Smak
Dlaczego nasz region pod tym względem jest niepowtarzalny? Jak mało kto, Małopolanie potrafią wyczarować z regionalnych produktów coś wyjątkowego – coś, co łączy tradycyjny smak z nowoczesną kuchnią. Małopolscy producenci żywności odpowiadają na potrzeby rynku i mają w swojej ofercie wysokiej jakości produkty regionalne, które mogą na stałe zagościć w restauracjach, hotelach czy miejscach sprzedaży produktów spożywczych.
Warto podkreślić, że spośród wielu produktów regionalnych wpisanych przez Komisję Europejską do Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych lub do Rejestru Gwarantowanych Tradycyjnych Specjalności możemy wyróżnić 15 produktów pochodzących z Małopolski. Są to m.in.: Kiełbasa lisiecka, Obwarzanek krakowski, Jagnięcina podhalańska, Jabłka łąckie czy Karp zatorski.
Natomiast na ministerialnej Liście Produktów Tradycyjnych – które charakteryzują się ugruntowaną metodą wytwarzania, jakością, a także wyjątkowymi cechami i właściwościami – znajdują się aż 232 produkty z Małopolski. To m.in.: Żurek po krakowsku, Rosół polski czy Sól wielicka.
Celem tego filaru jest wykreowanie wizerunku Małopolski jako regionu tworzącego zapotrzebowanie na wysokiej jakości markowe produkty spożywcze, opatrzone znakiem „Made in Małopolska”. Dzięki niemu regionalne wyroby częściej będą gościły w ofercie gastronomicznej restauracji, hoteli czy miejsc sprzedaży produktów spożywczych i będą w niej lepiej widoczne. Umożliwi to stworzenie kompleksowej, regionalnej oferty gastronomicznej i kulinarnej dla mieszkańców oraz turystów licznie odwiedzających nasz region.
Partnerami projektu są: Lavendziarnia Stoki 6, Krupiec sp. z o.o., Pstrąg Ojcowski, Pracownia Garmażeryjna Sekret Smaku, Tłocznia Owoców „Pawłowski”, Przetwórstwo Mięsne „Płatek”, Pasieka Morawskich, F.P.H. Zakład Masarski sp.j. „LENART”, F.P.H. Elmak Elżbieta Tworzydło, Winnica Zadora, Eko-agroturystyczne Gospodarstwo Rolne Janina i Bolesław Bobak, Zakład Masarski „Amigos”, Lato w słoiku Anna Makuch, Tłocznia Chocznia, F.H.P. E.E. BUCKI S.C., Melba, Antoja, Dębnik 52, Gawor Produkcja Wędlin „Jakość i Tradycja”, Darvea Palarnia Kawy oraz Browar Kazimierz.
Woda
Pod tym względem Małopolska nie ma sobie równych. Posiadamy najlepsze wody mineralne w Polsce i ponad 30 proc. wszystkich złóż wód leczniczych w kraju. Nie ma drugiego takiego regionu, który mógłby pochwalić się dostępnością wszystkich typów wód leczniczych i mineralnych na swoim obszarze. Jak wybrać te najlepsze? Eksperci w tym temacie nie mają wątpliwości. Wystarczy sprawdzić, czy pochodzą z Małopolski. To gwarancja ich dobroczynnych właściwości.