniem elektronicznego systemu, który będzie informował o zajętości miejsc postojowych w centrum.
Pomysł smart parkingów nie jest nowy. Takie rozwiązania z powodzeniem funkcjonują w wielu krajach, również w Polsce. Jako pierwszy takie rozwiązanie wprowadził Rzeszów. W stolicy Podkarpacia od grudnia 2021 r. strefa płatnego parkowania została objęta systemem, który zbiera i analizuje dane na temat dostępności oraz możliwości zaparkowania samochodów. Informacje o liczbie wolnych miejsc są udostępniane na interaktywnych tablicach oraz przy pomocy mobilnej aplikacji. Systemem zostało objęte około 2200 miejsc postojowych, a koszt całego projektu wyniósł prawie 15 mln złotych.
Do końca przyszłego roku system miejskiego monitoringu w Łodzi wzbogaci się o 421 nowych kamer, które zostaną zamontowane w centrum miasta. Podobne inwestycje mają w planach także inne samorządy.
W ciągu dwóch lat w przestrzeń powietrzną miast wlecą automatyczne drony i będę realizować misje związane z monitoringiem, analizą jakości powietrza, kontrolą stanu wałów przeciwpowodziowych czy akcjami ratunkowymi.
Osoba starsza potrzebuje doraźnej pomocy? W urzędzie gminy pojawił się agresywny intruz – to przykładowe problemy, z którymi można będzie sobie poradzić z wykorzystaniem rodzimych technologii.
Covid-19 stał się katalizatorem koncepcji smart city. Czy miasta wyciągną wnioski z pandemii i kolejnych czyhających zagrożeń?
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Jakość e-sprzętu, który trafia do sklepów i hurtowni, a potem na ulice polskich miast, pozostawia wiele do życzenia. W efekcie korzystający z niego nie mogą czuć się w pełni bezpiecznie.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
AI potrafi podawać błędne informacje, ale czasem ma to dramatyczne skutki. Teraz wszelkie granice już przekroczono i europejska organizacja walcząca o cyfrowe prawa obywateli wytacza armaty wobec twórcy sztucznej inteligencji, firmy OpenAI.
Mamy w Polsce ogromną liczbę talentów w obszarze IT. To tutaj pracują świetne programistki i programiści. Jednak w skali całego społeczeństwa mamy zadanie domowe do wykonania - mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy Microsoft AI Skills.
Pekin ma być już o krok przed Waszyngtonem w rozwoju kolejnej generacji dronów stealth. Latają trzy razy dłużej, zużywając o połowę mniej energii niż amerykańscy rywale.
Budowane z pieniędzy publicznych i prywatnych sieci światłowodowe docierają już do prawie 75 proc. gospodarstw domowych w Europie. Tylko abonentów jest nadal za mało.
Międzynarodowa organizacja Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN), odpowiedzialna za przyznawanie domen w sieci, podjęła decyzję, która uderzy w ponad 100 tys. rosyjskich stron internetowych.
Sztuczna inteligencja pozwala dostosować program polityczny, a nawet pomóc w jego wymyśleniu. Politycy chcą dzięki AI lepiej komunikować się z wyborcami. To rodzi zagrożenia manipulacją - mówi Michał Kosiński, profesor Uniwersytetu Stanforda.
Sztuczna inteligencja od Marka Zuckerberga wreszcie pojawi się w Europie. Nowa funkcja właśnie startuje. Na mapie, gdzie działać ma asystent Meta AI, jest i nasz kraj. Ale Polacy mogą nie być zadowoleni.
Branża motoryzacyjna ma za sobą trudne lata, a 2025 r. też będzie pełen wyzwań. W obliczu narastających napięć geopolitycznych sektor musi mocno postawić na innowacje, w tym na AI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas